تاریخ : شنبه 18 دي 1395
کد 1289
منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مشاهده خبر در سایت منبع

کاهش طلاق، برگ زرینی در کارنامه خیران همدانی

همدان - ایرنا - استان همدان از دیرباز با داشتن افراد خیر و نیکوکار در حوزه های مختلف همانند مدرسه سازی ، سلامت و درمان و کمک های مالی به نیازمندان خوش درخشیده است و اکنون با توجه به مقتضیات کنونی جامعه برای کاهش معضل طلاق همت گذاشته است.
طلاق یکی از بزرگترین آسیب‌های اجتماعی است چرا که علاوه بر تهدید بنیان خانواده‌ها معضلات دیگری همچون آسیب روحی و روانی به فرزندان ، سرگردانی ، افسردگی، فساد، اعتیاد و سرخوردگی های اجتماعی را به دنبال دارد.
با توجه به افزایش طلاق در سال های اخیر در سطح کشور و از جمله استان همدان و تاکیدات رهبر معظم انقلاب در سخنرانی در بجنورد با محوریت مسائل اخلاقی در جامعه، این دغدغه و نگرانی ایجاد شد که باید برای کاهش معضل بزرگ طلاق کارهای بیشتری انجام داد و به همین دلیل بود که خیران در استان همدان پای کار آمدند.
با همکاری ، هدایت و حمایت امام جمعه همدان و تامین امکانات توسط دستگاه های اجرایی و همکاری جمعی از مسئولان و متولیان این امر با هدف کاهش طلاق 'بنیاد صیانت از نهاد خانواده' سال گذشته در دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان راه‎اندازی شد و 17 نفر مشاور به صورت رایگان برای استحکام و تحکیم بنیان خانواده به میدان آمدند.
یک کارشناس امور خانواده در این باره گفت: وجود برخی از نهادهای مردمی همچون بنیاد صیانت از خانواده می تواند در زمینه آموزش قبل از ازدواج زوج‌های جوان و افزایش مهارت‌های زندگی و کاهش طلاق نقش بسزایی ایفا ‌کند.
راضیه احمدی ادامه داد: این نهادها می توانند تسهیل در امر ازدواج، تشویق جوانان به تشکیل خانواده با کاهش توقع و تشریفات، تقویت و گسترش مراکز مددکاری و مشاوره ای و افزایش زمینه های لازم برای ازدواج آسان و آگاهانه در سطح دانشجویی و عمومی را در برنامه های خود بگنجانند.
وی افزود: همچنین این نهادهای مردمی که برای تحکیم و استحکام بنیاد خانواده تشکیل می شوند با برگزاری دوره های آموزشی قبل از ازدواج جوانان را با راه و رسم درست زندگی کردن آشنا می کنند تا اختلافات خانوادگی پس از ازدواج به حداقل برسد.
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر همدان نیز در این باره گفت: پدیده شوم طلاق یکی از آسیب های اجتماعی است که در عصر حاضر موجب متلاشی شدن بنیان خانواده ها می شود.
آیت الله غیاث الدین طه محمدی با بیان اینکه پس از افزایش آمار طلاق در سال های اخیر و نگرانی و دغدغه مردم و مسئولان ، خیران به میدان آمدند تا روند بد طلاق را کنترل و کاهش دهند که نتیجه آن تشکیل بنیاد صیانت از خانواده در این شهر بود.
وی اضافه کرد: پس از تشکیل بنیاد صیانت از خانواده که با مشارکت خیران و حضور 20 مشاور از زنان و مردان متدین همدانی صورت گرفت با هماهنگی دادگستری قرار شد اجازه طلاق صادر نشود تا زوجین قبل از آن جلسه ای با مشاوران این بنیاد داشته باشند.
وی ادامه داد: پس از این هماهنگی همه پرونده های طلاق برای مشاوره به این بنیاد ارجاع می شود که با حضور مشاوران تعدادی از این پرونده ها به صلح، صفا و آشتی منجر شود.
وی افزود: بر اساس آمارها پس از گذشت حدود یک سال و نیم از فعالیت این کانون مبارک، 300 فقره پرونده متقاضی طلاق پس از مشاوره توجیه شده و از قصد خطرناک طلاق برگشتند و به صلح و صفا و سازش رسیدند.
وی با بیان اینکه پس از تشکیل این بنیاد آمار طلاق در استان همدان کاهش یافته است افزود: پیشنهاد می شود نظیر چنین بنیادی با همکاری فرمانداری ها، ائمه جمعه ، خیران ، افراد مومن و متدین، دانشگاهیان و سایر نهادها در شهرستان های این استان تشکیل شود تا جلوی خیلی از طلاق ها که به خاطر مسائل کوچک است گرفته شود.
وی اضافه کرد: به منظور بنیه مالی بنیاد صیانت از خانواده بزودی جشن گلریزان انجام می شود که با کمک و همدلی مردم این بنیاد با داشتن بودجه قوی بتواند طلاق را در همدان به حداقل برساند.
معاون حقوقی و اسناد هویتی اداره کل ثبت احوال استان همدان نیز گفت: آمار طلاق در 9 ماهه سال جاری در این استان کاهش داشته است.
منوچهر فرزان به تازگی در جمع خبرنگاران افزود: 2 هزار و 955 مورد طلاق در سال جاری در این استان ثبت شده که نسبت به زمان مشابه سال گذشته 2.2 درصد کاهش داشته است.
2087/6993
گزارش از: زهرا پیرنیا** انتشار: اکبر بهاروند
  • تایید شده
  • در 1395/10/18
  • ساعت 14:12