تاریخ : چهارشنبه 23 فروردين 1396
کد 14909
منبع : پایگاه اطلاع رسانی آناج مشاهده خبر در سایت منبع

گل ختمی مفید برای اعصاب و روان

کارشناس گیاهان دارویی سیستان و بلوچستان گفت: با فرا رسیدن فصل گرما تمایل افراد به نوشیدن آب، عرقیات و شربت های سنتی از جمله گل ختمی زیاد می شود.

به گزارش آناج به نقل از تسنیم، کارشناس گیاهان دارویی سیستان و بلوچستان گفت: با فرا رسیدن فصل گرما تمایل افراد به نوشیدن آب، عرقیات و شربت های سنتی از جمله گل ختمی زیاد می شود.

براهویی درگفت وگو با ایسنا افزود: شربت ختمی یک شربتی است که فوق العاده سردینه است و در فصل گرم تابستان برای بدن مفید است.

وی بیان کرد: از فواید گل ختمی می‌توان به مفید بودن آن برای اعصاب و روح و روان کلیه ها، معده و یرقان اشاره کرد.

وی در ادامه گفت: ختمی بیشتر در بین مردم به گل بنفشه معروف است، گیاهی است که بیشتر به صورت خودرو در سطح شهر می‌توان آن را مشاهده کرد که با طبع سرد و خنک است. در این روزهای گرم تابستان هم می توان از خیسانده یا شربت آن استفاده کرد و کمک به رفع عطش و گرما کنیم.

براهویی افزود: اگر ختمی را برای سرما خوردگی استفاده کردید خوب است که ختمی را بعد از گرم کردن یعنی هنگامی که آب خود را پس داد به آن عسل اضافه کنیم چون سطح جذب آن بالا می رود و خوشمزه تر می شود و هم باعث بهتر شدن خاصیت درمانی آن شده و هم گلو و سینه را نرم می کند.

وی خاطرنشان کرد: یک استفاده سنتی که از ختمی می شود این است که پوست ریشه آن را در می آورند و قسمت نرم آن را برای کودکانی که در حال دندان در آوردن هستند و از خارش و التهاب لثه رنج می برند استفاده می کنند.

  • تایید شده
  • در 1396/01/23
  • ساعت 4:30