تاریخ : يکشنبه 15 اسفند 1395
کد 11138
منبع : فارس نیوز مشاهده خبر در سایت منبع

امین‌زاده در همایش محیط زیست و حقوق شهروندی:

امروز هر نفسی که فرو می‌رود مُمِد حیات نیست

به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس، الهام امین‌زاده در همایش محیط زیست و حقوق شهروندی که صبح امروز با حضور ابتکار رئیس سازمان محیط زیست در محل سالن همایش‌های سازمان محیط زیست برگزار شد، گفت: 3 سال مشغول نوشتن منشور حقوق شهروندی بودیم که در طول این مدت یکی، دو بار به مردم عرضه شد و نظرات مردم اخذ شد تا در نهایت در 29 آذر ماه امسال رئیس جمهور این منشور را ابلاغ کرد و قرار شد تمام دستگاه‌ها تا 10 اسفند امسال گزارش‌های خود را ارائه دهند تا بعد از تجزیه و تحلیل به رئیس جمهور داده شود. اما امروز هنوز برخی دستگاه‌های گزارش‌هایشان را ارائه نداده‌اند.

وی افزود: محیط زیست از جمله دستگاه‌هایی بود که گزارش‌های خود را به موقع اعلام کرد و گزارش‌های این دستگاه حاوی نکات مهمی از جمله برگزاری همایش امروز بود که بر آموزش نونهالان، نوجوانان و جوانان تأکید می‌کند.

وی ادامه داد: در دهه‌های اخیر شاهد نابودی تدریجی محیط زیست بودیم و هرچه جلوتر می‌رویم اقدامات دولتی و همکاری بین بخش‌های دولتی و خصوصی ضروری‌تر به نظر می‌رسد. حق برخورداری از محیط زیست سالم زمانی که برای مردم نهادینه شود، مطالبات آنها افزوده شود که البته تحقق این مطالبات مشارکت شهروندان را می‌طلبد تا با مشارکت ملت بتوانیم محیط زیستی سالم داشته باشیم.

دستیار ویژه رئیس جمهور در حقوق امور حقوق شهروندی افزود: شهروندان باید اطلاعات لازم را در اختیار داشته باشند و در تصمیم‌گیریها و اجرای سیاست‌ها مشارکت کنند. همان طور که در اسناد بین‌المللی مانند اسناد طبیعت و کنوانسیون اروپایی حقوق بشر وظیفه اطلاع‌رسانی برعهده ما نهاده شده است.

امین‌زاده افزود: حق دسترسی آزاد به اطلاعات که در دولت یازدهم آئین‌نامه‌های آن نوشته شده است، این حق را به مردم می‌دهد که به تمام اطلاعات غیرمحرمانه دسترسی داشته باشند تا بتوانند به موقع تصمیم‌گیریهای لازم را انجام دهند. با یک نگاه دقیق می‌توان فهمید که محیط زیست و حق وجود و هستی سالم، حق تمام انسانهاست و ما نمی‌توانیم شاهد انسان‌های ناقص‌الخلقه باشیم. حق هر انسانی است که زندگی سالم داشته باشد.

وی تصریح کرد: حق تنفس که فراتر از پوشاک، غذا و مسک است، بسیار مهم است اما متأسفانه امروز هر نفسی که فرو می‌رود ممد حیاط نیست و فرح‌بخشی را برای انسان به وجود نمی‌آورند. بخش‌های مختلف مکلف به اتخاذ تدابیری در این زمینه هستند.اگر انسان با دخالت خود باعث برهم خوردن تعادل زیست دوم شود بر سرنوشت انسان نیز تأثیر منفی می‌گذارد.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی اظهار داشت: خشک شدن تالاب‌ها، تغییر مسیر رودخانه‌ها و همه اینها منافع افراد خاصی را به دنبال دارد اما به طیف وسیعی از مردم آسیب می‌زند. شهروندان باید در حفظ و پیشگیری و حفاظت از محیط زیست اقدام کنند. بنگاه‌های خصوصی که به هر نحوی آلوده‌کننده محیط زیست هستند مسئولیت مدنی دارند.

وی افزود: رژیم تعیین خسارت و مسئولیت مدنی برای کارخانه‌های آلاینده رژیم کافی نیست و باید آئین‌نامه‌هایی برای اجرا داشته باشد که آثار جبرانی داشته باشد.

امین‌زاده تصریح کرد: ذی‌نفعان محیط زیست که شهروندان و نسل فعلی و آتی هستند، باید حق واکنش و عمل داشته باشند. یکی از موارد پیشگیری و مجازات آلوده‌کننده‌ها سمن‌های خصوصی هستند که باید آنها را به مردم معرفی کنند.

وی ادامه داد: اگر عوارض، مالیات و جریمه برای آلوده‌کننده‌ها وضع کنیم، می‌توانیم آثار بازدارندگی آن را ببینیم چرا که پیشگیری در محیط زیست بسیار مهمتر است.

وی خاطرنشان کرد: امروز اگر در عرصه بین‌المللی فعالیت‌های خطرناکی انجام شود که ایجاد خسارت کند، کشورها می‌توانند درخواست جبران خسارت کنند، کوتاهی در استفاده از سوخت‌های زیستی پایدار می‌تواند مسئولیت‌آور باشد. مدارس فنی می‌توانند برروی سوخت‌هایی که آسیبی ندارند کار کنند و در این میان دیپلماسی زیست محیطی و دیپلماسی بین‌المللی نیز اهمیت زیادی دارند.

دستیار ویژه رئیس جمهور افزود: اگر در قدیم از اقدامات تلافی‌جویانه صحبت می‌کردیم اما امروز اقدام متقابل در حوزه محیط زیست سم و فاجعه‌بار است. در حوزه محیط زیست باید تعامل و گفت‌وگو کنیم و یکی از اقداماتی که در نشست ریودوژانیرو بر آن تأکید شد، این بود که جلوی تلافی کردن را بگیریم و به شعار فرصت برای همه و تهدید برای هیچ‌کس، التزام پیدا کنیم.

امین‌زاده اظهار داشت: امروز ما مسئولیت مشترکی در حوزه محیط زیست داریم و تمام کشورهای منطقه در مورد کانون ریزگردها مسئولیت دارند. اگر ما به موقع به داد کانون‌های گرد و غبار خارجی می‌رسیدیم دلیلی ندارد شهروند خوزستانی قربانی این حادثه شود.

وی خاطرنشان کرد: حضور سازمان‌های مردم‌نهاد می‌تواند مکانیزمی برای حفاظت از محیط زیست تولید کند چرا که انهدام محیط زیست یعنی فنای بقای بشر.

انتهای پیام/

  • تایید شده
  • در 1395/12/15
  • ساعت 14:40