تاریخ : سه شنبه 21 دي 1395
کد 2367
منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع

اخبار کوتاه شهری آذربایجان شرقی

خودروهای دارای نقص فنی با راه‌اندازی دوربین‌های پلاک‌خوان شناسایی و برخورد می‌شوند

معاون حمل و نقل ترافیک شهردار تبریز از نصب و راه‌اندازی دوربین‌های پلاک‌خوان جهت برخورد با خودروهای دارای نقص فنی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز، مهدی یوسفی اظهار داشت: شهرداری تبریز اقدام به انجام مطالعات تعیین محدوده‌ی آلودگی هوای شهر در قالب محدوده‌ی زوج و فرد کرده است که هم اکنون مراحل اجرایی طرح، شامل خرید و نصب و راه‌اندازی دوربین‌های پلاک خوان به صورت سامانه یکپارچه در حال انجام است.

وی اظهار کرد: این طرح در سامانه‌ی سیمفای مراکز معاینه فنی خودرو در محدوده سطح آلودگی و به صورت آنلاین به اجرا در خواهد آمد.

یوسفی تاکید کرد: تلاش در تسریع عملیات بهره‌برداری از مترو و پیوستن تبریز به "باشگاه جهانی حمل و نقل عمومی سبز"، اجرای طرح‌های کاهش سفرهای شهری، ایجاد و توسعه بازارچه‌های محلی خرید، کاهش انسدادها و اصطکاک‌های ترافیکی در سطح شهر، توسعه‌ی شبکه‌ معابر و اصلاح و تنظیم جهات حرکت معابر جهت کاهش طول سفر، زمان انتظار و زمان تأخیر نیز ‌‌می‌تواند نقش موثری را در این میان ایفا کند.

معاون حمل و نقل ترافیک شهردارتبریز گفت: انجام معاینات فنی خودروها در سطح شهر و راه‌اندازی سیستم سیمفا در تمامی مراکز هفتگانه و همچنین معاینه‌ی فنی و نصب دوربین‌های پلاک‌خوان نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

یوسفی خاطرنشان کرد: نوسازی ناوگان تاکسیرانی نیز از جمله اقدامات بسیار مؤثر در زمینه کاهش آلودگی هوای شهرها به شمار می‌آید که تاکنون پس از اعلام اجرای طرح ویژه ناوگان تاکسیرانی کلانشهرها، 1600 دستگاه از تاکسی‌های در تردد شهر تبریز که بالای 10 تا 15 سال عمر داشته‌اند از ناوگان خارج شده و نوسازی شده‌اند و انتظار می‌رود در صورت استمرار تخصیص تسهیلات بانکی به رانندگان تاکسی‌ها تعداد 2000 دستگاه تاکسی دیگر نیز تا شش ماهه سال 1396 نوسازی شوند.

وی افزود: نوسازی 100 دستگاه اتوبوس یورو سه با صرف 20 میلیارد تومان هزینه جهت کاهش آلودگی‌ها، فعالیت 33 دستگاه اتوبوس با سیستم مصرفی سوخت یورو چهار، خرید اتوبوس‌های دوکابین با 33 میلیارد تومان هزینه و خارج کردن 65 دستگاه اتوبوس فرسوده از شبکه، خرید 20 دستگاه اتوبوس برقی با هزینه‌ای بالغ بر 35 میلیارد تومان که با احداث ایستگاه‌های شارژ مورد بهر‌ برداری قرار خواهند گرفت، نیز از دیگر اقدامات جهت کاهش میزان آلودگی هوا است.

معاون حمل و نقل ترافیک شهردار تبریز از نصب و راه‌اندازی دوربین‌های پلاک‌خوان در برخورد با خودروهای دارای نقص فنی خبر داد.

