تاریخ : يکشنبه 19 دي 1395
کد 2133
منبع : پایگاه اطلاع رسانی و فرهنگی شهریار مشاهده خبر در سایت منبع

مجری برنامه تبریزیم:

برخی جوانان فریب ظواهر یک شغل را می‌خورند/ دوست داشتن را یاد بگیریم

شهریارنیوز: مجری برنامه تبریزیم با بیان اینکه برخی جوانان فریب ظواهر یک شغل را می‌خورند، گفت: در تمام اجراهای خود سعی می‌کنم حرف‌های دلم را بر دل مردم بنشانم و هیچ‌وقت الگوبرداری نکرده‌ام.

به گزارش شهریار به نقل از فارس در راستای گپ‌وگفت با مجریان شبکه استانی سهند به سراغ صفیه اصلانی مجری برجسته و با وقار برنامه تبریزیم رفتیم مجری که در ماه‌های اخیر ویدیویی از ورود گربه به استودیوی یک برنامه زنده تلویزونی، در صدر ویدیوهای تلگرامی و اینستاگرامی قرار گرفت.

 گربه بازیگوشی که به یکباره خود را به مجری برنامه «تلویزیونی تبریزیم» رساند، ولی با واکنش مناسب مجری برنامه، به عقب رانده‌ شد و شاید اگر هر کس دیگری جای «صفیه اصلانی» بود، به زحمت می‌‌توانست در مقابل این مهمان‌ناخوانده خود را کنترل کند با این حال، تجربه و تسلط این مجری جوان، به خوبی به کار آمد.

  گفت‌وگویی صمیمی با این مجری مسلط را با هم می‌خوانیم:

خودتان را معرفی کنید؟

صفیه اصلانی هستم، مدیر روابط عمومی معاونت حمل و نقل شهرداری تبریز که در کنار آن در بحث تبلیغات رسانه‌ای تلویزیون، رادیو، اجرا و گویندگی نیز فعال هستم.

مهم‌ترین شاخص و ویژگی یک مجری موفق از نظر شما چیست؟

باید یک مجری بتواند مردم را ببیند و همچنین کاری بکند مردم نیز او را ببینند؛ درست است در اجرا و رسانه یک مجری فقط لنز دوربین را می‌بیند ولی باید مجری توانایی شناخت مخاطبان خود را داشته باشد و بداند مخاطبان در چه سنی و با چه عقاید و افکاری پای صحبت‌های مجری نشسته‌اند.

در بحث اجرا دیده شدن مقوله‌ای بسیار مهم است که دو شاخه مهم دارد؛ یک شاخه مرتبط به توانایی اجرای یک مجری بوده و شاخه دیگر شناخت علایق و سلائق اقشار مردمی است.

باید یک مجری در سطح و شأن شنونده و بیننده اجرا داشته باشد؛ زیرا بینندگان از تخصص‌ها و افکار و آگاهی‌های مختلفی پای صحبت‌های یک مجری می‌نشینند و اگر یک مجری به این امر آگاه باشد می‌تواند دوستان زیاد و مخاطبان مختلفی را جمع کند.

ویژگی اصلی مجریانی که همیشه طرفداران خود را داشته‌اند در چیست؟

از نطر من اجراء و بازیگری فاصله زیادی با یکدیگر ندارد؛ زیرا در هر دوی آن‌ها نمی‌توان گفت که همیشه در صحنه و رسانه قرار داریم و صرفاً تصویر و صدا مهم است بلکه در یک مقطعی با مردم خارج از کار ارتباط داشته و از نزدیک با مشکلات آن‌ها روبرو خواهیم شد.

در یک مقطعی اتفاق افتاده که برخی از چهره‌های جدید وارد شده به رسانه موجب ایجاد جذابیت در بین مخاطبین می‌شود ولی دوام این جذابیت و استقبال به ارتباط و نوع برخورد بستگی دارد و باید یک مجری توانایی به‌روز نمایی خود را داشته و بتواند ارتباط قوی با مخاطبین ایجاد کند.

یک مجری باید آگاهی از نیازها و خواسته مخاطبان داشته باشد و افرادی در امر اجرا دوام می‌آورند که بتوانند برخی فداکاری‌ها را از خود نشان دهند و با خصوصیات مخاطبین خود آشنا شوند.

افرادی که در امر اجرا نمی‌توانند دوام بیاورند یا به آن‌ها میدان داده نشده و رسانه روی آنها فشار آورده و یا راه اصلی دوست‌یابی و ارتباط با مخاطبین را درست پیش نرفته‌اند و از این رو بعد از مدتی فاصله از اجرا می‌گیرند.

