تاریخ : شنبه 2 ارديبهشت 1396
کد 15932
منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مشاهده خبر در سایت منبع

رئیس سازمان بهزیستی کشور:

150 هزار معلول جدید در کشور زیر پوشش بهزیستی قرار می گیرند

چابهار- ایرنا - معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: 150 هزار معلول جدید پشت نوبت سال آینده در سراسر کشور زیر پوشش بهزیستی قرار خواهند گرفت.
به گزارش ایرنا دکتر انوشیروان محسنی بندپی جمعه شب در نشست شورای هماهنگی مدیران تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در فرمانداری چابهار اظهار داشت: دولت برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی، رسیدگی به مشکلات معلولان، معتادان متجاهر و افراد نیازمند خدمات خوبی ارائه کرده است.
وی با بیان اینکه چابهار جمعیت حاشیه نشین زیادی دارد، خاطرنشان کرد: سازمان بهزیستی نقش ویژه ای در کاهش آسیب های اجتماعی جمعیت حاشیه نشین کشور به ویژه در این شهرستان دارد.
وی ادامه داد: بزودی تمامی مهدهای کودک واقع در نقاط حاشیه شهرهای کشور به ویژه شهرستان چابهار از یک وعده غذای گرم بهره مند خواهند شد.
وی گفت: پایگاه های اجتماعی با توسعه در مناطق حاشیه نشین کشور به مشکلات حوزه اجتماعی این مناطق رسیدگی خواهند کرد.
وی بیان کرد: وسعت و پراکندگی شهرهای سیستان وبلوچستان خدمات دهی مطلوب ادارات بهزیستی را با مشکل رو به رو کرده است.
رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: سالانه 35 هزار معلول در کشور متولد می شوند که این امر مشکلات زیادی را برای سازمان بهزیستی به منظور ارائه خدمات مطلوب به این افراد ایجاد کرده است.
محسنی بندپی اظهار داشت: اداره بهزیستی در شهرستان کنارک از سال 1390 راه اندازی شده اما به دلیل نبود نیروی انسانی، تجهیزات و امکانات، خدمات رسانی مطلوب به جامعه هدف را با مشکلاتی رو به رو کرده است.
وی افزود: مهدهای کودک در مناطق حاشیه نشین با جمعیت بیش از 520 هزار نفر برای ارائه خدمات به جامعه هدف راه اندازی شده است.
وی بیان کرد: مهار، کنترل و پیشگیری از آسیب های اجتماعی، ارائه آموزش رایگان، مدیریت ونگهداری معتادان متجاهر از جمله برنامه های مهم سازمان بهزیستی در شهرستان چابهار است.
وی ادامه داد: برای ارائه خدمات مطلوب به جامعه هدف راه اندازی اداره بهزیستی در جنوب سیستان و بلوچستان ضروری است.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به افزایش مستمری، توجه به مشکلات مالی و رفاهی افراد تحت پوشش این نهاد از سوی دولت اشاره و خاطرنشان کرد: تمامی معلولان شدید و خیلی شدید کشور زیرپوشش بهزیستی قرار خواهند گرفت تا موجب رضایتمندی این افراد شود.
معاون استاندار سیستان وبلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار نیز اظهار داشت: این شهرستان محرومیت های تاریخی در شاخص های مختلف اجتماعی دارد.
ایوب درویشی افزود: شاخص های اجتماعی چابهار وضعیت خوبی ندارد و بایستی مسئولان برای پیگیری آنها با اختصاص اعتبارات لازم سعی در کاهش این مشکلات داشته باشند.
وی ادامه داد: چهار هزار و 300 نفر معلول در شهرستان چابهار وجود دارد که به کمتر از 400 نفر آنان خدمات لازم از سوی بهزیستی ارائه می شود.
وی افزود: فیزیوتراپی در چابهار فاقد امکانات و تجهیزات است و با تدبیر لازم و همکاری سازمان های غیردولتی باید مشکلات این بخش حل شود تا افراد بتوانند از خدمات آن بهره مند شوند.
وی از کمبود امکانات، تجهیزات و نیروی انسانی اداره بهزیستی چابهار انتقاد کرد و افزود: این شهرستان با جمعیت بیش از 280 هزار نفر باید امکانات و نیروی انسانی آن در حد و اندازه این منطقه باشد.
فرماندار شهرستان ویژه چابهاربر توانمند سازی و آموزش نیروی انسانی افراد حاشیه نشین این شهرستان تاکید کرد و گفت: رسیدگی نکردن به مسائل بهداشتی و درمانی مردم حاشیه نشین سبب بروز مشکلات، شیوع بیماری و آسیب های جدی می شود.
درویشی خواستار تحقق وعده های داده شده مسئولان در حوزه بهزیستی چابهار در سفرهای متعدد شد و افزود: اداره کل بهزیستی باید در این شهرستان تاسیس شود تا بتواند بسیاری از مشکلات را برطرف کند.
وی بر زیرپوشش قراردادن معلولان پشت نوبت در چابهار تاکید کرد و اظهار داشت: رسیدگی به مشکلات و رفع آسیب های اجتماعی این شهرستان نگاه مثبت و ویژه دولت را می طلبد.
معاون اجتماعی، فرهنگی وگردشگری منطقه آزاد چابهار نیز گفت: سه تفاهم نامه تا کنون برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی امضا شده و اقدامات لازم برای کاهش آسیب ها در حال انجام است.
نصیر بارکزهی افزود: بانک اطلاعاتی از آسیب های اجتماعی در اختیار نداریم و این امر سبب شده تا به سختی مشکلات این بخش را پیگیری کنیم.
به گزارش ایرنا، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان بهزیستی کشور به همراه جمعی از مدیران کل استانی عصر امروز جمعه وارد فرودگاه کنارک شد و مورد استقبال مدیر کل بهزیستی سیستان و بلوچستان، فرماندار و مسئولان محلی این شهرستان قرار گرفت.
رئیس سازمان بهزیستی کشور قرار است فردا به شهرستان سرباز سفر کند.
به گزارش ایرنا شهرستان چابهار براساس سرشماری آبان سال 1395 با جمعیت 283 هزار و 204 نفر و 48 هزار و 147 خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
3043**3213**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
  • تایید شده
  • در 1396/02/02
  • ساعت 4:58