تاریخ : سه شنبه 28 دي 1395
کد 3091
منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع

نشست تخصصی "کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک"/۴

بختیاری: طرح تثبیت حاشیه کویری تالاب میقان اجرا شد

فرماندار اراک با بیان اینکه تعداد ماشین‌های تک‌سرنشین در اراک به بیش از ۷۰درصد رسیده است، گفت: طرح تثبیت حاشیه کویری تالاب میقان اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، نشست کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک با حضور اعضای این کارگروه تخصصی در استان مرکزی به میزبانی دفتر خبرگزاری بین‌المللی تسنیم استان مرکزی تشکیل جلسه داد.

در این نشست تخصصی "عزیز فیلی" معاون عمرانی استاندار مرکزی، "حسین بختیاری" فرماندار اراک، "حسینعلی ابراهیمی‌کارنامی" مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان مرکزی، "اسماعیل تاج‌آباد" رئیس شورای شهر اراک، "مرتضی ذوالفقاری" مدیرکل هواشناسی استان مرکزی، "عباس اسماعیلی" معاون فنی مرکز بهداشت استان مرکزی و "حسین مهرعلی" از مرکز بهداشت استان، "سیدفراز مهاجرانی" مشاور شهردار اراک، "محمدحسین محمدی" نماینده سمن‌های استان مرکزی حضور داشتند.

بررسی آخرین اقدامات انجام گرفته در حوزه مقابله با آلودگی هوای کلانشهر اراک تشریح بخشی دستگاه‌های عضو کارگروه در حوزه کاهش آلودگی هوا، بررسی بایدها و نبایدها و مشکلات موجود در حوزه مقابله با آلودگی هوا و کاهش آلودگی در سطح استان مرکزی و شهر اراک مهم‌ترین سرفصل این نشست تخصصی بود.

این دومین نشست تخصصی خبرگزاری تسنیم استان مرکزی در حوزه بررسی و شناخت راهبردهای اجرایی کارگروه کاهش آلودگی هوای کلانشهر است که با حضور مسئولان استانی برگزار می‌شود.

مشروح سخنان "حسین بختیاری" فرماندار اراک در نشست تخصصی کارگروه کاهش آلودگی هوای کلان‌شهر اراک در زیر می‌آید:

تسنیم: وضعیت آلودگی هوای اراک را در سطح کارگروه ملی چگونه ارزیابی می‌کنید

بختیاری: آلودگی هوای شهر اراک اهمیت ویژه‌ای دارد که اطلاع‌رسانی پیرامون این موضوع از طریق رسانه‌ها سبب شفاف‌سازی آن در سطح گسترده‌ای شده به‌گونه‌ای که این معضل در کانون توجه دولت نیز قرار گرفته است در سال‌های گذشته در دولت یازدهم، بحث آلودگی هوای شهر اراک به طور قطع از دغدغه‌های اصلی مردم و مسئولان بوده که با تشکیل جلسه کارگروه ملی با موضوع آلودگی هوای اراک خواستار رفع آلودگی و ایجاد هوای پاک شدند.

در این دولت با پیگیری و برگزاری کارگروه‌های مختلف و ارائه راه حل‌های منطقی و عملی مرحله به مرحله موفقیت‌های چشمگیری حاصل شده است.

تسنیم: ضرورت مقابله با آلودگی هوا در تشکیل کارگروه‌ها چگونه تبیین می‌شود؟

بختیاری: آلودگی هوا باید به صورت دقیق مطرح و در کارگروه‌های تخصصی بررسی شود تا بتوان در راستای حل مشکلات ناشی از آن گام‌های کارشناسی برداشت، کارگروه‌هایی که در سطح استان با محوریت کاهش آلودگی هوا با حضور افراد متخصص و با طرح چالش‌ها، پرسش و پاسخ‌های هدفمند و بحث‌های کارشناسی برگزار می‌شود از سطح بالایی بهره‌مند بوده است و از نظر کمی و کیفی جزو بهترین کارگروه‌ها به شمار می‌روند.

تسنیم: سفر هیت دولت در کاهش آلودگی هوا چه ره‌آوردهایی داشته است؟

بختیاری: در سفر رئیس جمهور که به سفر زیست محیطی نام گرفت گام‌هایی در راستای کاهش آلودگی هوای اراک برداشته شد که می‌توان به طرح کوره‌های آجر‌پزی اشاره کرد، کوره‌های آجرپزی با فعالیت سنتی از سوخت مازوت بهره می‌برند و این روش با تولید گاز‌های منواکسید کربن، اکسید ازت و دی اکسید گوگرد سلامت مردم را به شدت به خطر می‌اندازد.