چگونه به مجری‌گری روی آوردید؟

از 8 سالگی هر برنامه و مسابقه برگزار می‌شد در مدرسه توسط من اجرا می‌شد و شعر و متن ادبی خواند در سر صف برای دانش‌آموزان لذت‌بخش بود و از طرف دیگر اجراهای من در مدرسه بازتاب مثبتی در بین دانش‌آموزان داشت.

طبق هماهنگی با دبیران پرورشی در مدرسه و استفاده از ظرفیت جشن دهه فجر در مدارس به راحتی توانستم کارهای خود را پیش ببرم و استعداد خود در زمینه اجرا را شکوفا کنم.

در سن 14 سالگی اجرای یک برنامه مدرسه را که با حضور مدیرکل آموزش‌ و پرورش استان بود را بر عهده داشتم که بعد از برنامه طبق نامه‌ای از طرف مدیرکل به صدا و سیمای استان معرفی شدم و از آن روز به بعد آغاز کار من در صدا و سیمای استان آغاز شد.

به الگو قرار دادن در امر اجرا هیچ اعتقادی ندارم

آیا الگویی در اجرا داشتید؟

به الگو قرار دادن در امر اجرا هیچ اعتقادی ندارم؛ شاید در برخی از مسائل انسان نیاز به الگو قرار دادن دارد ولی برخی از کارها از جمله اجراء نیاز به الگو داشتن نیست و دلیل آن هم این است که در اجرا با افرادی روبه‌رو می‌شویم که باید خود واقعی شویم و رفتار غیرواقعی مصنوعی بوده و به دل نخواهد نشست و غیرطبیعی بودن آن آشکار خواهد بود.

هر فردی برای برقراری ارتباط با دیگران روش و الگوی مخصوص خود را دارد و اگر من به لحن، نحوه برقراری ارتباط دیگران توجه کنم باعث الگوبرداری می‌شود و از خود واقعی فاصله خواهم گرفت.

اگر در نحوه اجرای من نواقص و مشکلاتی وجود دارد آن نواقص مختص من است و از این رو هیچ‌گاه اعتقادی به الگو برداری نداشته‌ام ولی معتقد به استفاده از اطلاعات و تجربیات پیشکسوتان و افراد خبره هستم.

در نهایت می‌توان گفت الگوبرداری مجری از یک اجرا و استفاده از لحن دیگری و روش اجرا برابر با شکست خواهد بود.

انتقاد در جامعه جانیفتاده است

آیا تا به حال از طرف مخاطبان انتقادی دریافت کرده‌ و مورد بازخورد قرار گرفته‌اید؟

خوشبختانه یا متأسفانه زمانی که اجرای من مورد پسند برخی از افراد قرار می‌گیرد بلافاصله عکس‌العمل‌ها به گوش می‌رسد و الطاف خود را منتقل می‌کنند و این لطف و محبت باعث پیشرفت شده و با انگیزه و انرژی مضاعف کار خود را ادامه می‌دهیم ولی در مقابل افرادی که منتقد هستند اینگونه رفتار نمی‌کنند و به صورت مستقیم انتقاد خود را به زبان نمی‌آورند.

بحث انتقاد در جامعه ما جا نیفتاده و افراد نمی‌توانند آن‌گونه که باید و شاید است انتقاد کنند و بعضا به دلیل اینکه مبادا انتقاد از یک نفر منجر به رنجش خاطر آن شود نقد خود را به زبان نمی‌آورند.

ولی در مورد اجرای خودم خوشبختانه تا به امروز انتقاد غلیظی از مخاطبان دریافت نکرده‌ام.

به نظر خودتان در طول تجربه اجرای خود توانسته‌اید با مخاطبان ارتباط قوی داشته باشید؟

من اجرا در زمینه‌های مختلفی تجربه کرده‌ام و دلیل آن هم شروع اجرا از سنین نوجوانی بوده است که برای مثال در رادیو اجرا داشته که در این برنامه برون مرزی با انواع لهجه‌ها اجرا کردم و  همچنین تجربه بازیگری در تئاتر نیز دارم  که از همه این رشته‌ها حائز رتبه‌های برتر نیز شده‌ام.

دیپلم افتخاری بهترین بازیگری زن را از جشنواره زیباکنار ( جشنواره شبکه‌های استانی) دریافت کرده که بعد از آن بازیگری را کنار گذاشته‌ ولی همچنان اجرا و گویندگی ادامه دارد.

