تاریخ : دوشنبه 26 تير 1396
کد 25309
منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مشاهده خبر در سایت منبع

مدیر کل آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت در پاسخ به ایرنا اعلام کرد

شرکت در انتخابات نظام پزشکی از طریق تلفن همراه

تهران - ایرنا - مدیر کل آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: انتخابات نظام پزشکی اولین انتخابات الکترونیک غیر حضوری در کشور است و تاکنون شماره موبایل 207 هزار عضو این سازمان دریافت شده است.
به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، محمود تارا روز دوشنبه در نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت افزود: تاکنون در چند مورد انتخابات الکترونیک در کشور برگزار شده اما بخشی از مراحل انتخابات الکترونیک بوده و حضور رأی دهندگان در پای صندوق الزامی بوده است اما انتخابات نظام پزشکی اولین انتخاباتی است که تمام فرآیند اخذ رأی، شمارش و اعلام نتایج آن به صورت الکترونیک برگزار می‌شود.
وی گفت: انتخابات هیات مدیره‌های سازمان نظام پزشکی از ساعت هشت صبح 30 تیر در سراسر کشور برگزار می‌شود اما 250 هزار عضو این سازمان می‌توانند از محل زندگی خود فقط با استفاده از موبایل در مدت زمان بین یک تا سه دقیقه در این انتخابات شرکت کنند و رأی بدهند، در حالی فرآیند رای دادن حضوری بین 40 دقیقه تا 60 دقیقه طول می‌کشد.
مدیر کل آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت افزود:‌ اگر قرار بود کل فرایند این انتخابات در یک شعبه اخذ رأی در تهران برگزار شود، شاهد 50 تا 80 هزار مورد سفر شهری در تهران و افزایش ترافیک شهری شاهد بودیم در حالی که برگزاری الکترونیک این مشکل را نیز بر طرف می‌شود.
تارا افزود:‌ برگزاری انتخابات نظام پزشکی به صورت تمام الکترونیک یک تجربه مهم در کشور است که هم میزان مشارکت را افزایش می‌دهد اما سرعت برگزاری انتخابات را بالا می‌برد.
وی گفت: برای برگزاری مناسب انتخابات الکترونیک سازمان نظام پزشکی با دستور وزیر بهداشت از سه ماه پیش اقدامات اجرایی شروع شد و از قوی‌ترین شرکت‌های مشاور در این زمینه در کشور که در زمینه رمزگذاری و امنیت داده‌ها تجربه داشتند، کمک گرفتیم.
تارا افزود: مهمترین مسئله در برگزاری این انتخابات تایید هویت رأی دهندگان است به همین منظور پنچ مرحله مختلف را برای شناسایی و احراز هویت شرکت کنندگان اجرا می‌کنیم و با پرسیدن سوالاتی از اعضای سازمان نظام پزشکی هویت آنان تایید می‌شود و اگر حتی در یک مرحله جواب اشتباه بدهند و مغایرتی بین اطلاعات آنها باشد، ار چرخه رأی دادن الکترونیک حذف می‌شوند.
مدیر کل آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت در پاسخ به پرسش ایرنا گفت: کار تایید هویت اعضای سازمان نظام پزشکی از طریق شماره موبایل آنها انجام می‌شود، تاکنون 207 هزار شماره موبایل پزشکان و پیرایزشکان از مجموع 250 هزار عضو این سازمان، از سوی سازمان نظام پزشکی در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته است و همراه با برخی اطلاعات شخصی آ‌نان در سامانه انتخابات ثبت شده است و مراحل تایید و احراز هویت این افراد نیز از روز یکشنبه-دیروز- شروع شده است.
تارا گفت: مرحله بسیار مهم دیگر جلوگیری از مخدوش شدن آراست که در این زمنیه نیز از پیچیده ترین اقدامات امنیتی و رمرگذاری استفاده شده است، اقدام اول در این مسیر گمنام سازی و ناشناس کردن رأی دهندگان است، بنابراین هیچ فردی حتی وزیر بهداشت هم نمی تواند متوجه شود که یک فرد به چه کسی رأی داده است.
وی افزود: اقدام دوم این است که اگر بخواهیم به نتایج انتخابات دست پیدا کنیم، باید چهار نفر از اعضای هیات نظارت بر انتخابات در یکجا حاضر باشند و به طور همزمان امضای الکترونیک خود را وارد کنند تا نتیجه آرا مشخص شود و این کار نیز قطعا بعد از پایان زمان رأی گیری انجام می شود و در هیچ زمان دیگری امکان دسترسی به نتیجه آرا وجود ندارد.
تارا گفت: تدارکات لازم دیده شده است که اگر به هر دلیل اینترنت قطع شود، با سیستم های جایگزین اینترانت و پیامک و استفاده از سامانه های موازی انتخابات برگزار شود، ضمن اینکه امکان رأی دادن حضوری نیز در 200 شعبه اخذ رأی در سراسر کشور وجود دارد.
وی افزود: برای نظارت بر این انتخابات نیز از امکانات سازمان پدافند غیرعامل هم استفاده می کنیم و تدارکات لازم به نحوی آماده شده است که اگر سرور مرکزی برگزاری انتخابات هم کل دزیده و برچیده شود هم امکان هک اطلاعات و مخدوش کردن آرا وجود ندارد.
تارا در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار ایرنا که در صورت بار مراجعه زیاد به سامانه انتخابات آیا مشکلی در فرایند رأی گیری به وجود نمی‌آید گفت: شاید اگر در بدترین شرایط مثلا در ساعت 8 صبح روز 30تیر به یکباره 100 هزار نفر با هم برای رأی گیر مراجعه کنند، تاخیرهایی به وجود آید، اما این سامانه قابلیت های بالایی دارد و خیلی بعید است که مشکلی به وجود آید، البته تست فشار را یک روز قبل از انتخابات در روز پنجشبه انجام می‌دهیم.
وی همچنین به خبرنگار ایرنا گفت: برای آ‌موزش جامعه پزشکی برای رأی دادن الکترونیک موشن گرافی ها و پوسترهای دیجیتال متعددی ساخته شده و در اختیار آ‌نان قرار گرفته است.
خبرنگار: افشین شاعری ** 1569
اجتمام(4)* 3063 ** 1569
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در کانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej
  • تایید شده
  • در 1396/04/26
  • ساعت 19:18