تاریخ : يکشنبه 3 بهمن 1395
کد 3682
منبع : خبرگزاری مهر مشاهده خبر در سایت منبع

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت؛

۵۰ درصد سرطان ها درمان می شود/سرطان دیگر ترس ندارد

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، با اعلام اینکه ۴۰ تا ۵۰ درصد سرطان ها قابل پیشگیری است، گفت: ۵۰ درصد سرطان ها قابل درمان است و دیگر نباید از سرطان ترسید.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر رضا ملک زاده روز یکشنبه در همایش پویش ملی مبارزه با سرطان که در بیمارستان محک برگزار شد، با اشاره به وجود بیش از ۶۵ انجمن و نهاد خیریه مرتبط با سرطان در کشور، اظهار داشت: نقش انجمن ها و مردم در حوزه پیشگیری از سرطان بسیار مهم است.

وی ضمن تاکید بر اهمیت انجام تحقیقات سرطان در کشور، گفت: مهم است که اطلاعات حاصل از اینگونه تحقیقات در اختیار مردم و سیاستگذاران قرار گیرد تا بتواند کمک زیادی در پیشگیری، تشخیص زودهنگام و درمان آن کند.

ملک زاده رشد تحقیقات سرطان در کشور را مناسب ارزیابی کرد و افزود: ابتدا باید در کشور نظام ثبت سرطان به صورت دقیق وجود داشته باشد در استان گلستان قبل از آغاز تحقیقات، نظام ثبت سرطان را ایجاد کردیم اما ممکن است در استان های کشور با کم شماری سرطان روبرو باشیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در استان ها ۲۵ درصد از سرطان ها کم شماری می شد و در بهترین شرایط می توانستیم ۷۳ درصد از سرطان ها را بطور دقیق شناسایی کنیم اما در دفتر معاونت بهداشت وزارت بهداشت و در دانشگاه های علوم پزشکی نیز زیرنظر رییس دانشگاه، کمیته ای برای ثبت دقیق سرطان ماموریت یافته اند تا تخمین ها دقت بیشتری پیدا کند و تا پایان سال، گزارش جامعی از میزان شیوع سرطان در ایران به تفکیک استانها تهیه می شود.

وی در ادامه اظهار داشت: در طول ۲۰ سال گذشته، بیش از ۱۰ هزار مقاله علمی توسط محققان کشور با موضوع سرطان در مجله ISI چاپ شده که موضوعات آن، سرطان های شایع در ایران مانند سرطانهای معده، پستان و پروستات بوده است.

ملک زاده یادآور شد: ایران از نظر رشد تحقیقات علمی در حوزه سرطان با اختلاف بسیار زیادی نسبت به کشورهای دیگر، در رده اول منطقه قرار دارد و از ۴۴۸ مقاله در سال ۲۰۰۶ به ۲۶۳۶ مقاله در سال جاری رسیده ایم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تصریح کرد: مطالعه کوهورت سرطان در استان گلستان، بزرگترین مطالعه کوهورت خاورمیانه است و خوشبختانه بر اساس برنامه پیش رفته و توانسته ایم عوامل خطر سرطان مانند تنباکو، تریاک، چاقی و اضافه وزن، مصرف کم میوه و سبزیجات، مصرف الکل، عوامل شغلی، تابش اشعه خورشید، عفونتها و مصرف گوشت قرمز را شناسایی کنیم.

وی گفت: در استان گلستان، عوامل خطر سرطان به صورت پوستر در مراکز بهداشت، مدارس و مراکز علمی و آموزشی نصب شده اما در سه سال گذشته نیز ۱۲ مطالعه کوهورت با جمعیت تحت پوشش ۲۰۰ هزار نفری مطالعات حوزه سرطان آغاز شده است. همچنین در موسسه نیماد، کمیته های ویژه با بودجه مناسب طرح های تحقیقاتی زیادی را به منظور پیشگیری، تشخیص زودرس و درمان سرطان انجام می دهند.

ملک زاده خاطرنشان کرد: حدود ۵ درصد از موارد ابتلا به سرطان، ناشی از سابقه فامیلی و بیش از ۹۰ درصد آن مربوط به عوامل محیطی است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه بهداشت فردی و به ویژه بهداشت دهان و دندان در ایران ضعیف است، ادامه داد: یکی از عوامل موثر سرطان گوارشی، بهداشت نامناسب دهان و دندان است و باید حتما روزانه سه بار مسواک زد.

  • تایید شده
  • در 1395/11/03
  • ساعت 15:1