برخی از اجراها همیشه در ذهنم ماندگار بوده و با یادآوری آن‌ها لذت می‌برم که این اجراها همان اجراهایی است که به راحتی می‌توانم حرف خود را بر زبان آورم ولی در مقابل برخی از اجراها هستند که از جدیت و چهارچوب‌های مشخصی برخوردار بوده که با خارج از شدن از این قوانین برنامه نظم خود را از دست خواهد داد.

با توجه به اینکه اجرای زنده و چشمی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و هیچ‌گاه از روی متن نوشته شده اجرا نکرده‌ام از همین رو اگر قرار باشد که متنی را از روی برگه بخوانم از قبل اعلام می‌کنم که صداقت در اجرا حفظ شود و مخاطب بداند که متن قرائت شده، گفته‌های من نیست.

در مجموع زمان‌هایی که پشت تریبون هستم جزو لحظات زیبا و به یادماندنی من بوده و آرزو می‌کنم در آن لحظات زندگی‌ام به پایان رسد.

غفلت در بحث مجری کارشناس

صدا و سیمای استان آذربایجان‌شرقی چقدر نیازمند مجریان متخصص، کارشناس و فنی است؟

در بحث مجری کارشناس در استان بسیار غفلت شده است به طوری‌که به عنوان یک گوینده هیچ موقع لزوم تخصص یافتن در یک شاخه را ندیده‌ام.

منظور از متخصص در امر اجرا به معنای واقعی متخصص است؛ یعنی به این منظور نیست که یک مجری باید دارای اطلاعات عمومی زیاد باشد بلکه اگر می‌خواهیم یک برنامه ورزشی، روانشناسی، سیاسی و ... داشته باشیم باید از ظرفیت استان در این امر با بهره‌گیری از افراد متخصص آن رشته‌ها که توانایی اجرا دارند و یا افرادی که متخصص رشته نیستند ولی اطلاعات کافی داشته و در امر اجرا نیز قوی هستند استفاده کرد.

اگر فردی که در یک زمینه اجرای برنامه دارد و با تخصص کافی و اطلاعات خوبی در آن بخش برنامه را پیش ببرد، قطعاً برنامه پربارتر بوده و لزومی ندارد که مجری پایبند چند سطر نوشته شده از طرف نویسنده باشد.

مجری متخصص با اطلاعات کافی صرفا پایبند گفته‌های کارشناس دعوت شده به برنامه نخواهد بود و پرسش و پاسخ سئوالات مناسب و متناسب برنامه را پیش خواهد برد.

تعدادی از برنامه‌ها با استفاده از مجریان متخصص اجرا می‌شود که اگر این روند به همه برنامه‌ها تعمیم داده شود مطمئنا برنامه‌ها پربارتر خواهد بود.

ارزیابی شما از نحوه اجرای خودتان چگونه است؟ آیا از اجرا رضایت دارید؟

از نظر من تنها کاری که با آن خستگی به در می‌کنم و فشار و مسائل زندگی را فراموش می‌کنم،حین اجرا است؛ این شامل همه فعالیت‌ها است؛ یعنی اگر فردی از کاری که انجام می‌دهد لذت لازم را ببرد مطمئناً روزگار به کام خواهد بود.

روزهایی شده که روزگار به کام انسان بوده و من در آن لحظات که بخشی از آن اجرا است لذت کافی را برده و همیشه شاکر خداوند برای اعطای این موهبت هستم.

هیچ‌وقت خودم نمی‎توانم نظری در مورد نحوه اجرا و کار خود بدهم بلکه همیشه تلاش کرده تا بتوانم ارتباط برقرار کنم و آرزو می‌کنم حرف‌های دلم بر دل مردم بنشیند.

گربه مهمان در برنامه زنده

از اتفاقات غیرمنتظره اجرا بگویید؟

اخیرا در حین اجرای زنده گربه‌ای وارد صحنه شد که فیلم آن نیز در فضای مجازی نشر یافت که یکی از اتفاقات جالب در اجرای زنده برایم بود.

با توجه به اینکه اصولا از گربه، سگ ترسی ندارم و مخصوصا که اکثر این حیوانات آرام هستند و فقط به خاطر گرسنگی و هوای سرد نزدیک انسان‌ها می‌شوند و این گربه مهمان برنامه زنده نیز یک گربه آرام بود که همانطور که همه دیدند هیچ حالت تهاجمی نداشت و به دلیل اینکه یک لحظه درب اتوماتیک صحنه باز شد توانست وارد صحنه شود و من گشنگی این حیوان را درک کردم.

