تاریخ : جمعه 17 دي 1395
کد 1071
منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مشاهده خبر در سایت منبع

88 درصد از نوزادان در استان فارس تحت مراقبت مراقبان سلامت قرار دارند

شیراز - ایرنا - کارشناس ژنتیک معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: پوشش غربالگری بهداشتی نوزادان سه تا پنج روزه در استان فارس با مشارکت مراقبان سلامت توسعه یافته و اکنون 88 درصد از نوزادان در این استان تحت پایش و مراقبت هستند.
به گزارش دریافتی ایرنا ، نازیلا رحیمی بر اهمیت غربالگری بیماری های نوزادان و لزوم شناسایی و مراقبت بهنگام تاکید کرد و هدف از غربالگری را تشخیص بموقع و درمان مناسب بیماری، برای پیشگیری از آسیب ها و در نهایت ارتقای سلامت نوزادان دانست.
وی ادامه داد: در حال حاضر در استان فارس، غربالگری نوزادان برای بیماری های کم کاری تیرویید، فنیل کتونوری، فاویسم و گالاکتوزومی انجام می شود.
رحیمی اضافه کرد : هم اکنون در فارس ، با همکاری تیم پزشک خانواده ومراقبان سلامت، تمام زنان باردار در سه ماه نخست با اهمیت غربالگری بیماری ها در دوران نوزادی آشنا می شوند.
این کارشناس گفت:در این برنامه در سه ماه دوم بارداری بر انجام آزمایش های 72 ساعت بعد از تولد و حداکثر در فاصله سنی سه تا پنج روزگی تاکید می شود و با همکاری تیم پزشک خانواده، تمام مادران باردار با مواردی که نیاز به انجام آزمایش مجدد غربالگری دارند، آشنا می شوند.
رحیمی ادامه داد: پدر و مادرها در این آموزش ها می آموزند که در فاصله سه تا پنج روزگی به 54 مرکز غربالگری نوزادان در سراسر استان مراجعه کنند؛ سپس از نوزاد آنان نمونه گرفته می شود و تمام نمونه ها به آزمایشگاه مرجع غربالگری واقع در دانشکده پیراپزشکی ارسال و پس از آزمایش، مواردی که مشکوک به سرعت فراخوان می شود.
رحیمی نوزدان نارس زیر 2 هزار و 500گرم، بالای چهار هزار گرم، 2 قلو، بستری در بیمارستان، دارای سابقه مصرف دارو، دارای سابقه تیروئید و عقب ماندگی ذهنی و مبتلا به سندرم داون را از جمله موارد نیازمند بررسی اعلام کرد که در فواصل مختلف لازم است از نوزاد نمونه گیری مجدد شود و موارد مثبت با انجام آزمایش های تایید و تشخیص به پزشکان ارجاع می شود.
او گفت: برای رسیدگی به این موارد جدول زمانی مشخص داریم که به یاری پزشکان خانواده و تیم همراه آن ها بر اساس این جدول اقدام می شود و تیم پزشک خانواده بر اساس آن از این بیماران مراقبت می کند.
این کارشناس ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: بر اساس آمارها، در هر فصل، بیش از 65 نوزاد مبتلا به کم کاری تیروئید متولد می شوند که لازم است پدر و مادرها با توجه به زمان طلایی غربالگری، یعنی از سه تا پنج روزگی، سلامت نوزادانشان را جدی بگیرند.
رحیمی با بیان اینکه مراقبت های نوزادان در فارس، از تیرماه 84 آغاز شده گفت : از جمله دستاوردهای مثبت آن، می توان به شناسایی و درمان بیش از هزار و 356 نوزاد مبتلا به کم کاری تیروئید و پیشگیری از عقب ماندگی بیش از هزار و 500 نوزاد در استان اشاره کرد، با کمک طرح تحول نظام سلامت در عرصه بهداشت، مراقبان سلامت در استان فارس برای خدمت رسانی فعال به گروه های مختلف بسیج شده اند که نتیجه آن در مراقبت از نوزادان، رسیدن به آمار 88درصدی تاکنون است.
وی گفت: کارگاه 2 نوبته به همت معاونت بهداشتی، واحد غیرواگیر و آزمایشگاه مرجع غربالگری نوزادان با حضور 250 کارشناس ویژه غربالگری نوزادان و کارشناس ستادی غیرواگیر سراسر استان، برگزار شد که در این کارگاه عملکرد شهرستان ها مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفت و همچنین نحوه غربالگری و شناسایی و مراقبت کودکان بیمار و نکات استاندارد در برنامه غربالگری بر اساس ویرایش جدید شیوه نامه ابلاغی و نحوه ورود داده ها در پورتال آموزش داده شد.
دریافت خبر : نیکنام خشنودی ** انتشاردهنده :غلامرضا مالک زاده
6113 / 1876
  • تایید شده
  • در 1395/10/17
  • ساعت 15:40