تاریخ : سه شنبه 13 تير 1396
کد 23363
منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مشاهده خبر در سایت منبع

نماینده سازمان بهداشت جهانی:

نظام مراقبت بیماری های واگیر در ایران باید الگوی منطقه باشد

آستارا - ایرنا - نماینده دفتر مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی گفت: سیستم نظام مراقبت سندرومیک ایران (هشدار سریع بیماری های واگیر) به عنوان روش جدید، نتیجه بخش است و باید الگوی کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا باشد.
دکتر ترن مین روز سه شنبه در حاشیه بازدید از مراکز بهداشتی و درمانی و قرنطینه گمرک آستارا در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هدف این هیات، ارزیابی چگونگی اجرای نظام مراقبت سندرومیک در ایران است و از نظر ما ، معیارهای مورد قبول کارکنان بهداشت آن در پیاده کردن نظام یاد شده، حائز اهمیت است.
وی با اشاره به اینکه سازمان بهداشت جهانی در پیشگیری از بیماری های واگیر رویکرد جدی دارد، اضافه کرد: سیستم نظام مراقبت سندرومیک در ایران با بهره گیری از رایانه و اینترنت اجرا می شود و نتایج اولیه ارزیابی هیات اعزامی از آن، امیدوار کننده است.
ترن مین بیان کرد: مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ایران باید اجرای این سیستم را با قوت ادامه دهد، زیرا داده های آن به شناسایی موارد مشکوک به بیماری هایی نظیر سل، ابولا و فلج اطفال کمک می کند.
وی ادامه داد: مهم ترین دستاورد هیات اعزامی از ایران، بدون مرز بودن بیماری های واگیر است و برای پیشگیری از آنها ، باید تلاش همگانی صورت گیرد.
کارشناس ارشد مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این بازدید گفت: ایران در اجرای سیستم نظام مراقبت سندرومیک طی شش سال گذشته، اولین کشور منطقه مدیترانه شرقی شناخته می شود و همراه با 22 کشور خاورمیانه و شمال آفریقا آن را اجرا می کند.
پیمان همتی اضافه کرد: نظام مراقبت سندرومیک در استان گیلان در 2 سال گذشته مورد آزمایش قرار گرفته و زمینه حضور نمایندگان سازمان بهداشت جهانی را فراهم کرده است.
به گفته همتی، این سیستم 170 بیماری واگیر را به سرعت شناسایی می کند و سرعت شناسایی موارد مشکوک، حدود یک و نیم ساعت افزایش یافته و در مراکز و واحدهای درمانی استان گیلان در حال اجراست.
وی گفت: در این بازدید مسئول کل بیماری های واگیر در دنیا، مسئول یکی از موسسه های بهداشت عمومی انگلستان و نماینده دفتر مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی حضور داشتند.
شبکه بهداشت و درمان آستارا با شش مرکز بهداشتی، یک بیمارستان 132 تختخوابی، یک مرکز شبانه روزی، 23 خانه بهداشت و حدود 500 نیروی انسانی فعالیت می کند.
آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده و با تردد سالانه بیش از 800 هزار مسافر داخلی و خارجی در مرز آن، جزو 20 شهر گردشگرپذیر کشور است.
خبرنگار: یوسف هدایتی ** انتشاردهنده: کبیری
7105 / 7124/2007
  • تایید شده
  • در 1396/04/13
  • ساعت 18:30