در مجموع مشکلی که بسیار مشاهده می‌شود و علاقه به رسیدگی به این موضوع دارم بحث توجه به حیوانات شهری در هوای سرد است؛ زیرا این حیوانات واقعا به ما نیاز دارند و اگر به پارک‌ها برویم پرنده‌ها، گربه‌ها و سگ‌ها بیشتر مواقع گرسنه هستند و نیازمند ما انسان‌ها است.

بعد از حضور گربه در برنامه زنده من خواستار همیاری مردم و کمک به حیوانات شدم تا در صورت امکان باقی‌مانده غذای خود و یا نان‌های خشک شده را جمع کرده و به حیوانات شهری بدهند.

بسیار علاقه داشتم با نشر قسمت حضور گربه در برنامه زنده در فضای مجازی که بازتاب بسیاری نیز داشت، صحبت‌های من در پلاتو در مورد حمایت از حیوانات نیز منتشر شود تا مردم به این حیوانات نیز توجه کند.

 برخی جوانان فریب ظواهر یک شغل را می‌خورند

سفارش شما به جوانانی که به خاطر دیده شدن به اجرا روی می‌آورند ولی بعد از مدتی دچار سرخوردگی می‌شوند، چیست؟

متأسفانه ظاهر و توجه به ظاهر در بین افراد بسیار زیاد شده و این موضوع بیشتر در بین گروه سنی 15 سال الی 30 سال بیشتر دیده می‌شود و همیشه به دنبال این هستند که ظاهر، هیکل، تیپ مناسب داشته باشند و همه به دنبال یک چیز واحد هستند و غافل از اینکه این هدف واحد یک مسأله خدادادی بوده و باید به دیگر مسائل از جمله استعداد شناسی و علایق و سلایق توجه کنند.

جوانان باید بدانند با انجام جراحی‌های زیبایی نمی‌توانند صاحب جایگاهی شوند که دیگری صاحب شده است و این شامل اجرای جلوی تلویزیون نیز می‌شود که برخی افراد گمان می‌کنند با ظاهر زیبا و مناسب یا با دیده شدن حتی چند دقیقه‌ای بتوانند به اهداف خود برسند.

آرزوم می‌کنم هم خودم و هم دیگران در ابتدا خودمان را بشناسیم و به استعداد، علایق، سلایق خود آگاه باشیم مطابق با این علایق راه خود را بیابیم.

امکان ندارد این همه دانشجو در دانشگاه علاقه به تحصیل داشته باشند و یا تعداد افراد حاضر در اجرا و بازیگری از روی علاقه وارد شده‌اند بلکه این افراد جذب ظواهر شغلی شده و جز افرادی هستند که هیچ تلاشی برای شناختن خود نکرده‌اند.

خداوند از هر انسان یکی خلق کرده و مطمئناً هر انسان به قدری تنوع علاقه، توانمندی منحصر به فرد دارد که می‌تواند با شکوفایی آن استعداد خود را در جامعه به نمایش بگذارد.

در کل انسان نباید متمرکز به نشان دادن خود باشد بلکه باید با استعدادهایش خودی نشان دهد ولی در غیر این صورت همیشه در هاله‌ای از توهم به سر خواهند برد.

در زمینه استعدادیابی پدر و مادر تأثیر به سزایی دارند؛ زیرا الان همه پدر و مادرها تلاش می‌کنند فرزندشان در آزمون تیزهوشان قبول شود و یا می‌خواهند چهره خاصی از فرزندان خود نشان دهند؛ در حالی که باید فرزندان خود را بشناسیم و تلاش کنیم فرزندانمان نیز خود را بشناسند.

به خاطر زودبازدهی اجرا افراد زیادی جذب این رشته می‌شوند و به علت عدم استعداد نمی‌توانند موفق واقع شوند.

حرف آخر

آرزو می‌کنم همه مردم همدیگر را دوست داشته باشند و همچنین دوست داشتن را یاد بگیریم؛ زیرا دوست داشتن یک وظیفه سنگینی است که بر گردن مردم بوده، که با یادگیری آن دنیا گلستان خواهد شد.

----------------------------------

گفت‌وگو از کتایون حمیدی

  • تایید شده
  • در 1395/10/19
  • ساعت 12:56