تاریخ : يکشنبه 11 تير 1396
کد 23092
منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مشاهده خبر در سایت منبع

فرماندار شاهرود:

کمیته آسیب شناسی مراجعه مردم به دستگاه قضایی تشکیل شود

شاهرود- ایرنا- فرماندار شاهرود با اشاره به تعداد زیاد ورودی پرونده های دستگاه قضایی، گفت: می توان کمیته ای برای آسیب شناسی مراجعه های مکرر مردم به دادگاه ها تشکیل داد.
به گزارش ایرنا، سید محمدرضا هاشمی عصر یکشنبه در همایش بزرگداشت هفته قوه قضاییه در سرسرای پورسینای دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، افزود: پیش از انقلاب تعداد مراجعه کنندگان به دستگاه قضایی کم تر بود اما اکنون چون مردم اعتقاد دارند به مشکلاتشان رسیدگی می شود، تعداد مراجعه ها نیز افزیاش یافته است.
وی بر لزوم بهره بردن از روحانیت و پایگاه های بسیج برای کاهش ورودی پرونده ها به دستگاه قضایی تاکید و بیان کرد: با تلاش نیروی انتظامی و مجموعه قضایی شهرستان، تعداد قابل توجهی از پرونده ها به سازش ختم شده و جای تقدیر دارد.
معاون استاندار سمنان کم رنگ شدن آموزه های دینی و قرآنی در برخی موارد و فشارهای اقتصادی را از جمله افزایش آمار طلاق و مراجعه به دادگاه های خانواده دانست و گفت: باید صمیمیت و همدلی در خانواده ها حاکم بوده و والدین نسبت به فرزندان خود غفلت نکنند.
هاشمی تشکیل شورای فرهنگی در روستاها را یکی از راهکارهای احتمالی برای کاهش نزاع های دسته جمعی عنوان کرد و گفت: شوراها و دهیاری ها به همراه روحانیت و پایگاه های بسیج روستاها تلاش کنند تا مشکلات میان مردم روستا را پیش از ورود به پاسگاه انتظامی و یا دادگاه ها، حل و فصل کنند.
وی اضافه کرد: در حوزه مواد مخدر هم باید تقاضا را برای مصرف در میان مردم کاهش داد.
فرماندار شاهرود با بیان اینکه برای کاهش بیکاری باید نسبت به افزایش سرمایه گذاری در شهرستان توجه بیشتری کرد، افزود: شورای تامین موظف به برقراری امنیت است تا سرمایه گذاران بتوانند با خیالی آسوده در شهرستان سرمایه گذاری کنند.
هاشمی همچنین درباره نقش دستگاه قضایی شهرستان در برگزاری انتخابات اردیبهشت ماه نیز گفت: این مجموعه پیش از برگزاری انتخابات در نشست های گوناگون با نامزدها و اعضای ستاد آن ها، موارد تخلف انتخاباتی را گوشزد کردند و این امر سبب شد تعداد کمی پرونده تخلف انتخاباتی تشکیل شود.
پارسال میانگین زمان رسیدگی به پرونده های قضایی در شاهرود از 41 روز در سال 94 به 39 روز کاهش یافت.
همچنین 776 فقره پرونده در واحد ارشاد و معاضدت قضایی دادستانی شاهرود در سال های 94 و 95، منتهی به سازش شد.
7359/6167 خبرنگار: مهسا شانیان** انتشار دهنده: محسن شاکری
  • تایید شده
  • در 1396/04/11
  • ساعت 22:13