تاریخ : يکشنبه 26 دي 1395
کد 2850
منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع

استاندار گلستان:

مبارزه با قاچاق کالا لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی است

استاندار گلستان گفت: قاچاق کالا سبب بی برکت کردن اقتصاد می‌شود و مبارزه با قاچاق کالا لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، حسن صادقلو ظهر امروز در ششمین جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان اظهار داشت: تکلیف اساسی از خاستگاه قانونی فرادستی برش استانی را در راستای این مسائل تبیین کرده است.

وی افزود: خاستگاه قاچاق یک خاستگاه نامبارک است و نخستین قدم در اهداف آن بی‌برکت کردن اقتصاد ما است و امروز ناامنی‌هایی که در روح بازار حاکم می‌شود نشات گرفته از مساله قاچاق است.

استاندار گلستان تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین آفت‌های ناشی از رونق داد و ستد کالاهای قاچاق در کشور از بین رفتن برکت در مال و رکود در حوزه تولید داخلی است.

وی با اشاره به اینکه ارزیابی و نظارت احصاء نقاط ضعف و قوت و تمرکز بر روی آن می تواند پدیده قاچاق را کاهش دهد افزود: تجربه، روابط معاملات و تعامل در کنار علم در کمیسیون‌ها می‌تواند در راستای مبارزه با قاچاق کالا موثر باشد.

استاندار گلستان با اشاره به اینکه قاچاق اخلاق را در جامعه از بین می‌برد افزود: قانون یک ظرفیت است و باید مسائل نرم‌افزاری به عنوان محور قرار بگیرد.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار گلستان نیز در این جلسه گفت: برای نخستین بار قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در 10 فصل، 77 ماده و 77 تبصره به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

علی اصغر طهماسبی افزود:مبارزه با قاچاق یک امر فراقوه ایست و باید با همکاری همه قوا و دستگاه‌ها انجام شود که این امر و تعامل بین دستگاهها در استان موجب شده تا امر مبارزه با قاچاق کالا با جدیت و موفقیت پیش رود.

وی اظهار کرد: انضباط بخشی حوزه برخورد و مقابله، شفاف‌سازی در امر پیشگیری، منطقی کردن نظام گردش کالا، سلامت و امنیت اقتصادی، رصد مداوم فعالیت قاچاق، توسعه و برقراری امنیت پایدار به‌ویژه در مرزها از مهم‌ترین اهداف مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی،هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان گلستان تصریح کرد: گلستان مقصد است و عمده قاچاق 80 درصد از تهران و 20 درصد از استان‌های شرق کشور به گلستان قاچاق می‌شوند که مهم‌ترین کالاهای قاچاق ، گوشی تلفن همراه، لوارم آرایشی، لوازم خانگی، چای، مشروبات الکلی، ماهواره و دارو است.

طهماسبی افزود: یکی از علت‌های استفاده مردم از کالاهای قاچاق، کیفیت نامرغوب و قیمت به نسبت گران محصولات تولید داخل است و راهکار رفع این مشکل توجه بیشتر صنایع و کارخانجات داخی به بهبود کیفیت کالاهای تولیدی است.

انتهای پیام/

  • تایید شده
  • در 1395/10/26
  • ساعت 14:36