تاریخ : يکشنبه 24 دي 1396
کد 38190
منبع : جام نیوز مشاهده خبر در سایت منبع

آب‌وهواومزاج افراددرنوع تغذیه امروزنادیده گرفته شده است

عضوهیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با اشاره به عوامل موثردرتغذیه گفت: ازعواملی که درنوع تغذیه جامعه امروزنادیده گرفته شده، آب‌وهواو مزاج افراد است.

به گزارش سرویس گوناگون جام نیـوز، سیدکاظم کاظمینی پیش از ظهر امروز در نشست خبری بسیج اطلاع رسانی تغذیه اظهار داشت: در طب اسلامی، تغذیه از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است به طوری که از شش اصل سلامتی، یک اصل به تغذیه اختصاص داده شده است.

 

وی افزود: بزرگان طب اسلامی از جمله ابوعلی سینا نیز اهمیت بسیاری برای سلامت و تغذیه قائل بوده‌اند به نحوی که ورزش و تغذیه در کتب آنها از ارکان مهم سلامتی برشمرده شده‌اند.

 

کاظمینی با اشاره به اینکه تغذیه نیز مانند بقیه امور زندگی آداب و روش‌هایی دارد، بیان کرد: آداب تغذیه در سلامتی اهمیت بسیاری دارد و آداب اشتباهی نظیر غذا خوردن سریع، اجتناب از صرف غذا برای لاغری، آشامیدن آب در هنگام صرف غذا و ... امروزه در میان افراد مشاهده می‌شود.

 

انسان نقش ۱۰۰ درصدی در بحث تغذیه و تحرک بدنی دارد.

 

متخصص طب سنتی ادامه داد: نوع تغذیه نیز باید متناسب با مزاج افراد، فصول، آب‌وهوا و ... باشد که این موارد بسیار مهم، در روش تغذیه امروز نادیده گرفته شده است.

 

کاظمینی یادآور شد: ممکن است خود فرد در عواملی آب‌وهوا، بیماری‌های مزمن، استرس و ... نقش مهمی نداشته باشند اما در دو عامل مهم تغذیه و تحرک بدنی دارای اختیار هستند و ۱۰۰ درصد اثرگذارند.

 

شریفی، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد نیز در این جلسه اظهار داشت: امروزه شاهد تحقیقات مردم در مورد موادغذایی و خواص آنها هستیم با این حال عده ای آگاهی‌های لازم را در این زمینه ندارند و برخی سودجویان نیز از این جهل افراد سوء استفاده کرده و به بحث تغذیه ورود پیدا کرده و مواد غذایی ناسالم و حتی داروهای ناسالم عرضه می کنند.

 

وی افزود: مردم امروز تشنه اطلاعات هستند اما نباید آب مسموم به آنها بدهیم بلکه باید اطلاعات و آگاهی‌های درست را در اختیار آنها گذاشته و این رسالت مهمی است که بر عهده مسئولان و دست اندرکاران حوزه سلامت است.

 

غذای بد خوردن و بد غذا خوردن عوامل مهم در تغذیه نادرست

مظفری، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد نیز در این جلسه اظهار داشت: در علم تغذیه با دو اشکال روبه‌رو هستیم، بد غذا خوردن و غذای بد خوردن که در مورد اول، حتی غذاهای سالم بدون رعایت آداب و رفتارهای غذایی درست، منجر به اثر بد بر بدن انسان می‌شود.

 

وی ادامه داد: خوردن غذای بد نیز شامل مصرف موادغذایی ناسالم مانند نوشابه ها، گوشت‌های فرآوری شده و ... است.

 

مظفری خاطرنشان کرد: ما نمی توانیم مردم را به زور به سمت سلامتی ببریم اما باید رسالت خود را در این زمینه به درستی انجام دهیم و با قرار دادن اطلاعات لازم در اختیار مردم، قدرت انتخاب به آنها داده و در زمینه تغذیه فرهنگ سازی کنیم.

 

مهر

2025

  • تایید شده
  • در 1396/10/24
  • ساعت 14:19