تاریخ : شنبه 2 بهمن 1395
کد 3530
منبع : خبرگزاری برنا مشاهده خبر در سایت منبع

آشنایی با سینوزیت و درمان آن

عفونت و التهاب سینوس های پارانازال، سینوزیت نام دارد که با عنوان های عفونی و غیرعفونی طبقه بندی می‌شود؛ نوع عفونی آن از راه عفونت سینوس ایجاد می شود، در حالی که آلرژی و محرک های محیطی باعث بروز سینوزیت غیرعفونی است.
به گزارش خبرگزاری برنا از فارس، کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: التهاب سینوس های پارانازال سبب ترشح بیش از اندازه مخاط شده، به طوری که مجاری بینی را مسدود می‌کند و این امر منجر به گرفتگی، احتقان و دیگر نشانه ها می‌شود.
"مهناز زادانی فرد" افزود: از دیگر علامت های این بیماری گرفتگی بینی، ترشح غلیظ زرد یا مایل به سبز بینی، درد سینوس و یا درد صورت، فشار سینوس، سردرد خفیف تا شدید، آبریزش یا ریزش خلط از عقب بینی، تب شدید، اختلال بینایی(سینوزیت شب پره‌ای)، از دست دادن حس بویایی، سرفه یا احتقان، حساس شدن استخوان گونه(سینوزیت فکی)، بدتر شدن درد به هنگام دراز کشیدن و یا خم شدن به جلو است.
وی اضافه کرد: برای بیمار مبتلا به سینوزیت، درمان با آنتی بیوتیک توصیه می‌شود، همچنین فرد می‌تواند از داروهای دکونژستانت یا احتقان زدا(موضعی یا خوراکی) برای باز کردن مجاری بینی استفاده کند، علاوه بر این، پزشک ممکن است درمان‌های کمکی مانند مصرف آنتی هیستامین، و کورتیکواستروئیدها را تجویز کند.
این کارشناس بهداشت عمومی، شست و شوی روزانه‌ بینی با استفاده از محلول سالین هیپرتونیک را راهی موثر برای درمان سینوزیت مزمن دانست.
زادانی فرد اضافه کرد: درمان‌های خانگی عفونت سینوس شامل استنشاق بخار یا بخور دادن دو تا سه مرتبه در روز، نوشیدن زیاد مایعات، چای گرم یا آب و دوش گرفتن با آب گرم، به عنوان یک درمان قدیمی سینوزیت شناخته شده است.
وی گفت: روش‌ شست و شوی سالین با کمک یک ظرف دارای لوله‌ رابط مخصوص(neti-pot) انجام می شود، این روش در کاهش فشار، درد صورت و باز کردن گرفتگی بینی، بسیار موثر است.
  • تایید شده
  • در 1395/11/02
  • ساعت 16:32