تاریخ : يکشنبه 29 اسفند 1395
کد 12737
منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مشاهده خبر در سایت منبع

روانسر دروازه ورود به بهشت اورامان

کرمانشاه- ایرنا- روانسر به عنوان دروازه دیار زیبا و دلنشین اورامانات در روزهای مختلف سال گردشگران و مسافران زیادی را به سوی خود فرا می خواند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، این شهرستان دیار غارها، سرابها و چشمه سارهای جوشان است که با طبیعتی زیبا و سراب‎های جوشان و خروشان چشم هر بیننده‎ای را می‎نوازد و البته بهار این دیار، بیش از هر زمانی رنگین تر است.
آب و هوای دلپذیر، دره های ژرف و سرسبز، ارتفاعات برف گیر، دشت های رنگین، رودهای پرجوش و خروش، جنگل ها و چمنزارهای سرسبز با گیاهان خودروی گوناگون، رویش گل های رنگارنگ و... سرزمینی پرجاذبه از دیدنی های طبیعی و تاریخی روانسر پدید آورده است که چشم انتظار گردشگران به این دیار زیبا و کهن می باشد.
روانسر با یک هزار و 140 کیلومتر مربع مساحت در 60 کیلومتری شمال غرب کرمانشاه واقع شده است، سرزمینی که خداوند نعمت های فراوان خود را بصورت چشمه های جوشان، رودهای خروشان، زمین های حاصل خیز عرضه نموده و دارای مردمانی غیور، اصیل و مهمان نواز است.
روانسر نگین همیشه سبز و به عنوان دروازه ورود به اورامانات شهرت دارد که از شمال به شهرستان کامیاران در استان کردستان، از شرق به شهرستان کرمانشاه، از شمال غربی به شهرستان پاوه، از جنوب به شهرستان اسلام آبادغرب و از غرب به شهرستان جوانرود منتهی می شود.
روانسر در منطقه ای کوهپایه ای و در دامنه ارتفاعات شاهو قرار گرفته که بخشی از رشته کوههای زاگرس شمالی را تشکیل می دهند، و دارای آب و هوای نسبتآ سرد و مرطوب می باشد.
از پوشش گیاهی منطقه روانسر می توان از درختان پسته کوهی، بادام کوهی، انجیر کوهی، زالزالک، گلابی امرود، توت، بلوط و زبان گنجشک نام برد.

** پوشش مردم روانسر
پوشاک مردان روانسر شامل چوخه و رانک ( پیراهن و شلوار محلی) است که روی آن شال می بندند و از کلاش یا گیوه هم برای پاپوش استفاده می کنند.
زنان روانسری هم معمولا پیراهن های بلند و گشاد و سخمه (جلیقه) و کوا (قبا) در رنگها و طرحهای متنوع می پوشند که علاوه بر زیبایی از نظر پوشیدگی و موزون نمودن قامت شخص بسیار موثر است.

** گویش، دین و مذهب مردم روانسر
زبان مردم روانسر کردی است و با گویش جافی تکلم می کنند و می توان گفت بیشتر به گویش اردلانی (گویش مردم کردستان) شباهت دارد.
اکثر مردم آن اهل سنت و پیرو مذهب امام محمد شافعی (رض) می باشند و در تعدادی از روستاهای همجوار با شهرستان کرمانشاه خانوارهایی از شیعه اثنی عشری و اهل حق نیز سکونت دارند.
مردم این شهر بسیار متدین و با ایمان هستند به طوری که تعداد مساجد در این شهر بسیار چشمگیر می باشد و بناها و اماکن مذهبی و تاریخی این شهر شاهدی بر این ادعاست.
از اماکن و آرامگاه های مذهبی شهر روانسر می توان به آرامگاه ویس القرن که بر روی کوهی مابین شهرهای روانسر و کرمانشاه است نام برد که همه ساله پذیرای مشتاقان و زائران زیادی می باشد و اهالی روانسر برای آن مرقد احترام بسیاری قائل هستند تا جایی که در فرهنگ فولکلور برای آن نیز اشعار و ترانه های زیبایی را سروده اند.
بارگاه ویس قرنی به شکل بناهای دوره سلجوقی و بر ارتفاعات کوهی به نام بیشه کوه قرار دارد.
باباحیران، شیخ سرا و مرقد شیخ رسول دولت آباد برخی دیگر از اماکن مذهبی شهرستان روانسر است.