فعالیت کوره‌های آجرپزی در اطراف اراک حجم بزرگی از آلاینده گازی را در هوای این شهر انتشار می‌‌دهد کارشناسان بر این باورند که تغییر فناوری تولید، جایگزینی سوخت گاز با مازوت و استقرار واحدهای آجرپزی در واحد‌های صنعتی با شعاع مناسب نقش قابل توجهی در بحث کاهش آلودگی هوا دارند که این طرح در برخی از واحدها در سایه برنامه‌ریزی دستگاه‌های متول با موفقیت ساماندهی شده و در برخی دیگر در حال اجرا شدن است زیرا اجرای این طرح‌ها نیازمند زمان زیادی است که با قاطعیت در حالی پیگیری هستند.

تسنیم: چه اقداماتی در برطرف‌سازی ترافیک شهری و حمل و نقل درون‌شهری و برون‌شهری انجام گرفته است؟

بختیاری: در طرح جامع کاهش آلودگی هوای شهر اراک که با همکاری استانداری مرکزی و شورای شهر و سایر دستگاه‌های اجرایی مربوطه، برنامه‌های اجرایی و عملیاتی از جمله طرح ساماندهی پایانه‌ای حمل بار و مسافر درون شهری و برون شهری شهر اراک تهیه و تدوین شده است.

در هر نقطه از شهر اراک تعداد ماشین‌های تک‌سرنشین به بیش از 70 درصد رسیده است که باید با ترغیب اقشار مختلف جامعه به استفاده از اتوبوس و تاکسی‌های درون شهری و فرهنگسازی در تمام اقشار جامعه، فرهنگ مردمی را در کاهش آلودگی هوا ارتقا دهیم، حضور نهاد‌های عمومی، سازمان‌های مردم‌نهاد و واحد‌های صنعتی در کنار مسئولان می‌تواند به تقویت فرهنگ عمومی کمک شایانی کند، در بحث ترافیک جاده‌های کنارگذر با منع ورود ماشین‌های عبوری جاده‌های روگذر و زیرگذر که قسمت زیادی از درآمد شهرداری را به خود اختصاص داده است اقدامات مناسبی انجام گرفته است.

تسنیم: چه اقداماتی در راستای توسعه فضای سبز در کاهش الودگی هوا در نظر گرفته شده است؟

بختیاری: در جلسات شورای فرمانداری در راستای کاهش ترافیک، افزایش فضای سبز درون  شهری و برون شهری اقدامات خوبی انجام شده است، در جلسات کارگروه کاهش آلوگی هوا گروه‌های سازمان‌های مردم نهاد با صعه صدر و طرح مسائل و مشکلات چالش‌زا ضرورت این مقوله را به خوبی به نمایش گذاشته‌اند که در این راستا اقدامات خوبی انجام شده است و پیشرفت قابل توجهی در توسعه فضای سبز و کاشت نهال داشته‌ایم.

تسنیم: ارزیابی شما در راستای بهبود وضعیت تالاب میقان چگونه است؟

بختیاری: با پیگیری راه‌کارهای کاهش و کنترل ریزگردها با منشاء خارجی که یکی از کانون‌های اصلی این ریزگردها در کشور تالاب میقان اراک است در حفظ تثبیت حاشیه کویری تالاب میقان موفق بوده‌ایم، یکی از با ارزش‌ترین تالاب های ایران تالاب میقان به عنوان یک فرصت مطلوب برای اراک است که وضعیت تالاب میقان اراک باید به دقت بررسی شود و نیاز به بررسی و نظر کارشناس دارد، در بحث شناسایی تالاب میقان هم موفق بوده‌ایم.

اگر مطبوعات سال‌های گذشته را به صورت کارشناسی ورق بزنیم تعداد اخبار مربوط به آلودگی هوا بیش از موضوعات دیگر است که این خود علاوه بر اهمیت این موضوع، گویای فراهم بودن فضا و بستر مناسب بوده است.

گفت‌و‌گو از آیدا حبیبی، منصوره تفرشی

انتهای پیام/

  • تایید شده
  • در 1395/10/28
  • ساعت 13:16