زمینه مشارکت جدی جوانان و فعالان مساجد میانه در جشن بزرگ دهه فجر فراهم شود

جلیل خرده فروش شهردار میانه اولین جلسه کمیته فضاسازی و تزئینات ستاد دهه فجر سال 1395 میانه با اشاره به دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی و لزوم گرامیداشت یاد و خاطره انقلاب و امام راحل عظیم الشأن و شهدای گرانقدر گفت: دهه فجر موسم تجلی شکوه و عظمت انقلاب اسلامی ایران است و بخصوص امسال که شرایط خاصی بر فضای بین المللی حاکم است و جمهوری اسلامی ایران به انحاء مختلف در معرض تهدیدات و البته فرصت‌های پیش روست اهمیت این دهه و کم و کیف برگزاری آن به مراتب بیشتر سال‌های قبل است.

اکنون هم در داخل و هم در خارج اوضاع مملکت توسط دوستان و دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی رصد می‌شود و بر همه ما وظیفه است که با هرچه باشکوهتر برگزار کردن این جشن بزرگ ملی و دینی دوستداران انقلاب را خوشنود و امیدوار و دشمنان خود مأیوس و نا امید سازیم.

خرده فروش افزود: باید سیمای شهر را آن چنان زیبا و با شکوه زینت دهیم که کودکان و نوجوانانی که شناخت چندانی از آن چه در سال 1357 در ایران اتفاق افتاد ندارند، با مشاهده تغییرات به وجود آمده در سطح شهر این سئوال را بپرسند که چه انقلاب چه بود و برای چه در ایران به وقوع پیوست و با گرفتن پاسخ‌های مناسب با اهداف و آرمان‌های والای نظام مقدس انقلاب اسلامی آشنا شوند.

شهردار میانه با اشاره به نقش پر اهمیت مردم و نهادهای فرهنگی و مذهبی مردمی در برگزاری جشن‌ها و اعیاد و مناسبت‌های ملی و مذهبی خواستار توجه جدی به مشارکت مساجد و تکایا هیئات مذهبی و مراکز فرهنگی شهر در تزئین ایام دهه فجر شد و خاطرنشان کرد: اگر در این موضوع مردم پای کار نباشند هر تزئینی هم که انجام بدهیم نخواهد توانست شور و حال انقلابی را در مردم ایجاد کند بنابراین باید زمینه مشارکت جدی جوانان و فعالان مساجد و تکایا را در این جشن بزرگ فراهم سازیم و در همین راستا پیشنهاد می‌کنم که با اعلام عمومی به مساجد و محلاتی که بهترین تزئین را انجام داده باشند هدیه ویژه‌ای اهدا نماییم.

شهردار همچنین به محدودیت‌های مالی شهرداری در سال جاری و کاهش شدید درآمدها اشاره کرد و ادامه داد: متاسفانه اعتباری که در بودجه سال جاری برای ردیف مبلمان و زیباسازی شهری در نظر گرفته بودیم محقق نشده و با کمبود شدید منابع مواجه هستیم لیکن خواهیم کوشید با استفاده از وسایل و اقلام تزئینی بازمانده از سال‌های قبل و در صورت نیاز تهیه اقلام جدید از هر طریق ممکن این وظیفه ملی و دینی را به نحو مطلوب به انجام رسانیم و انتظار ما این است که ادارات و نهادهای شهرستان نیز همگی با هم دست به دست هم داده و ما آر در این راه یاری نمایند.

مسئول ستاد دهه فجر شهرستان میانه نیز با تاکید بر اهمیت فضاسازی مناسب در ایام الله دهه فجر گفت: فعالیت کمیته فضاسازی و تبلیغات ستاد دهه فجر به مراتب از همه کمیته‌های این ستاد مهم‌تر است چرا که عصاره فعالیت‌های ستاد دهه فجر در فضای عمومی شهر نمود پیدا می‌کند و اگر این بخش از اقدامات پررنگ و چشمگیر باشد در ایجاد فضای شور و نشاط عمومی بسیار مؤثر خواهد بود.

مولوی ادامه داد: جا دارد از شهردار میانه که در سال‌های گذشته حرکت‌های خوبی را در زمینه سامان دهی و ماندگاری اقلام تزئینی و حفظ و نگهداری خوب و استفاده مکرر از آن‌ها در مراسم هر ساله انجام داده تشکر و قدردانی کنیم.

