تاریخ : يکشنبه 15 اسفند 1395
کد 11053
منبع : تابناک مشاهده خبر در سایت منبع

کتاب بختیاری های سمنان و مازندران منتشر می شود

کتاب «دلیران زاگرس و البرز؛ پژوهشی درباره بختیاری های سمنان و مازندران» کار پژوهشی مشترک محسن حیدری و ابراهیم درویشی (دو پژوهشگر بختیاری و مازندرانی) به زودی توسط نشر تمتی منتشر می شود.

محسن حیدری با اعلام این خبر گفت: جمعیت قابل توجهی از بختیاریها در دوره صفویه برای دفاع از مرزهای شمالی کشور و در دوره افشاریه بعنوان مهاجرت اجباری به دامنه های شمالی و جنوبی رشته کوه البرز آمده و در این قطعه از خاک ایران عزیز زندگی می کنند. مازندران و سمنان قبل از تقسیمات کشوری اخیر به هم پیوسته بود و بختیاریها ایام گرم سال را در ییلاقات مازندران و مابقی سال را در سمنان بعنوان قشلاق سپری می کردند. از این رو در پژوهش حاضر، بختیاریهای ساکن در این دو استان را به صورت به هم پیوسته و یکپارچه مورد مطالعه قرار دادیم.

محسن حیدری گفت: ایده این کتاب از سوی جناب آقای ابراهیم درویشی از پژوهشگران توانای مازندرانی مطرح شد و در ادامه، پژوهش میدانی و کتابخانه ای گسترده ای درباره بختیاری های سمنان و مازندران انجام گرفت و در سفرهای متعددی که من و جناب آقای ابراهیم درویشی به ییلاقات و قشلاق بختیاریها در مازندران و سمنان داشتیم، با بزرگان و سالخوردگان مصاحبه کردیم و اسناد خانوادگی و شجره نامه های موجود را بررسی کردیم و در این کتاب مورد استفاده قرار دادیم.

حیدری درباره هدف این پژوهش گفت: این پژوهش، به نمایش نهادن زیبایی تنوع فرهنگی ایران عزیز و پاسداشت زحمات دلیرمردان بختیاری بود که در دوره صفوی برای دفاع از مرزهای شمالی کشور خانه و کاشانه خود را ترک کردند و پا در این راه دشوار نهادند و مام میهن را پاس داشتند و به پاس این دلاوری ها نام و یادشان در صفحات تاریخ ایران جاودانه شد.

حیدری افزود: از همه پژوهشگرانی که اسناد تاریخی یا سرنخ های شفاهی درباره بختیاری های سمنان و مازندران دارند تقاضا می کنم برای تکمیل این پژوهش در اختیار نویسنده قرار دهند. آی دی تلگرام نویسنده: @heidary_mohsen
  • تایید شده
  • در 1395/12/15
  • ساعت 12:14