تاریخ : پنجشنبه 16 دي 1395
کد 238
منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور:

گرایش‌های سکولاریستی از آسیب‌های معنویت‌گرایی غربی است

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور گفت: معنویت‌گرایی که در غرب وجود دارد به آسیب‌هایی مبتلا است، خرافه گرایی، گرایش‌های سکولاریستی و گرایش‌های افراطی و تحجرگرایانه ازجمله این آسیب‌ها هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، آیت‌الله علیرضا اعرافی عصر امروز در چهارمین همایش ملی سلامت معنوی که در سالن همایش‌های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد اظهار داشت: اگر کسی قائل به گرایش‌های متعالی‌تر از سطوح عالی شد باید دانست تأمین نیازها و پاسخ به تقاضاهای وجودی آدمی یک ضرورت است.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور بابیان اینکه توجه بزرگان علوم پزشکی و روانشناسی نشان‌دهنده آن است که واقعیتی مفروض به نیاز قدسی تعالی انسان وجود دارد، افزود: معنویت یک واژه اساسی و کلیدی است، امروز معنویت محل سخن‌های فراوانی است و معنویت به‌عنوان یک‌رشته دانشگاهی در حال شکل‌گیری است.

وی بابیان اینکه انسان در حوزه معنویت دارای یک نظریه است، گفت: باید ارتباطی بین مقوله فلسفه معنویت از دیدگاه اسلام با نظریه معنویت اسلام برقرار شود.

آیت‌الله اعرافی با اشاره به شاخه‌های  نظریه معنویت در اسلام گفت: باید حداقل 4 زاویه دید را متوجه مقوله معنویت کرده و به یک نظریه کلان و نظام‌واره دست یابیم، وظیفه حوزه علمیه نیز دستیابی و تأمین این نظریه است.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور بیان کرد: با روش دقیق اجتهادی باید در این چهار زاویه ورود شود تا به نظریه کلان معنویت رسید، معنویت در نگاه اسلام و ادیان توحیدی یک معنویت متشخص و تعریف‌شده است.

وی بابیان اینکه در اندیشه کلان معنویت امری عقلانی، فلسفی و مبتنی بر منطق است، گفت: معنویت در اسلام، ماوراء درون آدمی است و این جهان درون وصل به یک جهان برون است به عبارتی به دو گونه می‌توان معنویت را تفسیر کرد اینکه یک نوع گرایش متعالی در وجود انسان است و دوم اینکه مقوله معنویت یک مقوله فراساحتی است.

آیت‌الله اعرافی بابیان اینکه معنویت بر نظام وارگی مبتنی است و نظریه معنویت در اسلام ارائه‌ شده است، افزود:  معنویت نظریه‌ای منسجم و درعین‌حال متوازن در اندیشه اسلامی است و کاملاً تنظیم‌شده است.

امام‌جمعه قم بابیان اینکه معنویت در شعائر جلوه خاصی دارد، گفت: معنویت امر اختیاری و اکتسابی و دارای مراتب است، کاهش و افزایش و شکل‌دهی به امر معنویت امر اختیاری است.

وی بیان کرد: فرهنگستان این وظیفه را دارد که نگاه کلان معنویت در اسلام را استخراج کند.

آیت‌الله اعرافی با اشاره به آسیب‌های معنویت گفت: معنویت‌گرایی که در غرب وجود دارد به آسیب‌هایی  مبتلا است، خرافه گرایی، گرایش‌های سکولاریستی و گرایش‌های افراطی و تحجرگرایانه ازجمله این آسیب‌ها هستند.

امام‌جمعه قم بابیان اینکه معنویت در اسلام افراطی نیست و سلامت کامل اسلام همه هستی را در نظر گرفته است، خاطرنشان کرد: مصیبت‌ها و آلامی که به انسان وارد می‌شود معالجه این آسیب‌ها با ذکر و دعا درمان‌پذیر است.

وی بیان کرد: آدمی در درون خود مواجه با یکسری آسیب‌های اخلاقی است که با نسخه اخلاقی قابل‌درمان است، مجموعه رذایل را در یک نقشه جامع قرار داده و با این نقشه راه سلامت معنوی انسان را تأمین کرد.

آیت‌الله اعرافی بابیان اینکه علوم انسانی و اسلامی انبوهی از تحقیقات را درزمینهٔ معنویت رقم می‌زند، افزود: باید در گرایش‌های فلسفی، کلامی و فقهی خود رگه‌هایی به بعد سلامت معنوی بزنیم و حوزه علمیه در این مسیر ورود کند.

وی خاطرنشان کرد: دریک گفت‌وگوی عالمانه می‌توان به این نقاط رسید و برگزاری همایش‌ها گام مبارکی است و هرچه در این زمینه کار کنیم کم است.

آیت‌الله اعرافی بابیان اینکه تحقیقات بنیادی در دانشگاه  و حوزه درزمینهٔ سلامت معنوی کاستی‌هایی دارد، تصریح کرد: فرهنگستان‌ها می‌توانند راه‌های جدید در این زمینه باز کنند.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور افزود: وظیفه حوزه و دانشگاه این است که تحقیقات را در خدمت مردم قرار دهد.

انتهای پیام/

  • تایید شده
  • در 1395/10/16
  • ساعت 14:31