تاریخ : دوشنبه 20 دي 1395
کد 2317
منبع : فارس نیوز مشاهده خبر در سایت منبع

پژوهشگر مرکز تحقیقات علوم اعصاب کرمان تاکید کرد

لزوم نظارت بر بوفه‌های مدارس برای عرضه مواد خوراکی مفید

به گزارش خبرگزاری فارس از کوهبنان، نوذر نخعی ظهر امروز در همایش پیشگیری از اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی با حضور مدیران، معاونان و کارشناسان مدارس اظهار داشت: در راستای مقابله با مواد مخدر تنها اقدامات پلیسی و انتظامی کافی نیست و خانواده‌ها هم باید به کمک پلیس بیایند تا به سلامت جامعه کمک کنند.

وی تأکید کرد: جوانان مانند مواد قابل احتراقی هستند که ممکن است با جرقه‌ای کوچک شعله‌ور شوند و این موضوع می‌تواند توسط دوستان آنان به وجود آید و در حقیقت زمینه اعتیاد فرزندان ما را رقم بزند.

نخعی تصریح کرد: اعتیاد نوعی بیماری اجتماعی است که اگر مراقبت نکنیم، هر کدام از ما ممکن است گرفتار این پدیده شوم شویم، چرا که گرفتار شدن در این دام سن و سال خاصی ندارد.

وی ابراز داشت: خانواده، مدرسه، دوستان و جامعه کلان از جمله عواملی هستند که ممکن است در این عرصه اثرگذار باشند، مواد مخدر مغز را معیوب می‌کند و گاهی اوقات سبب می‌شود که انسان از حد انسانیت خویش تنزل کند.

نخعی یادآور شد: ژن و وراثت نیز از جمله عواملی هستند که ممکن است در اعتیاد فرد اثرگذار باشند، پس عامل ژنتیک را جدی بگیریم چون در تمام رفتارهای ما اثرگذار است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان خاطرنشان کرد: عوامل اجتماعی کلان نظیر فقر نیز در اعتیاد اثرگذار است، اما برای اعتیاد نمی‌توان نسخه واحدی پیچید، بلکه در این راستا باید به فرهنگ و نگرش نیز توجه شود.

وی خشونت، پرخاشگری، نه گفتن در برابر خواسته دیگران، انزوا، سرکشی، نافرمانی، عدم پذیرش ارزش‌های دینی و اجتماعی، اختلالات روانی، اعتماد به نفس پایین را از عوامل خطرساز عنوان کرد.

نخعی گفت: خانواده‌ها باید نسبت به محبت و نظارت در فرزندپروری جدیت بیشتری داشته باشند، محبت موجب می‌شود که فرزند در قلب انسان جای بگیرد و نظارت موجب می‌شود تا بچه در مغز و قلب انسان جای بگیرد.

وی افزود: باید برای فرزندان خود وقت بگذاریم و آنان را به طبیعت ببریم و به خواسته‌های منطقی آنان توجه کنیم در غیر این صورت اینترنت، رفیق بد، ماهواره و ... جای والدین را خواهند گرفت.

نخعی بیان داشت: خانواده‌، مدرسه، دوستان و همکلاسان از جمله عوامل موثر در مسیر اجتماعی شدن فرزندان محسوب می‌شوند، اما فرزندان ما اگر از محبت پدر و مادر خالی شوند به سمت دوستان گرایش پیدا می‌کنند.

وی ادامه داد: برای اینکه فرزندان ما بر اساس تعالیم انسان‌ساز اسلام رشد و نمو کنند نیاز به مهر و محبت دارند، سعی کنید فرزندان خود را با دیگران مقایسه نکنید و برای تربیت بیشتر آنان به رعایت حلال و حرام مبادرت ورزید که به فرموده امام صادق (ع) اثر درآمد حرام در نسل آشکار می‌شود.

پژوهشگر مرکز تحقیقات علوم اعصاب و مغز کرمان گفت: اگر بچه‌ها با والدین رابطه صمیمی داشته باشند، با آنها به راحتی درددل خواهند کرد و منطقی مسائل را پذیرش می‌کنند و به سمت موارد منفی نمی‌روند.

وی محبت در کودکی، دوستی و صمیمیت، آموزش نه گفتن و جرأت‌مندی، نهادینه کردن شرم و حیا در کودکی، تنها گذاشتن کودک نزد دیگران، تقویت نظارت، مأنوس کردن خانواده و فرزندان با طبیعت، اصلاح الگوهای جامعه از را‌ه‌های موثر در تربیت بهتر و بیشتر فرزندان دانست.

وی ابراز داشت: یکی دیگر از بیماری‌های شایع سرطان است که در حال حاضر سرطان معده از رتبه برتر برخوردار است، برای اینکه کمتر دچار بیماری‌ها شویم، باید با افزایش فعالیت بدنی و دوری از دخانیات و خوب غذا خوردن این بستر را فراهم کنیم‌.

نخعی عنوان کرد: دیابت از جمله بیماری‌هایی است که شمار زیادی از افراد جامعه را گرفتار کرده، پس برای کاهش برخی بیماری‌ها قند و شکر، نمک، چربی و حرص و جوش کمتری بخوریم و از دود فاصله بگیریم.

وی خاطرنشان کرد: سعی کنیم روزانه بیش از پنج گرم نمک نخوریم در غیر این صورت پوکی استخوان، سرطان معده، آسم، چاقی، سکته و ... به سراغ ما خواهد آمد.

نخعی گفت: نظارت بیشتری بر بوفه‌های مدارس داشته باشیم تا مواد خوراکی مفید در اختیار دانش‌آموزان قرار دهند.

وی عامل انواع سرطان به ویژه سرطان پستان را مصرف بیش از اندازه قند و شکر دانست و افزود: آب میوه مصنوعی اصلا مصرف نکنید چون از نوشابه قند بیشتری دارد و سعی کنید از مصرف بیش از اندازه چربی پرهیز داشته باشید چرا که چربی بیش از اندازه موجب الزایمر، چاقی، سرطان و ... می‌شود.

انتهای پیام/80012/ب30

  • تایید شده
  • در 1395/10/20
  • ساعت 16:41