تاریخ : چهارشنبه 21 تير 1396
کد 24391
منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مشاهده خبر در سایت منبع

عضو هیات مدیره انجمن داروسازان تهران:

بازار دارویی کشور انحصار تخصصی دارد / قیمت گذاری از مشکلات اصلی حوزه دارو

تهران-ایرنا- عضو هیات مدیره انجمن داروسازان تهران گفت: هرکسی نمی تواند وارد صنعت داروسازی شود و این به معنای انحصارخرید وفروش نیست بلکه انحصاری که در این حوزه وجود دارد، فقط یک انحصار تخصصی است.
به گزارش خبرنگارسلامت ایرنا، حسام الدین شریف نیا روز سه شنبه درنشست خبری با بیان اینکه واضح است که بطور مثال یک وارد کننده نفت نمی تواند وارد صنعت داروسازی شود، اظهارکرد: صنعت داروسازی یک صنعت تخصصی است که هر کسی نمی تواند وارد آن شود و بازار دارویی، بازار قانونی، منظم و با شرایط خاص خود است.
وی گفت: طبق قوانین کشور تهیه، توزیع، واردات، تولید و تجویز داروهای خارج از فهرست دارویی کشور، ممنوع است اما برخی داروهای جدید تک نسخه ای برای بیماران خاص و مهلک، گاهی تجویز می شود که وزارت بهداشت بصورت محدود اجازه واردات آن را می دهد.
شریف نیا افزود: چون این داروها بسیارگران بودند مقررشد جمعیت هلال احمربه عنوان نهاد عمومی به شرط فعالیت سامانه تجویز داروهای تک نسخه ای، آنها را وارد کند که چند ماه بعد به دلیل تغییر مدیریت در این جمعیت، تقریبا همه شرکت ها با رعایت ضوابط وزارت بهداشت، شروع به واردات این داروها کردند و هیچ انحصار ی در واردات داروهای تک نسخه ای وجود نداشته است.
شریف نیا در ادامه روش قیمت گذاری دارو در کشور و دیده نشدن هزینه‌های بازاریابی را دو مشکل صنعت داروسازی کشور نام برد و گفت: بازار دارویی ایران با جمعیت تقریبا برابر ترکیه، دو و نیم برابر کوچکتر از بازار دارویی ترکیه است.
وی ادامه داد: روش قیمت گذاری دارو در کشور موجب شده تا شرکت‌های دارویی به سمت ضرر بروند و شاید در آینده، بسیاری از داروها دیگر تولید نشوند.
شریف نیا تصریح کرد: ارزش صادرات دارویی ترکیه در سال، یک میلیارد دلار است اما صادرات دارویی ایران به زحمت به یکصد میلیون دلار می رسد.
وی درادامه از بدهی 20 تا 30 هزارمیلیارد تومانی دولت به صنایع داروسازی کشور خبرداد و گفت: بار هزینه‌های طرح تحول سلامت، چالش دیگری برای صنعت داروسازی کشور در سال های آینده خواهد بود.
وی با اشاره به مصوبه شورای رقابت مبنی بر برداشته شدن ضوابط تاسیس داروخانه افزود: اگر دو داروخانه بدون ضابطه کنار یکدیگر تاسیس شوند برای مردم مضر خواهد بود و منجر به شکست بازار می شود.
شریف نیا تصریح کرد: یکی ازخطرات نظام سلامت این است که شبکه بهداشت کشور می تواند 400 قلم دارو تجویز کند که هیچکدام از تجویز کنندگان این داروها، داروساز نیستند.
اجتمام*9185*1724*خبرنگار: سادات حسینی خواه * انتشار: حسین فتح الهی
  • تایید شده
  • در 1396/04/21
  • ساعت 0:46