تاریخ : شنبه 18 دي 1395
کد 1437
منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مشاهده خبر در سایت منبع

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر خبرداد

اعلام 51 عنوان پژوهشی مرتبط با مبارزه با مواد مخدر به دانشگاه ها

تهران- ایرنا - مشاور دبیرکل ومدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت:51 اولویت پژوهشی این ستاد به دانشگاه ها ابلاغ شده و انتظار این است که اساتید دانشگاه‌ها در جهاد مقدس مبارزه به شکل جدی‌تری ایفای نقش کنند.
به گزارش روز شنبه ایرنا از روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ حمید صرامی در کارگاه آموزش تخصصی کارشناسان پژوهش شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان های سراسرکشور که به مدت سه روز درتهران برگزار شد؛ گفت: ‌تمامی فعالیت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری امرمبارزه ‌با مواد مخدر با هدف اثربخشی اقدامات حوزه مبارزه با مواد مخدر وروان‌گردان‌ها باید مبتنی بر پژوهش و شواهد علمی باشد.
وی افزود: درحوزه مسائل فرهنگی واجتماعی، پرداختن مقطعی برای شناخت ماهیت و شناسایی راههای تغییر به دلیل روان بودن آسیب‌های اجتماعی، تصوری باطل است.
مدیرکل دفتر تحقیقات وآموزش این ستاد خاطرنشان کرد: درحوزه آسیب اعتیاد، با رویکرد تقلیل گرایی وحداقل‌سازی مواجه ایم که سبب می شود برنامه‌ها از اثربخشی لازم برخوردار نباشند.
صرامی درعین حال اظهارداشت:از طرفی با آهنگ سریع تحولات و تغییرات شتابان درعرصه‌های اجتماعی، فرهنگی، تکنولوژی وعدم آمادگی برای ورود به عصر فرامدرنیته و از سوی دیگر با ساختارهای بعضاً معیوب درعرصه‌های اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی روبرو هستیم که این مولفه‌ها سبب بزرگ شدن اندازه و دایره و ریشه دار شدن عمیق مسائل اجتماعی شده و در نتیجه موجبات آسیب‌پذیری نسل نوجوان و جوان را فراهم آورده است.
صرامی خاطرنشان کرد: در 37 سال اخیر در حوزه‌های کاهش عرضه و کاهش تقاضا، تلاش‌های بسیاری صورت گرفته است که نتایج آن حکایت از دستاوردهای زیادی در امر مبارزه دارد اما برای رسیدن به شرایط مطلوب‌تر نیازمند آن هستیم که تمامی اقدامات مبتنی بر نتایج پژوهش‌ها باشد.
مشاور دبیرکل ستاد اظهارکرد: روند مطالعات درعرصه مبارزه با مواد مخدر حکایت از این واقعیت دارد که در دوره اول؛ (دهه اول انقلاب) شاهد عدم برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری در حوزه‌های پژوهشی اعتیاد در سطح دانشگاه‌ها و مراکز علمی به دلیل شرایط خاص کشور در دفاع مقدس بوده‌ایم.
وی درادامه افزود: در دوره دوم یعنی دهه دوم انقلاب درعرصه پژوهش اعتیاد شاهد پایین بودن استانداردهای روش‌شناسی و محدودیت درانجام پژوهش‌های حوزه اعتیاد و عدم استفاده از نتایج پژوهش‌ها در برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت‌ها بوده‌ایم ودر دوره سوم (دهه سوم انقلاب) شاهد ضعف رابطه نظام‌دار و منسجم بین برنامه‌های پژوهشی و برنامه‌های اجرایی و نیز ضعف تمایل متخصصین در برخی از رشته‌های دانشگاهی در عرصه پژوهش‌های اعتیاد بوده‌ایم.
صرامی ادامه داد:دردوره چهارم یعنی شروع تحقق بند دهم سیاست‌های کلی مبارزه با مواد مخدر؛ ابلاغی از سوی رهبرمعظم انقلاب نیز شاهد توجه به موضوع پژوهش در عرصه کاهش تقاضا، تقویت رویکرد مطالعات شیوع‌شناسی و ارزیابی سریع سوء‌ مصرف مواد، شکسته شدن نگاه انکارآمیزبه اعتیاد و ‌تقویت ادبیات تئوریک امر مبارزه بوده‌ایم.
وی یادآور شد: انتظار می رود درعرصه پژوهش‌های حوزه مبارزه درتمامی استان ها نسبت به سازماندهی، تدوین برنامه نظام‌مند و جهت‌گیری مطلوب کوتاه، میان و بلندمدت با مشارکت دانشگاه‌ها و مراکز علمی اقدام شود.
این مقام مسئول، کاربردی کردن تحقیقات امر مبارزه و لزوم بهره‌گیری جدی‌تر از نتایج تحقیقات و پژوهش‌ها در برنامه‌های مبارزه را امری ضروری دانست و گفت: انتظار می‌رود دانشجویان تحصیلات تکمیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به موضوع اعتیاد که اولین آسیب‌های اجتماعی قرار گرفته توجه واساتید علوم اجتماعی نیز به شکل جدی‌تر در این عرصه ورود کنند.
وی خاطرنشان کرد: مواد مخدر و روان‌گردان‌ها سیستمی داینامیک بوده که نیازمند آینده‌پژوهی در این عرصه است تا بتوانیم به استراتژی‌های سیستم هوشمند مواد مخدر و روان‌گردان‌ها ضربه جدی‌تری بزنیم.
اجتمام**9136**1569
دریافت کننده: فرزانه جلالیان **انتشار: علی حبیبی
  • تایید شده
  • در 1395/10/18
  • ساعت 17:31