تاریخ : پنجشنبه 16 دي 1395
کد 26
منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع

اخبار کوتاه فرهنگی اردبیل

برگزاری برنامه‌های فرهنگی و کتابخانه‌ای در اردبیل توسعه می‌یابد

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل گفت: انتظار می‌رود که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده برگزاری برنامه‌های فرهنگی و کتابخانه‌ای در مدارس استان اردبیل تداوم یابد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، رباب عزیزخانی در جلسه انجمن کتابخانه عمومی بخش ثمرین اردبیل اظهار داشت: انتظار می‌رود از این پس با برنامه‌‌ریزی‌های انجام شده برگزاری برنامه‌های فرهنگی و کتابخانه‌ای در مدارس استان اردبیل تداوم یابد تا بتوانیم با ترویج برنامه‌های فرهنگی و کتابخانه‌ای زمینه آموزش را برای دانش‌آموزان را در این استان فراهم سازیم.

وی افزود: انتظار می رود در این زمینه مسئولان مربوطه مشارکتهای همه‌جانبه‌ای در برگزاری برنامه‌های فرهنگی و کتابخانه‌ای داشته باشند تا بتوانیم شاهد نتایج ارزشمند و مفید کتاب و کتابخوانی باشیم و علاوه بر آن نیاز است که برنامه‌های فرهنگی را با محوریت کتاب و کتاب‌خوانی در سطح استان اردبیل ترویج دهیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل گفت: انتظار می‌رود که اقدامات لازم در رابطه با شاداب‌سازی محیط کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل انجام شود، چرا که این موضوع سبب ترغیب و راحتی بیشتر مراجعان شده و اقدامات موثری در رابطه با بهبود وضعیت کتابخانه‌های عمومی دارد.

عزیزخانی تصریح کرد: کمک نهادهای مختلف از جمله بخشداری و شهرداری‌ها در رابطه با محوطه‌سازی و شاداب‌سازی محیط کتابخانه‌های عمومی این استان شایسته تقدیر و قدردانی است و علاوه بر آن تأثیر کتاب بر زندگی افراد غیرقابل مقایسه با سایر محصولات فرهنگی بوده و عادتی است که انسان را به سمت آگاهی و خردورزی سوق می‌دهد.

وی بیان کرد: همکاری و تعامل والدین و مربیان مدارس در کتاب خوان کردن کودکان امری لازم و ضروری است که والدین و مربیان باید کودکان و نوجوانان را به سمت مطالعه و کتابخوانی تشویق کنند و کودکان را از اثرات مطالعه که سبب افزایش دانش و آگاهی و تغییرات مثبت در سبک و نوع زندگی می‌شود را آگاه سازند.

فعالان قرآنی مشگین‌شهر تجلیل شدند

امام جمعه مشگین‌شهر در مراسم تجلیل از فعالان قرآنی مشگین‌شهر با قدردانی از متولیان برگزاری این مراسم و با اشاره به جایگاه قرآن کریم در زندگی مردم، قرآن را نجات بخش بشر و عمل به قرآن را مایه سعادت و خوشبختی انسانها دانست.

حجت‌الاسلام رضا باوقار گفت: هدف از قرائت قرآن عمل به آن و به کار بستن همه دستورات قرآن در تمامی شئون زندگی و بهترین بهره‌گیری از معارف قرآن تلاوت  با تدبر و فهم است.

محمد رستمی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشگین‌شهر نیز هدف از برگزاری این مراسم را تشویق جوانان و نوجوانان به حضور در مسجد و انس با قرآن دانست و ابراز امیدواری کرد در آینده نیز شاهد چنین اقدام ارزشمند قرآنی در سایر مساجد شهرستان مشگین‌شهر باشیم.  

در این مراسم از حجت‌الاسلام موسوی، امام جماعت مسجد فاطمیه(س) به خاطر فعالیت چشمگیر و برگزاری مرتب برنامه تلاوت قرآن مجید و روشنگری جوان و نوجوان محله توسط امام جمعه و مسئولین فرهنگی شهرستان تقدیر و با اهداء جوایز و لوح سپاس بیش از ٤� نفر از اعضای کانون امام علی (ع)، جوانان، نوجوانان قاری قرآن و فعالان مسجد فاطمیه (س) تجلیل شدند.

تور زمستانی طبیعت گردی در سرعین برپا شد

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان سرعین گفت: تور زمستانی طبیعت‌گردی و تاریخی باحضور تعدادی از شهروندان سرعینی و گردشگران از محل تپه تاریخی آناهیتا آغاز و پس از عبور از جاذبه های تاریخی ویند کلخوران به غار تاریخی گلستان ختم شد.

