تاریخ : شنبه 14 اسفند 1395
کد 10761
منبع : پایگاه خبری آفتاب مشاهده خبر در سایت منبع

درمان ایمپلنت برای چه کسانی محدودیت دارد؟

متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی با اشاره به اینکه درمان ایمپلنت از سن 18 سال امکان پذیر است، گفت: فقط در افرادی که دچار بیماری‌های متابولیک پیشرفته وخاص هستند یا مشکلات استخوانی خاص دارند، درمان ایمپلنت دارای محدودیت است.
آفتاب‌‌نیوز : کاوه خلج متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی در ارتباط با موضوع ترمیم و زیبایی دندان‌ها اظهارداشت: رشته ترمیمی و زیبایی در دندانپزشکی از وسعت کاری زیادی برخوردار است به عنوان مثال از فیشورسیلنت برای کودکان 7 ساله جهت پیشگیرى تا ترمیم و بازسازی دندانهای به شدت تخریب شده و زیبایی و درمان ایمپلنت برای افراد بزرگسال و در سنین بالاتر در این حوزه تخصصی انجام می‌شود.

به گزارش فارس، وی در خصوص درمان های ایمپلنت گفت: درمان ایمپلنت نسبت به دهه گذشته آسان تر شده و معمولا شامل دو مرحله کاری است که در مرحله اول جراح فک یا جراح لثه پایه ایمپلنت را در استخوان فک قرار می‌دهند و در مرحله بعد دندان‌پزشک ترمیمی روکش ایمپلنت را قرار می‌دهد. ترس بیماران از این درمان مربوط به ترس از قسمت جراحی آن بوده و بهتر است مراجعین بدانند که سختی جراحی در اغلب موارد نسبت به جراحی و کشیدن دندان عقل آسان تر است.

متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی با اشاره به اینکه مشکلات پس از جراحی ایمپلنت به نسبت کمتر است، یاد آور شد: امروزه تمام شرکت ها به سمت آسان شدن درمان ایمپلنت و سریع تر انجام شدن آن رفته اند و درمان ایمپلنت از سن 18 سال به بعد امکان پذیر است.

خلج اضافه کرد: تنها مواردی که ما اجازه درمان ایمپلنت نداریم مربوط به افرادی است که بیماری های خاص دارند مثل بیماری هایی که با نقص سیستم ایمنی و یا مشکلات استخوان در ارتباط هستند و همینطور افرادی که بیماری‌های متابولیک داشته باشند و بخواهند ایمپلنت کنند، ریسک درمان بالا بوده و احتمال شکست درمان با وجود بعضی بیماری‌های زمینه ای افزایش پیدا می‌کند.

این متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی اظهار داشت: درمان ایمپلنت برای افرادی که مبتلا به بیماری های قلبی و فشارخون هستند با مشورت پزشک قلب هیچ ایرادی ندارد و تا کنون ایمپلنت برای این دسته از افراد انجام شده و موفق هم بوده و به طور کلی برای درمان ایمپلنت افرادی که دارای بیماری های خاص هستند حتما باید ابتدا با پزشکشان مشاوره قبل از درمان را انجام دهند.

وی ادامه داد: سن و سال در ایمپلنت عامل رد کننده درمان نیست و باید توجه داشت که روش ایمپلنت درمانی بوده که بعد از طی مراحل کامل شدن لازم است بیمار سالی یک تا دو بار نزد دندان‌پزشک مراجعه کند و تحت کنترل باشند. همچنین فرد باید توانایی انجام امور بهداشتی دهان و دندان خود را داشته باشد تا مثل هر درمان دیگری ،درمان موفق باشد.

عضو انجمن متخصصین دندانپزشکی ترمیمی عنوان کرد: متأسفانه فرهنگی که در بین مردم در حال رواج بوده این است که بیماران دندان های خود را به جای مراحل طولانی یا سخت درمان ریشه وترمیم می کشند و به جای آن به دنبال درمان ایمپلنت هستند؛ این درحالی است که درمان ایمپلنت هر چقدر هم موفق باشد هیچ وقت جای دندان‌های طبیعى خود فرد را نمی‌گیرد و رسالت تمام دندانپزشکان به خصوص دندانپزشکان ترمیمی این است که تا جایی که ممکن بوده نسج سالم دندان‌ها و خود دندان‌ها را حفظ کنند.

خلج با اشاره به اینکه درمان ایمپلنت هم مثل هر درمان دیگری طول عمر خودش را دارد و غیر قابل پیش بینی است که برای آن طول عمر و زمان تعیین کنیم، گفت: وقتی این توضیحات به بیمار داده شود قطعا قانع می شود تا دندان‌های خودش را حفظ کند و درمان ایمپلنت را به عنوان راه حل نهایی و زمانی که دیگر هیچ راه حلی وجود نداشته باشد، در نظر گیرند.

وی در پایان گفت: توصیه می کنم مردم به حفظ و بهداشت دندان‌ها بیشتر اهمیت دهند و سالی یک تا دو بار به دندان‌پزشک جهت کنترل سلامت دهان و دندان مراجعه کنند.
  • تایید شده
  • در 1395/12/14
  • ساعت 15:13