تاریخ : شنبه 2 بهمن 1395
کد 3532
منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع

گزارش تسنیم از جلسه علنی شورای شهر اصفهان

پلاک ایمنی برای ساختمان‌های اصفهان تهیه شود

تشکیل کارگروه ایمن‌سازی اماکن تجاری و تهیه پلاک ایمنی برای ساختمان‌های اصفهان از مهمترین مباحث مطرح شده در جلسه امروز شورای اسلامی شهر اصفهان بود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان ظهر امروز در جلسه علنی این شورا با تسلیت شهادت جمعی از آتش‌نشانان در پی حادثه آتش‌سوزی و تخریب ساختمان پلاسکو اظهار داشت: این حادثه هولناک موجب اندوه فراوان و تاثر همگان شده و خسارات سنگین و جبران ناپذیری را موجب شد.

رضا امینی با اشاره به لزوم مدیریت بحران برای پیشگیری از حوادث احتمالی گفت: شناسایی نقاط و موضوعات بحران خیز و بررسی فنی  و کارشناسی موارد مستعد بروز  بحران به منظور جلوگیری از وقوع هرنوع حادثه منتهی به بحران،  تنظیم بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های لازم برای بخش‌های مختلف متولی امر از سوی مقامات ذیصلاح و مربوطه احیاء بافت‌های فرسوده و ساختمان‌های کهنه و بدون مقاومت از جمله اقداماتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با تأکید بر انجام  نظارت‌های دوره‌ای و مستمر و جدی بر نحوه اجرای قوانین مربوطه تصریح کرد: بررسی و شناسایی ساختمان‌های فرسوده و برنامه ریزی برای پیشگیری از حوادث مشابه و پیش بینی اعتبارات لازم برای تامین زیرساخت‌های مناسب برای جلوگیری از وقوع بحران از نکات دیگر مورد توجه به شمار می‌رود.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اعلام آمادگی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان برای اعزام به تهران بیان کرد: به دلیل جمعیت زیاد در محل حادثه اعلام شد که هرچه هرج و مرج بیشتر و جمعیت زیادتر شود شرایط امداد نیز سخت خواهد شد بنابراین اعلام کردند که نیازی به اعزام نیست.

وی با بیان اینکه اصفهان خوشبختانه در موارد پیشگیرانه و طرح‌های ساختمانی شرایط بهتری نسبت به تهران دارد، گفت: ساختمان‌های بلند مرتبه دارای سیستم اعلام حریق، سیستم اسپسلیکنر، هویز ریل و خاموش کننده است، اما اشکال اساسی در نحوه بهره برداری از این امکانات و تعمیر و نگهداری و به‌روزرسانی این سیستم‌ها است.

امینی ادامه داد: هیئت مدیره‌های ساختمانی باید مالکان را از حیث رعایت موارد ایمنی و استفاده صحیح از این امکانات توجیه کنند  و در دوره‌های معینی آن موارد بررسی شوند.

وی خاطرنشان کرد: در اصفهان باید با همراهی و هماهنگی همه بخش‌های مربوطه طرح جامع و عملیاتی برای پیشگیری از این نوع حوادث در دستور کار قرار گیرد و بر مبنای یک برنامه صحیح و منطقه نسبت به تدوین شناسنامه ایمنی و سلامت همه ساختمان‌ها و اماکن عمومی و دولتی اقدام بشود.

استفاده از سوخت سبز در خودروهای بنزینی تحقق می‌یابد

عضو  شورای اسلامی شهر اصفهان در نطق میان دستور جلسه با تسلیت به بازماندگان شهدای آتش نشان گفت: سال گذشته شکایات بسیاری در اصفهان پیرامون عدم رعایت ایمنی داشتیم از جمله ساختمانی در خیابان فردوسی که به دلیل سودجویی از 14 واحد به 70 واحد تجاری تبدیل شده است.

نورالله صلواتی افزود: بعد از بازدید از این ساختمان به مسئولان امر گزارشی را پیشنهاد کردم که توجهی نشد، تصور کنید حادثه کوچک در این ساختمان با وجود تعداد بی شمار مراجعه کنندگان به این ساختمان چه فاجعه‌ای را می‌تواند موجب شود.

وی با اشاره به لزوم تأمین ایمنی مجتمع‌های تجاری گفت: یکی از این مجتمع‌ها سیتی سنتر است که با استقبال همشهریان مواجه است که در صورت بروز هر حادثه‌ای عواقب آن جبران ناپذیر خواهد بود.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به مشکلات آب و هوای اصفهان تصریح کرد: خوشبختانه بعد از تلاش‌های بسیار به دنبال استفاده از سوخت سبز اتانول در حمل و نقل، استفاده از این سوخت در خودروهای بنزینی نیز تحقق پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: بعد از یک سال پیگیری امید اجرایی شدن استفاده از سوخت سبز در وسائل نقلیه قوت گرفت که تحول بزرگی در کاهش آلایندگی ناشی از تردد خودروها را به دنبال خواهد شد که امیدواریم در آینده شاهد استفاده از آن در سیستم حمل و نقل اصفهان باشیم.

