تاریخ : سه شنبه 30 آبان 1396
کد 34548
منبع : جام نیوز مشاهده خبر در سایت منبع

روایت هایی جالب از زندگی دختر و پسرهایی که تب کره ای شدن گرفته اند/ در حسرت جومونگ و یانگوم شدن!

به گزارش سرویس گوناگون جام نیـوز، نازنین دختر 19 ساله ای است که تمام زندگی اش عشق به کره جنوبی است. او روی کوله پشتی و پلیوری که پوشیده، برچسب هایی به زبان کره ای زده و حالا دو سالی می شود که تصمیم گرفته از ایران برود و در سئول زندگی کند.

هفته ای سه بار با مادرش به کلاس خصوصی زبان کره ای می رود و هر روز با گوش کردن به آهنگ ها و دیدن سریال ها، یادگیری این زبان را تمرین می کند. او دلباخته خواننده ها و بازیگران کره ای است و اتاقش پر از عکس های آن هاست . به گزارش هفت صبح، این داستان تنها داستان نازنین نیست.کره ای شدن، چرا و به چه دلیل؟
به گفته روان شناسانی که با آن ها صحبت کرده ام، بعضی دختران و پسران جوان در ایران عاشق کره جنوبی هستند، دختران و پسرانی که تمام آرزویشان دیدن هنرمندان کره ای است و شاید بهتر باشد بگویم: «کره ای شدن» . این روان شناسان تایید می کنند با تب کره ای شدن مواجه ایم تا جایی که حتی بعضی ها می خواهند تغییر جنسیت بدهند تا شاید از این طریق بیشتر شبیه کره ای ها شوند.

در این مرحله است که پدران و مادران ناچار از مراجعه به روان شناسان هستند. در این جلسات به زودی مشخص می شود که ادعای مطابق نبودن روح و جسم درست نیست و نیازی هم به عمل تغییر جنسیت نیست، بلکه ریشه قضیه خیلی ساده در هیجان کره ای شدن است. کره ای شدن؟ چرا و به چه دلیل؟


همه چیز از سریال های کره ای شروع شد


اولین پرده از داستان عشق ایرانی ها به کره جنوبی از سریال های تلویزیونی شروع شد. سریال هایی که هر شب مردم را پای تلویزیون میخکوب می کرد. قصه هایی از مردان دلیر و جنگجو یا زنانی که پا به پای مردها کار می کردند. «جواهری در قصر» و «امپراتور دریا» با بازیگرانی که به سرعت به دل مردم راه پیدا می کردند، تب کره ای شدن را در ایران شعله ور کردند.

آن زمان که تی شرت ها و عکس های این بازیگران به خوبی به فروش می رفت و رستوران های آسیای شرقی تهران، هر روز شلوغ تر می شد، چه کسی فکر می کرد این تب ریشه بدواند و حالا تبدیل به نوعی فرهنگ گریزی و آموزش زبان و آشپزی و حتی جنسیت گریزی شود؟ آیا با تغییر جنسیت می شود شبیه دختران و پسران کره ای شد؟


بیشتر مراجعه کنندگان ۱۵ تا ۲۰ ساله هستند


«احمد اخوان»،روان شناس را در دفترش ملاقات می کنیم. او از دختران و پسرانی می گوید که بر ای مشاوره درباره تغییر جنسیت به دفتر روان شناسی می آیند که معمولا نوجوانانی در سنین 15 تا 20 سال هستند و می گوید: «از فروردین تا حالا 13 پرونده که 9پرونده متعلق به دختران و چهار پرونده متعلق به پسران بوده با تفکرات ترنس داشته ایم.

سال پیش هم 25 پرونده داشتیم. اغلب مراجعه می کنند تا ما خانواده ها را راضی کنیم که آن ها عمل کنند یا برعکس، خانواده ها مراجعه می کنند که آن ها را پشیمان کنیم. معمولا هم بعد از آزمایش غدد می فهمیم هیچ مشکلی وجود ندارد. بعد از مشاوره هم متوجه تاثیرپذیری آن ها از فیلم ها و سریال ها و خوانندگان کره ای می شویم و شروع می کنیم به درمان.»