رونمایی از یادمان ویژه جانباختگان قطار تبریز مشهد در آرامستان وادی رحمت

همزمان با چهلمین روز درگذشت مسافران امام رضا (ع)، با حضور دکتر صادق نجفی شهردار، شهرام دبیری رئیس شورای شهر، ساعی مدیرکل بحران آذربایجان شرقی، مدیرکل راه آهن آذربایجان، جمعی از مداحان اهل بیت عصمت و طهارت و خانواده‌ها و بازماندگان، پاز یادمان جانباختگان قطار تبریز مشهد رونمایی شد.

احد فلاحی مدیرعامل سازمان آرامستانهای شهرداری تبریز در ابتدای مراسم رونمایی از این یادمان گفت: از اولین روزهای رویدادن این اتفاق تلخ، با دستور شهردار تبریز پا به پای عزیزان در کنار خانواده‌های جانباختگان بودیم و در کمترین زمان با آماده سازی المان و همچنین کف سازی قبور مطهر جانباختگان سعی کردیم وظیفه خود در این خصوص را به بهترین نحو انجام دهیم.

فلاحی اظهار داشت: آماده سازی، جدول بندی قبور، طراحی و نصب سنگ یکسان، نصب المان یا علی ابن موسی الرضا (ع) و مشارکت در برگزاری مراسم یادبود در مسجد صاحب الامر تبریز از جمله اقدامات این سازمان در این خصوص است.

گفتنی است در مراسم رونمایی از یادمان جانباختگان قطار تبریز مشهد جمعی از مداحان اهل بیت به مدیحه سرایی و ذکر مصیبت سرور و سالار شهیدان پرداختند.

تاکید شهردار مراغه برگسترش همکاری‌های علمی و تحقیقاتی با مراکز آموزش عالی

محمدرضا احمدی شهردار مراغه که در دیدار با جمعی از دانشجویان رشته معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه سخن می‌گفت افزود: اداره شهرها بدون علم و تخصص امکان پذیر نبوده و باید شرایط را طوری ترسیم کرد که بخش‌های مختلف مدیریت شهری به محلی برای عرضه توانمندی‌های علمی و فنی دانشجویان رشته‌های مختلف فنی، معماری، شهرسازی و عمران تبدیل گردد.

شهردار مراغه از عدم وجود بسترهای مناسب برای مشارکت دانشگاهیان در پروژه‌های عمرانی و خدماتی شهرداریها ابراز نارضایتی کرده وگفت: متاسفانه اغلب مراکز دانشگاهی صرفاً در مباحث آموزشی مشغول بوده و هیچ مشارکتی در کارهای اجرایی جامعه پیرامون خود ندارند.

محمدرضا احمدی بر لزوم بهره گیری از پتانسیل‌های علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه به جهت داشتن رشته‌های فنی و عمرانی در مقاطع مختلف تاکید و بر هدایت مدیریت شهری به سمت شهرسازی اسلامی و توسعه گردشگری تأکید کرد.

وی با اشاره به انجام مقدمات اولیه برای انعقاد تفاهم نامه همکاری‌های علمی و تحقیقاتی بین شهرداری مراغه و دانشگاه آزاد اسلامی، برگزاری دورهای آموزشی و کارگاهی، برگزاری نشست‌های مشترک علمی و همچنین همکاری در اجرای پروژه‌های پژوهشی و فنی را به عنوان بخشی از اهداف تفاهم نامه یاد شده عنوان کرد.

معاون شهرداری تبریز: ترویج گفتمان انقلاب با بهره گیری از ظرفیت نخبگان در ایام دهه فجر

هم اندیشی ستاد دهه فجر شهرداری تبریز که با هدف برنامه ریزی برای اجرای برنامه‌های فرهنگی واجتماعی شهرداری تبریز در ایام دهه فجر برگزار شده بود، کلیات برگزاری این برنامه‌ها و نحوه بهره گیری از ظرفیت فرهنگی واجتماعی وهنری شهرداری به منظور پاسداشت متفاوت و هرچه بهتر حماسه مردم در بهمن 57 مورد بررسی قرار گرفت.