صلواتی با اشاره به استفاده از سوخت بیودیزل در اتوبوس‌های گازوئیل سوز گفت: این سوخت تشکیل شده از منابع بیولوژیکی همچون روغن‌های گیاهی و چربی‌های حیوانی است که این پیشنهاد عملی و دسترسی به آن مهم، سریع و آسان است.

عده‌ای با پول مردم صاحب ثروت زیاد می‌شوند

عضو کمیسیون بهداشت و سلامت شورای اسلامی شهر اصفهان در نطق میان دستور جلسه با بیان اینکه در سفر اخیر وزیر اقتصاد به اصفهان از رئیس شورای شهرستان اصفهان برای حضور در جلسات دعوت نشد، گفت: این عدم ارتباط میان مردم و مسئولان سبب بروز مشکلات بسیار شده است.

عدنان زادهوش افزود: مدیریت مالی دولت دارای چالش‌های بسیار زیادی است که یکی از این مشکالات عدم مدیریت و تسلط بر نهادهای مالی کلان کشور است، نماد این اشکال در موسسه مالی اعتباری ثامن الحجج تجلی پیدا کرد.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه بر در ورودی این موسسه نوشته شده بود زیر نظر بانک مرکزی، مردم به اعتماد این نوشته قراردادهای چندین ساله بستند و قبل از اینکه قراردادها به اتمام برسد موسسه منحل شد و هیچ پولی به سرمایه‌گذاران پرداخت نشد.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: عدم توانایی برای تصمیم عاقلانه و مشخص شدن تکلیف مردم چیزی به جز سرخوردگی مردم به دنبال نخواهد داشت. وجود سابقه بد در مدیرات مالی کشور بدبینی را بیشتر کرده است و از آن بدتر تبلیغ‌ مجدد سایر موسسات مالی و اعتباری با همان مشخصات است، این رفتارها نشان دهنده این است که عمدی در کار بوده و در این میان عده‌ای با پول مردم صاحب ثروت زیاد می‌شوند.

وی گفت: در سطح استان نیز شاهد عدم توانایی حل مشکلات هستیم، چندین بار در مورد حل مشکلات شرکت گیتی پسند تذکر دادیم اما متأسفانه ناتوانی برای حل این مشکل مشهود است، مجموعه این مشکلات چیزی به جز ناامیدی از دولت امید به همراه نخواهد داشت.

زادهوش ادامه داد: تاکنون بیش از یک هزار و 800 میلیارد تومان برای احیای دریاچه ارومیه اختصاص یافته و این در حالی است که اگر کسری از این مبلغ را برای زاینده رود اختصاص داده بودیم اکنون شاهد این ظلم در حق زاینده رود نبودیم.

حادثه پلاسکو زنگ خطری برای تمامی شهرها از جمله اصفهان است

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر اصفهان در نطق میان دستور جلسه علنی امروز شورا با اشاره به حادثه پلاسکو اظهار داشت: این حادثه حاوی نکات بسیار ارزشمند برای سیاستگذاران و برنامه‌ریزان و در حقیقت زنگ خطری  برای مسئولان و متولیان امر است که نگرانی عمیق و رسیدگی به علل حاثه نیز در پیام مقام معظم رهبری که به آن اشاره شد، نشان از جایگاه و اهمیت موضوع دارد.

اصغر آذربایجانی با بیان اینکه سئوال اساسی اینجا است که چگونه علیرغم وجود ضوابط و قوانین مختلف و متعدد قانونی و دستورالعمل‌های لازم در کشور باید شاهد چنین حادثه ناگواری باشیم، افزود: آیا در حوزه قانون گذاری، سیاستگذاری و تدوین ضوابط لازم دچار نقصان و کمبود هستیم و مراجع ذیربط باید  نسبت به روز آمد کردن ضوابط و در صورت لزوم تدوین قوانین و دستورالعمل‌های لازم  مصوبات  اقدام کنند یا در حقیقت در زمینه اعمال ضوابط و مقرارت دچار نقصان و مشکل جدی هستیم.

وی ادامه داد: وقوع این حادثه زنگ خطری برای تمامی شهرها از جمله اصفهان است که بافت فرسوده و ساختمان‌های قدیمی فراوان دارد، متولیان امر بایستی به صورت جدی در جهت اعمال قوانین و ضوابط حتی به صورت سختگیرانه اقدامات لازم را انجام دهند. بنابراین پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از وقوع حوادث مشابه در اصفهان کمیته‌ای ویژه از تمامی دستگاه‌های مسئول تشکیل و نسبت به برنامه‌ریزی لازم جهت اعمال قوانین و ضوابط لازم و اقدامات و یژه حرکتی اساسی انجام گیرد.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: در حوزه مدیریت عملیاتی بحران در اصفهان نیز ضرورت دارد علاوه بر به‌روز کردن مدیریت جمعی در هنگام بحران توسط تمامی دستگاه‌ها و فراهم کردن تجهیزات و ظرفیت‌ها و امکانات لازم برای مقابله با حوادث در تمامی دستگاه‌ها بستر شرایط و زمینه لازم را در مواجهه با بحران را در زمان طلایی آن در یک کار جمعی هماهنگ دستگاهی را فراهم کرد.