از طبقه اجتماعی متوسط به بالا هستند


این روان شناس برای ما از شکل لباس پوشیدن شبیه به هم مراجعان یعنی دخترانی که لباس پسرانه می پوشند و پسرانی که موهای خود را صاف می کنند و روی صورت شان می ریزند، می گوید: «بیشتر آن ها بدون کلاس رفتن و در خانه، زبان کره ای یاد گرفته اند و آن قدر مسلط هستند که به راحتی به این زبان صحبت می کنند. اغلب هم از طبقه اجتماعی متوسط به بالا هستند.» وی از دختری می گوید که هر روز به خواننده مورد علاقه اش ایمیل می زده و به او ابراز عشق می کرده و تمام آهنگ هایش را هم از حفظ بوده است.


مادر و دختری که هر دو عشق «کره» اند!


نازنین و مادرش از کلاس خصوصی زبان کره ای بیرون می آیند. فقط می شود از روی نمادها و کلمات کره ای که روی لباس و کیفش زده فهمید که او از عاشقان کره است. آن ها را در حیاط موسسه آموزش زبان خارجی می بینم. مادرش زنی جوان است و آن طور که خودش می گوید هفته ای سه بار با هم به کلاس خصوصی می آیند و قصدش این است که به زودی برای ادامه تحصیل دخترش به سئول بروند.

از او می پرسم چرا کره جنوبی؟ می گوید: «هر دو عاشق کره هستیم و خب این همه آدم به جاهای مختلف دنیا مهاجرت می کنند و ما هم کره جنوبی را دوست داریم.» انگار از سوالم خوشش نیامده است. نازنین وسط حرف مان می آید و با تعصب از علاقه اش به کره می گوید: «من مردمش را خیلی دوست دارم. با چند نفرشان توی شبکه های اجتماعی دوستم. باهم حرف می زنیم و بعضی وقت ها توی زبان کمکم می کنند.

حتی یکی از آن ها ایران آمد و همدیگر را دیدیم. خیلی مهربان و دوست داشتنی هستند.» مادرش در سکوت و با چشمانی که تنگ شده، مشکوکانه به سوال و جواب ها گوش می دهد. از نازنین درباره علاقه اش به موسیقی و سریال های کره ای می پرسم. لبخند روی لبش می آید و با ذوق خاصی از عشقش به خواننده ها و گروه های موسیقی کره ای می گوید: «آرزوی من است یک بار بروم کنسرت شان. آن قدر به در و دیوار اتاقم عکس شان را زده ام که بعضی شب ها خواب می بینم وسط کنسرتم.»


رابطه مشکلات جنسی با علاقه به کره ای شدن!


به دفتر خانم روان شناسی در خیابان میرداماد می روم که به صورت تخصصی روی جوانان و نوجوانان کار می کند اما دوست ندارد نامی از وی در گزارش درج شود. او برای ما از تعداد بالای مراجعانی می گوید که برای تغییر جنسیت به مطبش می آیند و معتقد است رابطه معنی داری بین مراجعان تغییر جنسیت با علاقه آن ها به سریال ها، پویانمایی ها و موزیک های کره ای وجود دارد.

او می گوید: «نوجوانان خیلی زیادی را با این گرایش دیده ام و معتقدم همبستگی مثبتی بین کسانی که اختلال هویت جنسی دارند با علاقه مندی آن ها به سریال ها و فیلم های خارجی به خصوص کره ای وجود دارد. در واقع می توان این طور گفت که هر نماد یا الگویی که تفاوت زن و مرد را به حداقل می رساند، می تواند آسیب زا باشد.» او برای ما از فیزیک مردان و زنان شرق آسیا می گوید و این که سخت می شود فقط از روی صورت تشخیص داد فرد مرد یا زن است و شاید یکی از دلایل این گرایش ها در نوجوانان نیز همین نوع فیزیک و صورت باشد.

او در پایان می گوید: «البته نمی شود به راحتی گفت فقط به دلیل دیدن فیلم و سریال کره ای این اتفاق می افتد و حتماً دلایل دیگری هم وجود دارد.»

 

خراسان


 

  • تایید شده
  • در 1396/08/30
  • ساعت 17:10