جهانگیر شهبازی از تداوم برگزاری تورهای زمستانی طبیعت گردی و تاریخی در راستای توسعه گردشگری زمستانی و معرفی جاذبه های گردشگری شهرستان سرعین تا پایان سال جاری خبر داد و افزود: شهرستان سرعین دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری چون تپه تاریخی آناهیتا، تپه ناصر روستای تاریخی گنزق، روستای ییلاقی بیله درق، پیست اسکی آلوارس، دره جنگلی اردی موسی و ویند کلخوران است.

وی بیان کرد: در تور مذکور که به همت دفتر خدمات مسافرتی ساوالان گشت سرعین برگزار شده بود ضمن پذیرایی از شرکت کنندگان در این تور با دم نوش های گیاهی، به تعدادی از آنان نیز هدایایی از آثار ارزشمند صنایع دستی استان اهداء شد.

صدور رای جالب برای صیادان متخلف در بیله‌سوار

با صدور رای جالب از شعبه اول دادگاه عمومی بخش جعفرآباد در خصوص صید غیرمجاز ماهی توسط دو نفر از متخلفین صید غیرمجاز، متخلفین مذکور علاوه بر واریز ضرر و زیان وارده به محیط زیست مکلف شدند به مدت یک سال، هر سه ماه یک بار با حضور در نمایندگی حفاظت محیط زیست شهرستان بیله سوار جهت جلوگیری از شکار و صید غیرمجاز با عوامل یگان حفاظت محیط زیست بیله سوار همکاری کنند.

سال گذشته در جریان حیوان آزاری در بخش جعفرآباد نیز رای دادگاه در خصوص حضور فرد متخلف در نمایندگی حفاظت محیط زیست برای فراگیری و آموزش مسایل زیست محیطی صادر گردیده که متخلف محکوم شده در حال سپری کردن حکم خود در این نمایندگی است.

مجتمع فرهنگی هنری شهرستان گرمی امسال به بهره‌برداری می‌رسد

سرپرست فرمانداری گرمی در بازدید از ساختمان نیمه تکمیل مجتمع فرهنگی هنری شهرستان در محل شهرک ولیعصر(عج)  اظهار داشت: افتتاح و بهره‌برداری از پروژه مجتمع فرهنگی ـ هنری گرمی یک ضرورت برای شهرستان گرمی محسوب می‌شود که برای تکمیل آن پنج میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

ابراهیم امامی گفت: از سال 85 تاکنون بیش از 17 میلیارد ریال برای  پروژه مجتمع فرهنگی ـ هنری گرمی هزینه شده و به مدت چند سال پروژه به علت نبود اعتبارات به حالت راکد درآمده است .این مقام مسؤول بیان داشت: برای تحویل این پروژه لازم است دستگاه هواساز با اعتبار حدود یک میلیارد ریالی و مبلمان آمفی تئاتر بالای 350 نفری و تکمیل محوطه‌سازی، جمعا به 5 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

وی از تامین اعتبار لازم از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برای این پروژه خبر داد و افزود: با مساعدت مالی این اداره و توافق حاصل شده این ساختمان تا اواخر سال تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید و این پروژه که از سال 90 آغاز شده بیش از 90 درصد پیشرفت داشته است.

فعالان کانون‌های مساجد مبلغ سبک زندگی اسلامی هستند

استاد دانشگاه و دکترای روانشناسی و طب سنتی در سلسله نشست های تخصصی پیشگیری از آسیب های اجتماعی ویژه فعالان کانون های فرهنگی هنری مساجد شهرستان اردبیل اظهار داشت: توسل به معنویت در خانواده موجب تعالی آن می شود و این مسئله همیشه از سوی والدین مورد غفلت قرار گرفته و زیان آن هم به فرزندان و به جامعه را شاهد هستیم.

ولایت الله درویشی با بیان اینکه فعالان کانون های مساجد در تبلیغ سبک زندگی اسلامی بسیار موثر است و می توانند نقش اساسی در نشر این فرهنگ داشته باشند، افزود: توسل به معنویت در خانواده موجب تعالی آن می شود و این مسئله همیشه از سوی والدین مورد غفلت قرار گرفته و زیان آن هم به فرزندان و به جامعه را شاهد هستیم.

وی با بیان اینکه آنچه که امروز شاهد بدخلقی فرزندان هستیم عدم توجه به ابزارهای تربیتی توسط والدین است، تصریح کرد: توجه به سلامت روانی خانواده همچون سلامت عمومی بسیار مهم است و توجه به مسئله تغذیه نیز تاثیرگذاری ویژه ای در سلامت روان دارد و می تواند روابط سالم خانواده را تحکیم بخشد.