تشکیل کارگروه ایمن‌سازی اماکن تجاری

رسول جهانگیری عضو کمیسیون عمران، شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر اصفهان در تذکری خواستار تشکیل کارگروه برای ایمن سازی اماکن تجاری شد و گفت: تمامی اصناف کشور باید بتوانند در راستای تعامل با محیط شهری در جهت ایمن سازی اماکن تجاری به خصوص اماکنی که قدمت بالایی دارند اقدام کنند.

بهسازی سیستم‌های آتش نشانی

مهدی باقربیگی عضو شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در این جلسه با اشاره به لزوم بهسازی و نوسازی سیستم‌های آتش نشانی بیان کرد: فراهم کردن تجهیزات کامل آتش نشان چیزی حدود 11 هزار دلار هزینه در پی دارد اما این در حالی است که در ایران آتش نشانان ما از امکاناتی بسیار اندک در زمینه تجهیزات آتش نشانی برخوردار هستند.

از اجرای طرح لوله‌گذاری انهار جلوگیری شود

غلامحسین صادقیان دیگر عضو شورای اسلامی شهر اصفهان در رابطه با حادثه ساختمان پلاسکو گفت: روی دیگر فاجعه پلاسکو زنگ هشداری است که برای مدیریت ارشد استان به منظور ایمنی ساختمان‌ها و مراکز قدیمی به صدا درآمده است.

وی افزود: شهرداری اصفهان توجه ویژه‌ای به تجهیز امکانات سازمان آتش نشانی در بودجه سال آینده داشته باشد، همچنین لازم است کمیته نام‌گذاری یک مکان درخور را به نام آتش نشانان در نظر بگیرد.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به طرح لوله گذاری انهار اشاره کرد و گفت: تجربه نشان داده که این اقدام سبب از بین رفتن درختان می‌شود بنابراین شهرداری باید از اجرای این پروژه جلوگیری کند تا تصمیم بهتری در آینده اتخاذ شود.

نصب پلاک ایمنی بر ساختمان‌های اصفهان

عبدالرسول جان‌نثاری عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با تأکید بر اهمیت پیشگیری در مدیریت بحران تصریح کرد: حادثه پلاسکو پیام‌های بسیاری داشت که یکی از مهمترین آنها آسیب‌پذیری ساختمان‌های قدیمی است.

وی ادامه داد: سازمان آتش نشانی اقداماتی را برای پیش گیری از آتش سوزی در ساختمان‌های جدید انجام داده است که البته باید راهکارهایی برای صحت عملکرد این تجهیزات و کارآمد بودن آنها درنظر گرفته شود.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با پیشنهاد نصب پلاک ایمنی بر ساختمان‌هایی که از ایمنی کامل برخوردار هستند، گفت: سازمان آتش نشانی وضعیت موجود را بررسی کرده و ساختمان‌هایی که از ایمنی لازم برخوردار هستند پلاک ایمنی دریافت کنند.

پیشنهاد اختصاص ردیف بودجه به اصفهان برای تامین اعتبارات امدادرسانی

وحید فولادگر دیگر عضو شورای اسلامی شهر اصفهان نیز با اشاره به حادثه ساختمان پلاسکو گفت: با توجه اینکه اگر حادثه‌ای در سطح وسیع رخ دهد اصفهان استان معین تهران به شمار می‌رود و وظیفه امدادرسانی را برعهده دارد بنابراین پیشنهاد می‌شود مکاتبه‌ای با نمایندگان مجلس صورت گیرد تا برای تامین نیازهای اصفهان ردیف بودجه‌ای اختصاص داده شود.

در جلسه علنی امروز شورای اسلامی شهر اصفهان همچنین لوایحی نیز به تصویب رسید. یک فوریت لایحه پیشنهاد افزایش عوارضات ارزش افزوده به تراکم‌های ساختمانی در تعدادی از مناطق شهرداری اصفهان جهت اجرا در سال 96، لایحه اخذ تسهیلات 3 میلیارد تومانی بدون بهره از سازمان شهرداری‌های وزارت کشور به  منظور یکی از طرح‌های سازمان پسماند، پیشنهاد نظام‌نامه پیوست فرهنگی از سوی معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری اصفهان و پیشنهاد واگذاری زمینی 195 متر مربعی در خیابان صاحب الزمان (عج) برای توسعه فضای بنیاد مهدویت و آینده پژوهی با حفظ مالکیت شهرداری اصفهان از جمله لوایح تصویب شده از سوی شورای اسلامی شهر اصفهان بود.

انتهای پیام/

  • تایید شده
  • در 1395/11/02
  • ساعت 16:39