تاریخ : سه شنبه 22 فروردين 1396
کد 14839
منبع : جام نیوز مشاهده خبر در سایت منبع

اخطار جدید وزارت بهداشت درباره سایت 5040 و شامپو BK +سند

چند وقتی است تازگی صدا و سیما به تبلیغ شامپویی روی آورده که علاوه بر قیمت قابل توجه آن، تاثیر این محصول هم به گفته متولیان نظام سلامت، مورد تردید جدی قرار دارد .

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز،  به طور کلی تبلیغ هر نوع دارو که برای درمان یک عارضه باشد، در کشور ممنوع است. البته تبلیغات سایر کالاها مثل فرآورده های آرایشی و بهداشتی، غیر قانونی نیست و مجاز است، اما هیچکدام از این کالاها نیز حق ادعای درمانی ندارند.

بر اساس همین رویه، هر کالایی که ادعای درمانی کند، تبلیغش ممنوع می شود، حتی اگر یک کفش که اصلا کالای سلامت نیست، ادعا کند که برای درمان دیسک کمر کاربرد دارد و موثر است، تبلیغ آن ممنوع می شود، چراکه این ادعا ثابت نشده است و باید در مراجع ذی صلاح ثابت شود و حتی اگر این ادعا ثابت شود و خاصیت درمانی داشته باشد، حق تبلیغ مستقیم این موضوع را در رسانه های رسمی ندارد.

اما چند وقتی است تازگی صدا و سیما به تبلیغ شامپویی روی آورده که علاوه بر قیمت قابل توجه آن، تاثیر این محصول هم به گفته متولیان نظام سلامت، مورد تردید جدی قرار دارد و سازمان غذا و دارو نیز از سفارش دهندگان و سفارش گیرندگان اینگونه تبلیغات خواسته از ادعاهای اغراق گونه و خارج از چارچوب مجوز خودداری کنند.

همچنین روابط عمومی سازمان غذا و دارو نیز ضمن تاکید بر غیر مجاز بودن این گونه تبلیغات، از صدا و سیمای به عنوان رسانه امین و مورد وثوق خواست قبل از قبول آگهی های تجاری، استعلامات لازم را از منابع اصلی اخذ کند.

 


 

اما به نظر می رسد این درخواست ها کافی نبوده است چراکه طبق نامه 25 اسفندماه سال 95 سازمان غذا و دارو به معاونت های غذا و داروی دانشگاههای علوم پزشکی، با اشاره به فاقد مجوز بودن سایت 5040.ir و بسته ضد ریزش مو BK ، از همه دستگاهها و کارشناسان مسئول در این حوزه خواسته است از این موضوع اطلاع کافی را داشته باشند.

صبحانه

110
 

  • تایید شده
  • در 1396/01/22
  • ساعت 7:24