در این جلسه حجت الاسلام حمیدی معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری کلانشهر تبریز با بیان ارزشهای انقلاب اسلامی و اهمیت گرامیداشت دهه فجر گفت: عزت، اقتدار و استقلال ایران اسلامی سرمایه‌ها و دستاوردهای ارزشمند انقلاب اسلامی هستند و همه باید با تمام توان مدافع آن باشیم.

وی با بیان اینکه برای تثبیت اهداف و آرمانهای انقلاب و نظام جمهوری اسلامی باید بیش از پیش از هر فرصتی برای معرفی و شناساندن انقلاب و ارکان آن به جهانیان استفاده شود، افزود: دشمنان نظام و انقلاب اسلامی از هر فرصتی برای براندازی و توطئه چینی استفاده می‌کنند که هر بار با بصیرت و هوشیاری رهبر معظم انقلاب و مردم همیشه در صحنه خنثی می‌شود.

معاون فرهنگی واجتماعی شهرداری تبریز با تاکید بر نوآوری در اجرای ویژه برنامه‌های بزرگداشت سی وهشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران افزود: برنامه‌های دهه فجر شهرداری در محور فرهنگی، اجتماعی، هنری با رویکرد مشارکت مردمی و ایجاد نشاط اجتماعی و جشن محور شدن برنامه‌ها در مناطق دوازدهگانه شهرداری اجرا می‌شود.

رئیس شورای اسلامی شهر تبریز: رضایتمندی‌ عمومی از شهرداری افزایش یافته است

شهرام دبیری در نشست مشترک با شهردار تبریز، معاون عمرانی استانداری آذربایجان‌شرقی و معاونان و مدیران شهرداری تبریز خاطرنشان کرد: طبیعی است که از مجموعه گسترده‌ای چون شهرداری، در هر حال، انتقادات و انتظاراتی وجود داشته باشد، با این حال، با اقدامات گسترده‌ای که شهرداری در حوزه‌های متعدد عمرانی و اجتماعی شهر اجرا کرده، رضایت عمومی شهروندان از این نهاد خدمتگزار افزایش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: ترغیب سرمایه‌گذاران و توسعه فرصت‌های مشارکتی رویکردی است که نقش اساسی در توسعه عمرانی شهر خواهد داشت و زمینه تحقق درآمدهای پایدار را نیز افزایش خواهد داد.

رئیس شورای اسلامی شهر تبریز اضافه کرد: عموم بسترهای خدمتگزاری چه در سطح شوا و چه در بخش‌های مختلف شهرداری تبریز باید صرف تکریم ارباب‌رجوع و حذف پیچیدگی‌های اداری شود.

هنر ریسک‌پذیری شهردار تبریز، مترو را احیا کرد

محمدصادق پورمهدی در نشست مشترک با شهردار تبریز، رئیس شورای اسلامی شهر و معاونان و مدیران شهرداری تبریز، خاطرنشان کرد: پروژه‌های ارزشمندی چون وادی رحمت، راه‌آهن، اتوبان پاسداران و برنامه‌های مهم توسعه فضای سبز مثل عون‌بن‌علی، با همت شهردار تبریز اجرا شده و موجب جهش شاخص‌های توسعه و عمران شهر تبریز شده است.

وی یادآور شد: پروژه پایانه مرکزی تبریز، حدود سه دهه بود که به حال خود رها شده بود و کسی جرات پرداختن به این پروژه را نداشت، اما این شهردار محترم بود که سرانجام این پروژه را به نقطه بهره‌برداری رساند.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی اضافه کرد: به خاطر بیاوریم که مقبره‌الشعرا به عنوان نگین شهر تبریز، در چه وضعیتی به سر می‌برد؟ سالانه 200 میلیون تومان به این مجموعه اختصاص می‌یافت که آن هم صرف نگهداری پروژه و نگهبانی از آن می‌شد، اما در سه سال گذشته، شهردار محترم بیش از 40 میلیارد تومان صرف این پروژه کرده است.

