تاریخ : شنبه 14 بهمن 1396
کد 38967
منبع : فارس نیوز مشاهده خبر در سایت منبع

رئیس سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران خبر داد

جمع‌آوری 21 کودک خیابانی در شب‌های سرد تهران/درآمد میلیونی متکدیان حرفه‌ای/

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، رضا قدیمی در جمع خبرنگاران با اشاره به روزهای سرد سال در یک هفته گذشته گفت: در این مدت 3 هزار و 500 نفر در گرمخانه‌های شهرداری اسکان داده شدند. 

وی با بیان اینکه در این مدت یک کارتن خواب هم در تهران بر اثر سرما فوت نکرده است، گفت: اگر کسی هم این موضوع را مطرح کرده دروغ محض بوده، فکر می‌کنم این افراد فیلم سینمایی دیدند، ما که در این ایام در سطح شهر تردد می‌کردیم، چیزی ندیدیم. 

رئیس سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینکه 100 خودرو در یک هفته گذشته در تهران در حال گشت‌زنی بودند، گفت: شاید چون دما کمی بالاتر رفته، تعداد ماشین های گشت‌زنی را کمتر کنیم. 

به گفته قدیمی، 5 واحد گشت با مددکار اجتماعی در خصوص کودکان در حال فعالیت بوده است که کودکان را بعد از جمع‌آوری تحویل بهزیستی می داده و در این شب‌های سرد 21 کودک (13 پسر و 8 دختر) جمع‌آوری شدند. 

قدیمی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه برای زنان کارتن‌خواب در تهران زیرساخت داریم ولی مددجو نداریم، گفت: در مددسرای چیتگر 70 نفر ظرفیت داریم، اما روزانه 30 تا 35 نفر به آنجا مراجعه می‌کنند، شاید در روز زنان معتاد را ببینید، ولی اینها جا و مکان دارند و شب‌ها به خانه‌هایشان برمی‌گردند. 

به گفته قدیمی، در سامان‌سرای لویزان 200 نفر زن به صورت شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند. 

قدیمی با بیان اینکه ما مکان برای پذیرش زنان کارتن‌خواب داریم، گفت: اینکه می‌گویند ما زیرساخت نداریم، درست نیست. 

افتتاح اولین مرکز نگهداری از زنان باردار معتاد

وی با بیان اینکه امسال برای اولین بار بهاران مادر و کودک را راه‌اندازی کرده‌ایم، گفت: خانم‌های باردار معتاد را به این مراکز می‌آوریم، بعد از اینکه بچه‌هایشان به دنیا آمد شش ماه آنها را نگهداری کرده و اعتیادشان را ترک می‌کنند. 

دادن متادون به معتادان متجاهر

وی در خصوص معتادین متجاهر گفت: ما به معتادین در مددسراها متادون هم می‌دهیم در این زمینه هم مجوز وزارت بهداشت را هم داریم، متادون‌درمانی بخشی از اقدامات ماست. در این چند شب می‌گفتیم متادون را در داخل بدهیم که بیرون نروند. 

وی با اشاره به کودکان کار و افراد بی‌سرپرست گفت: باید کودکان کار را توانمندسازی کنیم و توانمندسازی وظیفه ما نیست. ما باید متکدیان حرفه‌ای را جذب و تحویل دهیم. 

درآمد روزانه ۲۰۰تا۴۰۰ هزاری متکدیان حرفه ای

قدیمی ادامه داد: اما یک سؤال مطرح می‌کنم، آیا متکدی حرفه‌ای که روزانه 200 تا 400 هزار تومان درآمد دارد نسخه‌ای برای توانمندسازی وی می‌توان نوشت؟ اینها با درآمد بالا قبول نمی‌کنند که از کار خود دست بکشند. 

وی با اشاره به اینکه تکدی‌گری جرم است، گفت: تا زمانی که مردم در سر چهارراه ها به متکدیان پول دهند، گدا پرورش داده‌اند. ما وقتی گدایان را جمع می‌کنیم، این افراد بعد از اینکه حکم‌شان به اتمام می‌رسد دوباره به سطح شهر برمی‌گردند و تکدی‌گری می‌کنند آن هم به دلیل درآمد بالای این شغل.

وی اضافه کرد: برخی از متکدیان روزانه 4.5 میلیون تومان درآمد دارند، مردم باید مشارکت کنند و به این افراد پول ندهند، اگر هم بخواهیم به این کودکان کمک کنیم به آنها نان و پنیر و شکلات و میوه دهیم. 

وی در پاسخ به این پرسش که کودکان متکدی و کار لقمه نان و میوه رانمی‌گیرند، گفت: وقتی نگرفتند، وجدانتان راحت است که اینها گرسنه نیستند. 

گدایی فامیلی سرچهارراهها

وی با بیان اینکه بسیاری از متکدیان به صورت باندی فعالیت می‌کنند، گفت: مثلا پسرخاله‌ای تمام بچه‌های فامیل را سوار نیسان می‌کند و می‌آورد سر چهارراه تا گدایی کنند، وقتی کودکان کار یا متکدیان ماشین شهرداری را می‌بینند می‌خندند و می‌گویند ماشین ناهار آمد. 

وی در بخش دیگر گفت: 16 گرمخانه و مددسرا داریم و فضای لازم را برای بی‌خانمانان و افراد بدسرپرست داریم. در ۱۰ ماه گذشته 285 هزار و 65 نفر به این گرمخانه ها آمدند وبه طور متوسط شبی یک هزار میهمان داشته‌ایم. 

به گفته قدیمی زنان را در لویزان و مردان را در مددسراهای اسلامشهر ساماندهی می‌کنیم. درست است که این افراد به اسم متکدی گرفته می‌شوند، اما مجموعه ای از تمام آسیب‌ها هستند و در واقع تلفیقی از زندان، بیمارستان و تیمارستان در آنها وجود دارد. به عنوان مثال؛ یک کیس اعصاب و روان داشتیم که بعد از اینکه احکامش به اتمام رسید، خانواده‌اش آن را نپذیرفتند. 

توافق با وزارت بهداشت برای پذیرش بیماران بی‌خانمان

قدیمی افزود: با وزارت بهداشت توافق کرده‌ایم و افراد بیماری که وارد مددسرا می‌شوند را به بیمارستان امام حسین و لقمان می‌فرستیم که عمدتاً در بیمارستان به دلایل مختلف این افراد را پذیرش نمی‌کنند و یا زود مرخص می‌کنند. 

ادامه دارد...

انتهای پیام/

  • تایید شده
  • در 1396/11/14
  • ساعت 14:6