** سراب جاوری
این سراب در دامنه کوه ماه زرد ودر ورودی شهر روانسر در مسیر جاده روانسر - کرمانشاه قرار دارد و آبدهی آن 50 تا 500 دبی در ثانیه می باشد و منابع مهم مصرف کشاورزی در منطقه و یکی از نقاط گردشگری روانسر می باشد.

** گور دخمه روانسر( تاق فرهاد)
گوردخمه یا کوشک فرهاد روانسر در داخل شهر روانسر و در سینه کوه کنده شده است، این اثر تاریخی در دیواره کوهی در حاشیه سراب روانسر واقع است.
این دخمه شامل یک اتاقک کوچک است که ورودی آن به سمت شرق و مشرف به رودخانه وشکه رو(خشکه رود) و دشت های باشوکی است، نقش اهورامزدا، یک شخص روحانی و توده ای هیزم در سمت راست ورودی این دخمه دیده می شود.
با توجه به نقوش حجاری شده در نمای این گوردخمه می توان آن را به دوره هخامنشی نسبت داد.

**سراب روانسر
چشم انداز زیبای دیگر این شهرستان سراب همیشه خروشانی به نام سراب روانسرمی باشد که در مرکز این شهر چشم هر صاحب ذوقی را بسوی خود می کشاند و همه روزه مسافران زیادی برای دیدن این چشم انداز زیبا راهی این شهر می شوند تا لحظه ای را با آسایش در کنار این سراب خروشان سپری نمایند.
سراب زیبای روانسر با وسعت بیش از یک هکتار و با قدمتی بیش از 40 هزار سال در دامنه تپه زیبای صخره ای در میان شهر روانسر خودنمایی می کند.
این سراب از کوه های سربه فلک کشیده شاهو سرچشمه می گیرد، سراب روانسر امسال به علت بارش های خوب، بسیار پرآب تر از سال های پیش است به گونه ای که جوش و خروش این سراب دیدنی، گردشگران و مسافران نوروزی را به وجد می آورد.

** تپه موسایی
این تپه که در داخل شهر روانسر قرار دارد در ساحل شرقی رودخانه سراب روانسر به فاصله کمی از سراب روانسر قرار دارد و برابر بررسی کارشناسان این تپه نشانگر قدمت پنج هزار ساله استقرار انسان در این منطقه می باشد.
تپه موسایی و دو تپه کوچک کنار آن از مهمترین آثار باستانی اورامانات هستند، تپه موسایی با مساحت حدود دو هکتار دارای آثاری با قدمت پنج هزار سال است که اولین بار باستان شناسان آمریکایی و کانادایی آن را شناسایی و مطالعه کردند.
در باره وجه تسمیه نام آن، طاهری در کتاب روانسر اشاره کرده که گورستان کلیمیان در اطراف یا روی تپه بوده و به این دلیل آن را موسایی می گفتند.

** ارتفاعات سر به فلک کشیده شاهو
ارتفاعات سربه فلک کشیده شاهو و دامنه های زیبای آن از نقاط مهم گردشگری در شهرستان روانسر می باشد.
کوه شاهو بخشی از رشته کوه های زاگرس بوده و در مرز دو استان کردستان و کرمانشاه قرار دارد، این کوه از سنگهای آهکی تشکیل یافته و کارستی می باشد به همین دلیل حفره و غارهای زیادی بر اثر انحلال همین مواد آهکی در آن به وجود آمده است که غارهای قوری قلعه و کاوات نمونه هایی از آنها می باشد.
این کوهستان از طبیعت زیبا و دست نخورده ای برخوردار است و ده ها نوع گل و گیاه زیبای دارویی و خوراکی در ارتفاعات و دامنه های کوه شاهو رویش دارند.
همچنین در تمامی فصول سال کوهنوردان زیادی از استان های همجوار برای صعود به این ارتفاعات به شهرستان مراجعه و یا در دامنه های سرسبز آن به همراه خانواده لحظاتی را به شادی می گذرانند.

