تاریخ : سه شنبه 12 تير 1397
کد 42997
منبع : نسیم آنلاین مشاهده خبر در سایت منبع

معاون درمان وزارت بهداشت مطرح کرد؛

تهیه فهرست لوازم پزشکی با قابلیت بازفرآوری

جان بابایی گفت: وزارت بهداشت فهرستی از تجهیزات پزشکی که قابلیت استفاده مجدد را دارند، اعلام کرده است.

به گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت درخصوص دستورالعمل فرآوری مجدد ایمن وسایل پزشکی گفت: استفاده مجدد از وسایل پزشکی چندبار مصرف در بیمارستان  ها، اقدامی است که از سال ها قبل در بیمارستان های اروپا و آمریکا هم انجام می شود.

وی افزود: تجهیزات پزشکی قابل فرآوری مجدد با استفاده از مواد ضدعفونی کننده، اتیلن اکساید و پلاسما استریل شده و قابلیت استفاده مجدد دارد و جای نگرانی نیست.

 جان بابایی با بیان اینکه استفاده مجدد از برخی تجهیزات پزشکی بیمارستانی که با مواد ضدعفونی کننده استریل شده است، خطری برای سلامت بیمار ندارد، تصریح کرد: روش فرآوری مجدد وسایل پزشکی در دنیا مرسوم شده است، تا جایی که شرکت های بینابینی مانند شرکت های ثالثیه با هدف فرآوری مجدد وسایل پزشکی تاسیس شده و لوازم و تجهیزات پزشکی را استریل کرده یا اینکه اجزای تجهیزات پزشکی را باز و استریل می کنند و دوباره مورد مصرف قرار می دهند.

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه این روش کاملا استاندارد بوده و مورد تایید کمیته های کنترل عفونت قرار دارد، گفت: بعضی از وسایلی که در جراحی های حساس چشم به کار می رود، یا وسایل بیهوشی و سایر جراحی ها، با روش فرآوری مجدد مورد استفاده قرار می گیرد؛  تاکنون هیچگونه مشکلی برای سلامت بیمار ایجاد نکرده است، چراکه این روش مرجع بین المللی دارد و صرفا مخصوص ایران نیست.

 جان بابایی تاکید کرد: کشور های اروپایی و آمریکایی که خود تولیدکننده تجهیزات پزشکی  هستند؛ در بیمارستان ها از لوازم پزشکی با قابلیت استفاده مجدد  بهره می برند و اینگونه نیست که این تجهیزات فقط یکبار مصرف باشند، چراکه مقرون به صرفه نیست.

وی  تاکید کرد: وزارت بهداشت لیستی از تجهیزات پزشکی را که قابلیت استفاده مجدد  را دارند،  ابلاغ کرده است و وسایل خارج از لیست نباید  دوباره مصرف شوند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

  • تایید شده
  • در 1397/04/12
  • ساعت 16:33