درویشی با تاکید بر اینکه جامعه نباید از طب سنتی به عنوان ابزاری برای تغذیه سالم غافل باشند، گفت: اگر تغذیه سالم باشد سلامت روان نیز تامین می شود و باعث نشاط و شادابی افراد جامعه خواهد شد.

فعالیت 11 کمیته دهه فجر در شهرستان بیله‌سوار

معاون فرماندار شهرستان بیله‌سوار در نخستین جلسه هماهنگی بزرگداشت سی و هشتمین دهه فجر انقلاب اسلامی در شهرستان بیله سوار اظهار داشت: اکنون پس از گذشت سی و هشت سال از آن حادثه الهی ، مردم مؤمن و غیور ایران با هوشیاری تمام در برابر همه فتنه‌ها ایستاده‌اند و همچون گذشته با تبعیت از رهبر فرزانه خود از اسلام و انقلاب دفاع می‌کنند و با فتح قله‌های افتخار و عزت ،  استوار و پرخروش به راه خود ادامه می‌دهند.

محمد خسروی بیان کرد: باید جشن های انقلاب اسلامی با مدیریت خود مردم برگزار شود و دستگاهها زمینه حضور مردم را با ایجاد روحیه نشاط و شادابی آماده کنند.

وی حمایت از مستضعفان، استکبارستیزی، عدالت محوری و خدمت به مردم را از ویژگی های انقلاب اسلامی ایران برشمرد و افزود: بسیاری از کشورها اکنون آرزوی داشتن عزت و اقتدار ایرانی اسلامی را دارندو سربلندی ایران اسلامی حاصل زحمات و جانفشانی هزاران شهید و آزاده و ایثارگر است که برای آرامش ما فداکاری کردند.

معاون فرماندار شهرستان بیله‌سوار با تاکید بر نوآوری در برگزاری مراسم جشن های پیروزی انقلاب در شهرستان گفت: محور برنامه های این دهه تبیین اندیشه ها و تفکرات حضرت امام و رهبری و نشان دادن جلوه های کارآمدی نظام و امید افزایی از جمله برنامه هایی است که می طلبد محور فعالیت در برگزاری برنامه های این دهه قرار گیرد.

راهبران آموزشی برای ارتقای کیفیت آموزشی مدارس اردبیل تلاش کنند

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل در بازدید از مدارس چند پایه شهرستان نیر اظهار داشت: کیفیت آموزشی در مدارس استان اردبیل از جمله مهمترین اهدافی است که ما به دنبال رسیدن به آن هستیم و امیدواریم بتوانیم با همکاری معاونان، مدیران و به ویژه راهبران آموزشی بتوانیم زمینه‌های بهبود کیفیت آموزشی و افزایش پوشش تحصیلی را در مدارس این استان ارتقا دهیم.

کمال عالی‌زاده افزود:‌ باید به کیفیت بخشی به گونه‌ای نظاره شود که گویی به مبنای کیفیت معلم نظاره می‌شود، چرا که هر چه قدر توانمندی معلمان در مدارس افزایش پیدا کند بالطبع سبب افزایش کیفیت آموزشی در مدارس این استان خواهد شد و ما هم در واقع دنبال همین هدف هستیم.

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل گفت: باید به این نکته توجه داشت که کیفیت آموزشی به آسانی توسط اولیا و دانش‌آموزان تشخیص داده می‌شود، بنابراین باید این موضوع خطیر و حساس را در نظر داشت و از ظرفیت و توان معلمان به نحو احسن استفاده کرد.

عالی‌زاده تصریح کرد: امیدواریم با همکاری مسئولان مربوطه بتوانیم در آینده موضوع بی‌سوادی را در مدارس استان اردبیل ریشه‌کن سازیم، چرا که برخی از افراد نیاز به هدایت تحصیلی دارند و به خاطر ناآگاهی از امر تحصیل بازمانده‌اند و از وضعیت تحصیلی آن طور که باید خبر ندارند.

وی بیان کرد: طرح خوب و برنامه خوب در آموزش و پرورش در واقع رساندن معلم به اوج عزت و شرافت و نیز نگاه معلم به عنوان محور و زیر بنای توسعه است، چرا که اگر مدارسمان دارای معلمان توانمندی باشند، به طور حتم سطح توانایی و کیفیت آموزشی نیز رشد قابل توجهی خواهد داشت.

انتهای پیام/

  • تایید شده
  • در 1395/10/16
  • ساعت 13:27