تاریخ : دوشنبه 20 دي 1395
کد 2323
منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع

تسنیم از افتتاح نخستین مرکز اتیسم در قزوین گزارش می‌دهد

اجرای طرح غربالگری؛ امیدی تازه برای شناسایی و بازپروری طیف اتیسم

اولین مرکز اتیسم هم‌زمان با سراسر کشور با حضور مدیرکل بهزیستی، معاون سیاسی و امنیتی و معاون فرماندار قزوین افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، نخستین مرکز اتیسم  در استان قزوین امروز هم‌زمان با سراسر کشور با حضور مدیرکل بهزیستی، معاون سیاسی و امنیتی و معاون فرماندار قزوین افتتاح شد.

سید سعید شاهرخی امروز در مراسم افتتاح طرح غربالگری که در مرکز توانبخشی اتیسم دانه برگزار شد، اظهار داشت: نگهداری افراد مبتلا به بیماری اتیسم یک کار بسیار سخت و دشوار اما بزرگ و خردمندانه است که با اجر اخروی همراه است.

وی افزود: این مرکز در تمام عرصه‌های مختلف یار و یاور محرومین و نیازمندان در عرصه کمک به این بیماران و بهبود آن‌ها است.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری قزوین گفت: مردم نیز باید با شناخت این جایگاه و دریافت اطلاعات بیشتر برای بهبود فرزندان خود تلاش کرده و پشتیبان این مراکز باشند.

شاهرخی بیان کرد: با کمک به این بیماران می‌توانیم در بهبود سلامت آن‌ها و برگرداندن این افراد به جامعه تلاش کنیم.

وی عنوان کرد: درمان این افراد در مراکز کاملا رایگان است و بدون دریافت هیچ هزینه این افراد در مراکز ثبت نام و دوره‌های لازم برای این کودکان مبتلا به بیماری برگزار می‌شود.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری قزوین تصریح کرد: خوشحالم که در این امر خیر همراه دیگر عزیزان هستم چرا که خدمتی بالاتر از خدمت به خلق و یاری آنان وجود ندارد.

وی گفت: برای هر 5 کودک در این مراکز 1 مربی در نظر گرفته شده است که مهارت‌های لازم به این بیماران داده می‌شود.

افزایش 400 برابر ابتلا به اتیسم در جهان؛ وجود بیش از 2 هزار فرد مبتلا به اتیسم در ایران

 علی‌رضا وارثی در افتتاح طرح غربالگری که در مرکز توانبخشی اتیسم دانه برگزار شد‌، اظهار داشت: مرکز اتیسم آموزش روزانه خدمات مطلوبی را به افراد زیر 14 سال که دچار بیماری اختلال عصبی و رفتاری هستند ارائه می‌کند.

وی افزود: بر اساس شواهد و فرضیه‌ها عوامل این بیماری ژنتیک، ارث، مصرف مواد غذایی نامناسب هنگام بارداری و کمبود B6 است.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین گفت: بر اساس پیش‌بینی‌های به عمل آمده در کشور از بین 70 میلیون جمعیت 700 هزار نفر باید مبتلا به این بیماری باشند که در 35 سال گذشته در جهان  این تعداد  400 برابر شده است.

وارثی بیان کرد: از هر 68 نفر در ایران یک نفر به اتیسم مبتلا هست که از بین 5 نفر مبتلا به این بیماری 4 نفر پسر و یک نفر دختر است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 2 هزارو 100 نفر به این بیماری در کل کشور مبتلا  هستند که 60 مرکز در کشور راه‌اندازی  و استان قزوین نیز  یک مرکز با 26 کودک مبتلا به این بیماری در حال فعالیت است.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین گفت: بحث حائز اهمیت در این بحث ارائه آموزش‌های لازم به خانواده برای ارتقا سلامت این افراد در جامعه است.

وارثی عنوان کرد: خانواده‌های دارای افراد مبتلا به اتیسم و یا در هنگام مواجهه با علائم این بیماری باید ضمن مراجعه به نزدیک‌ترین مهد کودک محل خود  و با پاسخ دادن به سئوالات می‌توانند از وضعیت فرزندان خود با خبر شوند.‌

به گزارش تسنیم مبتلایان طیف اتیسم در برقراری بسیاری از روابط خود با محیط اطراف و جامعه با چالش مواجه هستند، آنها در تعامل با اجتماع، برقراری ارتباط با اطرافیان به دلیل اختلال در مهارت های اجتماعی به آموزش و کمک نیاز دارند، از این روز سازمان بهزیستی استان قزوین طی طرحی با محوریت برنامه غربالگری و تشخیص طیف اتیسم از خانواده‌های قزوینی درخواست کرده اگر کودکان 2 تا 5 سال دارند پرسشنامه‌ای را با این محوریت تکمیل کنند تا در صورت تشخیص بتوانند برنامه ریزی مناسبی را برای بازپروری این طیف داشته باشند.

انتهای پیام/

  • تایید شده
  • در 1395/10/20
  • ساعت 19:4