تاریخ : يکشنبه 3 بهمن 1395
کد 3575
منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع

مدیرکل استاندارد اردبیل:

بازرسی ادواری آسانسورها در اردبیل اجباری است

مدیرکل استاندارد استان اردبیل گفت: آسانسورها باید مورد بازرسی و آزمون ادواری قرار گیرند و کارفرمایان پروژه‌های عمرانی و ساخت و سازها موظفند فقط با شرکت‌های دارای پروانه طراحی و مونتاژ آسانسور قرارداد منعقد کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، هاشم علایی صبح امروز در کمیته  فنی استاندارد استان اردبیل با اشاره به اجباری بودن استاندارد آسانسورهای برقی اظهار داشت: آسانسورها باید مورد بازرسی و آزمون ادواری قرار گیرند و کارفرمایان پروژه‌های عمرانی و ساخت و سازها  موظفند فقط با شرکت‌های دارای پروانه طراحی و مونتاژ آسانسور از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قرارداد منعقد کنند.

وی با تاکید بر لزوم استاندارسازی آسانسورها با رویکرد بازرسی ادواری گفت: پس از نصب آسانسورها توسط شرکتهای نصاب مجاز دارای پروانه طراحی و مونتاژ آسانسور، آسانسورهای نصب شده توسط همین شرکت ها در سامانه "مدیریت بازرسی آسانسور" جهت بازرسی به یکی از شرکت ها ارجاع داده می‌شود.

مدیرکل استاندارد استان اردبیل بیان کرد: در صورت رویت مغایرت در آسانسور مورد بازرسی با استاندارد مربوطه، موارد برای رفع نقص به نصاب و کارفرما به صورت کتبی اعلام و بازرسی مجدد پس از رفع نواقص صورت می‌گیرد و گواهی بازرسی آسانسور توسط شرکت بازرسی صادر می‌شود.

علایی با اشاره به نظارت دقیق کارشناسان استاندارد در تمامی این مراحل تصریح کرد:  اعتبار گواهی نامه‌های بازرسی آسانسور یک سال است و بهره‌برداران آسانسور بایستی برای سرویس و نگهداری آسانسورهای خود با شرکت‌های دارای پروانه طراحی و مونتاژ آسانسور قرارداد منعقد کرده و در زمان اتمام اعتبار گواهی نامه‌ها، نسبت به بازرسی ادواری آسانسورهای خود اقدام و گواهی بازرسی از سوی شرکتهای بازرسی دریافت کنند.

مدیرکل استاندارد استان اردبیل با تاکید بر اهمیت موضوع استاندارد آسانسورها گفت:  این موضوع با سلامت و ایمنی جامعه در ارتباط است و کم کاری در این زمینه می‌تواند پیامدهای ناگواری به همراه داشته باشد.

وی با اشاره به تعداد قابل توجه آسانسورهای نصب شده در دستگاههای اجرایی اظهار کرد: به دلیل استفاده روزمره مردم از این آسانسورها انتظار می‌رود دستگاههای اجرایی نسبت به استانداردسازی و بازرسی ادواری آسانسورهای خود هرچه سریعتر اقدام و بدون دریافت گواهی بازرسی از شرکتهای بازرسی تایید صلاحیت سازمان ملی استاندارد ایران به هیچ عنوان استفاده نشود.

علایی با بیان اینکه صدور پایان کار در شهرداریها منوط به گواهی بازرسی آسانسور و نامه اداره کل استاندارد استان است، افزود: در صورت عدم انجام سرویس و نگهداری مستمر و بازرسی ادواری سالانه و عدم دریافت گواهی بازرسی، مسئولیت مستقیم حوادث و سوانح احتمالی بر عهده مالکان، بهره‌برداران و مدیران ساختمانهای دارای آسانسور است.

مدیرکل استاندارد استان اردبیل گفت: مردم می‌توانند در صورت نارضایتی از کیفیت، عملکرد و یا ایمنی آسانسورهای نصب شده توسط شرکتهای مورد تایید، مراتب را به صورت کتبی به اداره کل استاندارد استان اردبیل منعکس کرده و یا با شماره تلفن گویای 1517 و تلفنهای اداره کل استاندارد تماس بگیرند.

انتهای پیام/

  • تایید شده
  • در 1395/11/03
  • ساعت 12:11