تاریخ : شنبه 18 دي 1395
کد 1476
منبع : فارس نیوز مشاهده خبر در سایت منبع

در گفت‌وگو با فارس عنوان شد

عقیم‌سازی زنان کارتن‌خواب به افزایش ایدز دامن می‌زند

ابراهیم نیک آیین در گفت‌وگو با خبرنگار شهری و رفاهی فارس در رابطه با عقیم سازی زنان کارتن خواب گفت: این طرح با توجه به عنوانش انسان را یاد اصلاح نسل می اندازد. این رفتار به نوعی تداعی کننده و انعکاس دهنده نگرش حذف دیگری به بهانه اختلاف در نظر ،عقیده و رفتار است و در نهایت این عنوان با دیدگاه شرعی ،قانونی و اعتقادی و انسانی ما مطابقت ندارد.

وی افزود: این امر موج سواری برخی افراد از احساس و عواطف و حساسیت های جامعه برای برند کردن خودشان است که متاسفانه در این روزها شاهد سوء استفاده های زیادی از این نوع هستیم.

نیک آیین گفت : هدف طراحان عقیم سازی زنان کارتن خواب، جلوگیری از بارداری ناخواسته و به دنیا آمدن نوزادان معتاد، بی سرپرست و به تبع آن فروش نوزادان و پیشگیری از آسیب های اجتماعی مطرح شده؛ این تفکر شاید در ظاهر رویکرد مناسبی باشد اما رفتاری به شدت ساده انگارانه است مانند اینکه برای طرح کاهش فقر در جامعه دستور دهیم تا فقرا را بکشند، یا مانند اینکه برای کاهش بیماری دستور بدهیم بیماران را بکشند.

این کنشگر اجتماعی افزود: شاید طراحان اهداف خوبی داشته اند اما استفاده از روش مطرح شده و انعکاس آن به این شکل در شبکه های اجتماعی همواره سوء نظر افراد در این راستا را به ذهن تبادر می کند. اما اگر که بخواهیم منفعت انجام طرح عقیم سازی زنان کارتن خواب در مسیر کاهش نوزادان معتاد و یا جلوگیری از فروش آنان و حتی بیماری را بررسی کنیم باید آماری داشته باشیم از نسبت کودکان بی سرپرست نسبت به نوزادان زنان کارتن خواب.

نیک آیین افزود: فراموش نکنیم که همه نوزادان متولد شده از مادر معتاد ،فرزند زنان کارتن خواب نیستند . باید دریابیم که عقیم سازی نه تنها به کاهش بیماری ایدز کمک نمی کند بلکه با حذف یک عامل باز دارنده در این گروه ( ترس از بارداری ) موجب افزایش رفتارهای محافظت نشده جنسی آنان شده و احتمال ابتلا و انتقال انواع بیماریهای عفونی و به ویژه ایدز از طریق این گروه در جامعه را بسیار افزایش می دهد.

این فعال اجتماعی گفت: مقابله با رفتار مجرمانه فروش نوزادان، با جلوگیری از تولد نوزاد قابل توجیه نیست، چرا که انجام جرم و جنایت در این افراد متاثر از فقر،اعتیاد و شرایط و وضعیت فعلی آنها است و عقیم شدن به کاهش عوامل زمینه ای هیچ کمکی نمی کند و از طرفی همواره فرصت طلبانی وجود دارند که از فقر، اعتیاد و ضعف زنان کارتن خواب به نفع خود بهره برداری کنند.

مدیرعامل بنیاد پیشگیری افزود: عدم قدرت باروری و تولید مثل در فرهنگ ما به منزله یک نقص بزرگ و استرس آور بوده تا جایی که یک عامل مثبت در ثبت درخواست طلاق و حتی یکی از عوامل موثر در ازهم پاشیدگی خانواده تلقی می شود، پس این امر در این گروه خاص نیز با ملاحضات دیگری روبروست ، شوق مادر شدن و تشکیل یک زندگی سالم، همواره رویا و آرزو و دستمایه درمان و باز اجتماعی شدن زنان کارتن خواب هست که با عمل عقیم سازی ، این عامل بشدت تحت تاثیر قرار  می گیرد.

وی ادامه داد: اجبار به انجام این عمل زیر پا گذاشتن کرامت انسانی و یک جنایت است. 

نیک آیین در تشریح انگ ناشی از عقیم سازی و فرق بین انتخاب و اجبار به این عمل گفت: انتخاب این افراد برای انجام عقیم سازی ،با توجه با این که عموما به دلیل مصرف مواد مخدر دارای اختلالات شناختی هستند انتخاب عالمانه و آگاهانه ای نخواهد بود و به همین سبب قابل دفاع و اعتنا نیست .

وی تصریح کرد: افرادی که می گویند این طرح نظیر طرح تنظیم جمعیت است و تفاوتی ندارد ، باید بدانند که سخت در اشتباه هستند، زیرا طرح تنظیم جمعیت یک استراتژی عمومی و برای همه افراد در جامعه است. اما فرض کنید در آن طرح می گفتیم که افراد قد کوتاه بیایند خودشان را عقیم کنند تا بتوانیم نسلی قد بلند داشته باشیم یا برای مبارزه با فقر ،افراد با درآمد پایین بیایند و یا از این دست استراتژی ها ،آیا این اقدام قابل دفاع و توجیح است؟

نیک آیین گفت: آیا بهتر نیست با کاهش عوامل زمینه ای و کمک به توانمند سازی و بهبودی زنان کارتن خواب از افزایش آسیب ها درجامعه چلوگیری کنیم ؟

وی گفت: حق پدر و مادر شدن حق تمام انسان ها است و ما حق نداریم آن را از کسی بگیریم. حتی در میان بیماران مبتلا به ایدز در تلاشیم تا شرایطی ایجاد کنیم تا آنها نیز بتوانند بچه های سالمی داشته باشند.حتی داشتن ژن معلولیت هم دلیلی برای بچه دار نشدن انسان ها و عقیم سازی شان نیست. به نظر من به جای این که با طرح های این چنینی جنجال به پا کنیم باید با حمایت از روش های درمان مناسب و توسعه حمایت های اجتماعی به افزایش آموزش و بهداشت در این گروه و دسترسی به لوازم کاهش آسیب بپردازیم تا ضمن جلوگیری از بارداری ناخواسته از رشد بیماریها و آسیب ها ی اجتماعی جلوگیری کنیم.

نیک آیین افزود:  البته مشارکت خود افراد ذینغع درانتخاب و همراهی با این گونه برنامه ها ضمن توسعه پیشگیری با افزایش خود کنترلی وکاهش رفتارهای اعتیادی یک قدم موثر در راه بهبودی آنها بشمار می آید.

 

وی اهار کرد: ما در بنیاد پیشگیری با همکاری سازمان بهزیستی و همراهی سازمانهای مردم نهاد و با مشارکت نمایندگانی از گروه زنان کارتن خواب در حال انجام برنامه آموزش پیشگیری از ایدز و بیماریها و همچنین توزیع لوازم کاهش آسیب ،انجام تست ایدز در بین زنان کارتن خواب هستیم و آمادگی توسعه این خدمات را داریم.

انتهای پیام/

 

  • تایید شده
  • در 1395/10/18
  • ساعت 11:51