تاریخ : پنجشنبه 31 فروردين 1396
کد 15838
منبع : خبرگزاری مهر مشاهده خبر در سایت منبع

رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت اعلام کرد؛

۱.۸میلیارد دلار صرفه جویی ارزی در پیوند عضو

رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت، گفت: بیش از یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی به دنبال پیشرفت تجهیزات و دانش پیوند عضو در کشور، به دست آمده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر سیدمحمد کاظمینی در رابطه با عملکرد پیوند اعضا در سال ۹۵ ، اظهار داشت: طبق معمول و روند سال های گذشته پیوند اعضا به خوبی در حال توسعه است، در اواخر سال گذشته تعداد پیوند عضو در کشور از مرز ۵۰ هزار نفر گذشت، یعنی حدود ۵۰ هزار و ۵۹۷ نفر در سال گذشته پیوند عضو شدند.

وی با اعلام اینکه سالانه ۲۵۰۰ پیوند کلیه انجام می شود گفت: سال گذشته ۸۰۲ مورد پیوند کبد،  ۱۱۹ مورد پیوند قلب، ۳۰ مورد پیوند پانکراس و چندین مورد پیوند روده و ریه و همینطور هزار و چهل مورد پیوند مغز استخوان انجام شده که همه اینها آمارهای خوب و چشمگیری است.

کاظمینی گفت: در رابطه با پیوند کلیه، خصوصیتی که داشتیم ۵۷ درصد از مواردش از اهداکنندگان مرگ مغزی انجام شد، یعنی بیش از نیمی از این بیماران از این اهداکنندگان کلیه دریافت کردند. که این بسیار جالب است در منطقه این رشد استفاده از مرگ مغزی بی نظیر است. چون ما  قبلا از اهداکنندگان زنده کلیه می گرفتیم.

وی به توانایی تیم های پیوند کشور برای کمک و آموزش به کشورهای همسایه اشاره کرد و ضمن مهم دانستن این مورد، افزود: کادر درمانی ما  در سال گذشته از مشهد به افغانستان رفتند و ۴۷ مورد پیوند کلیه در آنجا انجام دادند، همچنین ۲۰ مورد پیوند کبد توسط تیم پزشکی شیراز در کشورهای پاکستان و تاجیکستان انجام شد.

کاظمینی ضمن اعلام اینکه شیراز بخش بسیار خوبی برای پیوند کبد دارد که در دنیا جز بخش های ممتاز هست به علت تعداد پیوند که انجام می دهد، افزود: در پیوند کبد توسعه دیگری در سال ۹۵ داشتیم و اداره پیوند دانشگاه علوم پزشکی تهران و بیمارستان امام خمینی (ره) نیز رشد بسیار خوبی داشتند.

وی اعلام کرد: این تعداد پیوندی که انجام شده بیش از یک میلیارد و هشتصد میلیون دلار صرفه جویی ارزی دربر داشته است چون در دنیا عمل پیچیده و گرانی است و اینجا حتی رایگان انجام می شود.

رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت با اشاره به مصوبه سال گذشته هیئت دولت مبنی بر اینکه بیمه ها  باید در زمینه پیوند ما را همراهی می کردنند  و متاسفانه نکردند گفت: خود وزارت بهداشت با منابعی که در اختیار داشت پیوند را برای این بیماران رایگان انجام داد و امیدواریم که امسال در این مورد همراهی انجام بدهند.

وی اعلام کرد: الان حدود ۴۵ بخش پیوند اعضا داریم و ۲۵ واحد فراهم آوری عضو پیوندی و نکته جالب این هست که در همین تعطیلات نوروزی امسال،  ۹۳ مورد پیوند عضو داشتیم که نشان از آمادگی  تیم ها و کادر درمان پیوند دارد با توجه به اینکه در ایام تعطیل به سر می بردیم.

وی همچنین افزود: در حال حاضر ۱۷ بخش پیوند مغز استخوان  داریم.  بیش از ۶ هزار پیوند قرنیه در سال انجام می شود و تعداد بسیاری از نسوج از جمله دریچه قلب، پوست، غضروف و استخوان هم تعداد بسیار زیادی در سال انجام می شود و به زودی بیمارستان پیوند در شیراز افتتاح می شود که گرایش عمده اش پیوند اعضا هست.

کاظمینی در تشریح اقدامات دولت یازدهم در رابطه با پیوند اعضا گفت: از نظر ساختاری تشکیل شورای عالی پیوند و مرکز مدیریت پیوند اعضا را داشته ایم، همچنین تلاش برای بیمه شدن و رایگان شدن پیوند اعضاء صورت گرفته و در مجموع ۳۴۳۸ مورد و ۱۰۴۰ مورد پیوند مغز استخوان نتیجه و عملکرد این اقدامات است.

رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت با اعلام رضایت نسبت به فراهم آوری عضو از مبتلایان مرگ مغزی گفت: مردم به خوبی همکاری کردنند و رضایت دادند برای اینکه عضو برداشته بشود و ماحصلش همان تعداد پیوند که عمدتا مثل کلیه یا مواردی که چاره ای نیست مثل قلب و کبد که از این اهداکنندگان انجام شده است. میزان رضایت دهی بسیار بالا رفته امیدوارم همچنان این همت از طرف مردم باشد و کماکان همکاری داشته باشند.

  • تایید شده
  • در 1396/01/31
  • ساعت 16:45