** غار کاوات
این غار از جمله غارهای دیدنی و معروف استان کرمانشاه می باشد که در سلسله کوه های شاهو در نزدیکی روستای شبانکاره از توابع روانسر و 2 کیلومتری غار قوری قلعه واقع شده است.
آب این غار تامین کننده بخش مهمی از آب شرب شهر جوانرود می باشد، به همین دلیل دیدن فضای داخلی غار امکان ندارد اما دیدن مدخل غار و حوالی آن خالی از لطف نیست. در اطرف غار نیز باغات مثمر ثمری قد علم کرده اند و سراب ها و چشمه های گوارایی خروشان است که تفرجگاه بسیار جالبی برای مسافران می باشد.

**غار قوری قلعه بزرگترین غار آبی آسیا
بنا به گفته زمین شناسان، غار قوری قلعه 65 میلیون سال قدمت و سه هزار و 140 مترعمق دارد و تنها 30 سال از شناسایی آن می گذرد.
ژرفای حوضچه های این غار به 14 متر می رسد همچنین دمای درون غار هفت تا 11 درجه است و در تمام فصول سال ثابت است و رطوبت نسبی آن را 89 درصد اندازه گیری کرده اند.
این اثر طبیعی دارای تالارهای زیبا در یک هزار و 400 متری و 500 متری به نام های تالار مریم، تالار کوهان شتر، تالار مسیر برزخ، تالار بلور و تالار عروس می باشد.
این غار یکی از زیباترین جاذبه های دیدنی شهرستان روانسر می باشد.
غار زیبا و اعجاب آور قوری قلعه هفتمین اثر طبیعی ملی ایران است که هر سال به ویژه در ایام نوروز گردشگران بی شماری را از سراسر جهان به سوی خود می کشاند.
غارنوردان آمریکایی، انگلیسی و فرانسوی قوری قلعه را در سالهای 1336، 1345 و 1363 شمسی بررسی و تقریبا 550 متر را از آن کشف کرده اند.
همچنین در سال 1368 شمسی، حدود یک هزار و 340 متر از آن توسط غارنوردان کرمانشاه شناسایی و دو مرحله برای آن در نظر گرفته شد.
در مرحله نخست غار که 500 متر طول دارد، دو تالار کوهان شتر و مریم آماده بازدید علاقه مندان است.
در یک هزار متری غار تالار بلور و در داخل تالار نیز حوضچه ای فوق العاده زیبا وجود دارد، وجود قندیلهای پرده ای در حوضچه که با دست زدن به هرکدام صدای یکی از آلات موسیقی ایجاد می شود، از جمله دلایل این زیبایی است، به طوری که بسیاری از جهانگردان و کارشناسان متفق القولند که این حوضچه، زیباترین حوضچه دنیاست.
تالار عروس که یکی از هیجان انگیزترین بخشهای غار قوری قلعه است در یک هزار و 500 متری آن واقع شده است.
جنس سنگ های این تالار کریستال و براق و سفید بوده و کسانی که بر روی آنها راه می روند می توانند جای پای خود را ببینند.
وجود چهار آبشار به ارتفاع 10 تا 12 متر در یک هزار و 700 متری غار، زیبای آن را به اوج می رساند.
قندیل های کریستال مانند نیز که جنسشان از رسوبات آهکی است و از سقف آویزان شده اند در تمام طول غار خودنمایی می کنند و در بعضی نقاط طول قندیل ها به هشت متر نیز می رسد.
علاوه بر جذابیت و اهمیت اکوتوریستی قوری قلعه اشیایی نیز در آن کشف شده که از جمله آنها می توان به هشت عدد قاشق و بشقاب، چهارعدد کوزه بزرگ، یک عدد کوزه کوچک که 15 سکه از دوران یزدگرد سوم و اواخر دوره ساسانی در داخل آن بوده و جمجمه سر انسان را نام برد.
تا به حال کسی انتهای غار را کشف نکرده و طول تقریبی غار را ١٣ کیلومتر تخمین زده اند.
شهرستان روانسر با 47 هزار نفر جمعیت در 60 کیلومتری شمال غربی کرمانشاه قرار دارد.
8066/7455 خبرنگار: یوسف فتاحی ** انتشار دهنده:علی مولوی
  • تایید شده
  • در 1395/12/29
  • ساعت 12:27