پورمهدی به دستاوردهای مهم پروژه قطار شهری اشاره و خاطرنشان کرد: وضعیت پروژه مترو را به خاطر بیاوریم که دهه‌های متمادی به خاطر نبود اتحاد مالی بین شهرداری و دولت، وضعیت نابسامانی داشت. اوضاع به گونه‌ای بود برخی‌ها گزارش‌های ناامیدکننده از نبود قابلیت‌های فنی در این پروژه از قبیل تهویه و سیگنالینگ منتشر می‌شد؛ اما تلاش بی‌وقفه شهردار محترم و هنر ریسک‌پذیری ایشان موجب احیای این پروژه شد.

وی به نقش شهرداری در تقویت زیرساخت‌های مهم شهر اشاره کرد و افزود: با وجود شرایط مساعد مالی، سال‌های متمادی، سیستم پایدار برق‌رسانی و شبکه فاصلاب در شهر با نارسایی‌های اساسی مواجه بود. اما امروز، علی‌رغم محدودیت‌های مالی، شهرداری تبریز، نقطه‌ضعف‌های قدیمی شهر از قبیل شبکه فاضلاب و تونل انرژی را پوشش داده و این معضلات را بر طرف ساخته‌است.

پورمهدی در ادامه با بیان این‌که هر جا امکانات و سرمایه‌ای باشد، طبیعی است که روزنه‌های ورود مباحث انتخاباتی نیز وجود داشته باشد، تصریح کرد: شهرداری، با توجه به برخورداری از سرمایه‌های مهم مادی و معنوی، از جمله این حوزه‌ها است؛ در چنین شرایطی، مدیران شهرداری باید بیش‌از پیش، مراقب ظرفیت‌های عمومی شهر و شهرداری باشند.

وی مدیریت هماهنگ شهری را از عوامل اصلی توفیقات سه سال اخیر خواند و گفت: از شهرداران و مدیران شهرداری انتظار داریم مانند سه سال گذشته، روند تعامل با دستگاه‌های مختلف اجرایی را ادامه دهند و البته، دستگاه‌های اجرایی نیز موظف هستند، نقش لازم را در این تعامل ایفا کنند؛ معاونت عمرانی استانداری نیز قطعاً در خدمت این هماهنگی است.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی اظهار داشت: با توجه به محدودیت منابع درآمد دولتی، ایجاد منابع درآمدی پایدار ضرورت مهمی است که تحقق آن نیازمند فعال‌سازی اتاق‌های فکر، به خصوص در برنامه‌و بودجه سال 96 شهرداری است.

دستور شهردار مرند برای برخورد جدی با سد معبر مغازه داران مرندی

شهردار مرند بازدید حضوری از محله رفیع آباد مرند، مسائل و مشکلات مختلف اهالی این محله را بررسی کرد، موحدنیا در این بازدید دستور رسیدگی به چند قطعه ملک مخروبه و بلا تکلیف جهت اخطار به مالک و همچنین اعمال قانون ماده 110 قانون شهرداری ها به معاونت خدمات شهری ابلاغ کرد.

بر اساس این گزارش بعد از اتمام بازدید میدانی محله، موحدنیا و معاونت خدمات شهری، جانشین و بازرس خدمات شهری مسئولین نواحی و مدیرعامل تاکسیرانی و مسئول حمل و نقل و ترافیک و مدیر روابط عمومی به همراه هیات امنا، جهت جمع بندی موارد در محل مسجد رفیع آباد حضور یافت.

موحدنیا گفت: شناسایی املاک رها شده با کمک هیئت امنای محترم و صدور اخطار کتبی به مالکین و اجرای ماده 110 قانون شهرداریها، اختصاص تاکسی برای مسیر میدان سپاه به سمت سردار ملی، پوشش تاکسی مسیر خیابان دانشسرا و شهید کلانتری با هدایت تاکسی‌ها از پل طالقانی به سمت چای کنار و پل نخودبیگ و برخورد قطعی با مغازه دارانی که باعث سد معبر و مزاحمت در تردد شهروندان می‌شوند مورد پیگیری جدی قرار می گیرد.

انتهای پیام/

  • تایید شده
  • در 1395/10/21
  • ساعت 16:29