تاریخ : دوشنبه 1 آبان 1396
کد 31908
منبع : خبرگزاری مهر مشاهده خبر در سایت منبع

ارتباط اختلالات روانپزشکی وسرطان/استرس سیستم دفاعی را ضعیف می کند

رئیس سابق انجمن علمی روانپزشکان ایران با اشاره به ارتباط مستقیم اختلالات روانپزشکی و سرطان گفت: فرد مبتلا به سرطان و خانواده‌ آن بدلیل درگیری با بیماری، احتمال اختلالات روانی دارند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر احمد جلیلی، در آستانه برگزاری کنفرانس سرطان غرب آسیا در ارتباط با ارتباط اختلالات روانپزشکی و سرطان اظهارداشت: در سال‌های گذشته موضوع ارتباط اختلالات روانپزشکی و سرطان در دنیا مطرح شده است و امروز این موضوع به صورت جدی‌تری مورد توجه قرار گرفته است.

وی افزود: عوامل متعددی در بروز سرطان و ایجاد آن در جوامع مختلف نقش دارد و بیماری‌های مربوط به روان و استرس نیز از جمله این موارد به شمار می‌رود.

رئیس سابق انجمن علمی روانپزشکان ایران به موضوع بروز اختلالات روانپزشکی پس از ابتلای افراد به سرطان اشاره کرد و گفت: فرد مبتلا به سرطان و خانواده‌ آن نیز به دلیل بیماری سرطان به میزان زیادی احتمال اختلالات روانی در آنها وجود دارد بنابراین توجه به رفع مشکلات روانشناختی این افراد بسیار ضرورت دارد.

جلیلی اضافه کرد: در علم روانپزشکی اعتقاد بر این است که بین روان و جسم نوعی وحدت و ارتباط وجود دارد. به طـوری کـه عوامـل روانشناختی در پیدایش تمام بیماری‌های جسمی نقش بسزایی دارند. این تاثیر در ارتباط با انواع سرطانها نیز تـا حـدودی مـد نظـر قرار دارد.

وی گفت: استرس‌‏ باعث افزایش ترشح استروئیدی به‌نام کورتیزول در بدن می‌شود البته کورتیزول در کوتاه مدت برای بدن مفید است اما بالا بودن میزان آن در درازمدت به بدن آسیب می‌‏رساند و باعث سرکوب سیستم دفاعی بدن می‌شود.

این روانپزشک تصریح کرد: سرکوب سیستم دفاعی بدن‌‏ موجب اختلال در نابودی سلول‌‏های سرطانی شده و خطر ابتلا به انواع سرطان‌‏ها را افزایش می‌‏دهد. بنابراین استرس سطح ایمنی بدن را برای ابتلا به انواع بیماری از جمله سرطان پایین می‌آورد.

جلیلی خاطرنشان کرد: آلودگی هوا، پارازیت، ورود مواد سرطانزا به محیط زیست نیز از دیگر عوامل ابتلا به سرطان به شمار می‌رود و برای کاهش سرطان در کشور باید همه این عوامل را مدنظر قرار داشت.

کنفرانس بین المللی سرطان غرب آسیا به مدت سه روز در روزهای ۹ الی ۱۱ آذرماه با هدف تبادل آخرین اطلاعات در مورد پیشگیری و درمان سرطان با محوریت پیشگیری، علوم پایه، مدیریت درمانگاه های سرطان و تشخیص اولیه در برنامه های مختلفی همچون پنل های تخصصی، کارگاه های آموزشی و سخنرانی های کلیدی از اساتید مطرح داخلی و خارجی در هتل ارم تهران برگزار می شود.

  • تایید شده
  • در 1396/08/01
  • ساعت 13:58