تاریخ : دوشنبه 25 دي 1396
کد 38337
منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع

مسمومیت‌های ناشی از سرب در قم بسیار جدی است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: مسمومیت‌های ناشی از سرب در قم بسیار جدی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، ابوالفضل ایرانی خواه در پنجمین جلسه و کارگروه امنیت غذایی استان قم که در سالن جلسات استانداری قم برگزار شد، اظهار داشت: مقوله سلامت ازجمله مهم‌ترین مسائلی بوده که دستیابی کامل به آن درگرو تعامل و همکاری تمامی دستگاه‌های استانی است.

وی با اشاره به اهمیت و تعامل بین دستگاه‌های مختلف استانی در تحقق سلامت اجتماعی در جامعه افزود: سلامت ارزنده‌ترین نعمتی بوده که خداوند متعال به انسان عرضه داشته، سلامت برخی از انسان در مواقعی خاص ممکن بوده با مخاطراتی روبه‌رو شود که برای تحقق کامل آن نیز باید دستگاه‌های مختلف نقش و رسالت‌هایی که از آن‌ها انتظار می‌رود را ایفا کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با تأکید بر اهمیت فرهنگ‌سازی و ایفای نقش‌های کارکردی دستگاه‌های مختلف درزمینهٔ سلامت گفت: وزارت بهداشت با تمامی سازوکارهایی که دارد در بهترین شرایط تنها توانایی تأمین 25 درصد از سلامت عمومی جامعه را داشته، تحقق کامل و جامع سلامت در جامعه نیازمند همکاری و فرهنگ‌سازی‌های دیگری است که باید در جامعه اجرا شود.

ایرانی خواه ظرفیت‌های استانی در تحقق سلامت کامل در قم را موردتوجه قرارداد و عنوان کرد: باید تمام ظرفیت‌ها و توان‌های استان را برای ارتقای سلامت کامل در قم به کار برد تا 75 درصد موردنظر دیگر نیز در زمینهٔ سلامت کامل جامعه تحقق پیدا کند.

وی بابیان ضرورت دستیابی به استانداردهای موردنظر جهانی در مبحث سلامت اجتماعی ابراز کرد: باید در جهتی حرکت کرد تا به جامعه‌ای سالم و متناسب با استانداردهای جهانی نزدیک شد که رسیدن به این مرحله نیز نیازمند همکاری‌های بین دستگاهی مختلف است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به اهمیت نقش مردم درراه رسیدن به‌سلامت کامل در جامعه تأکید کرد: مردم هنوز اطلاع و آشنایی درستی از نقش خود درزمینهٔ سلامت ندارند که ضرورت فرهنگ‌سازی‌های موردنظر در این زمینه را بیشتر از هرزمانی کرده است.

ایرانی خواه با تأکید بر نقش ارزنده دستگاه‌های مستقیم و غیرمستقیم در سلامت عمومی جامعه ادامه داد: نهادهای مختلف اجتماعی، سازمان محیط‌زیست و دستگاه‌های دیگر نقش مهم و ارزنده‌ای در تحقق سلامت اجتماعی در جامعه دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به اهمیت پایش فعالیت‌های انجام‌گرفته درزمینهٔ طب و پزشکی خاطرنشان کرد: برخی از تعالیمی که در قالب طب سنتی به جامعه عرضه می‌شود فاقد جامعیت کامل است که باید در کمیته‌های اجرایی و برنامه‌ریزی مجمع سلامت استان برای بهبود آن‌ها چاره‌اندیشی کرد.

وی با انتقاد از فعالیت‌های صنایع سرب در سطح استان قم تصریح کرد: وجود کارخانه‌های سرب در استان قم تبدیل به یک معضل بزرگی  شده است که فعالیت‌های ناشی از آن نیز فراورده‌های بسیار حساسی را تولید می‌کند، مسئله سرب در قم بسیار جدی بوده و مسمومیت‌های ناشی از سرب زیر به صورت‌های خاص خود در بین شهروندان قابل‌توجه است.

انتهای پیام/

  • تایید شده
  • در 1396/10/25
  • ساعت 22:7