تاریخ : دوشنبه 5 شهريور 1397
کد 43850
منبع : جام نیوز مشاهده خبر در سایت منبع

این علائم در کودکان را جدی بگیرید

یک عضو هیئت علمی گروه قلب کودکان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: بیماری‌های قلب در کودکان به سختی قابل تشخیص است و توصیه می‌شود حداقل تا سه ماهگی یکبار کودک را از نظر قلبی معاینه کنند.

به گزارش سرویس گوناگون جام نیـوز،   محمدرضا صبری منطقه اصفهان، اظهار کرد: ابتلا به بیماری‌های قلبی تنها با بروز یک علامت مشخص نمی‌شود و به همین علت متاسفانه برخی از علائم بیماری‌های قلبی در کودکان را والدین تشخیص نمی‌دهند. در این صورت  پزشک تنها از طریق معاینه متوجه شده و بر اساس آن می‌تواند بررسی‌های بیشتری را انجام دهد.

 

وی با اشاره به اینکه کبودی ناخن‌ها و لب، تیرگی مخاط دهان و لثه‌ها اولین علامت بیماری‌های قلبی مادر زادی است، افزود: در واقع از جمله علائم نارسایی قلب که والدین می‌توانند به خوبی تشخیص دهند کاهش وزن گیری یا وزن نگرفتن خوب کودک است.

 

این عضو هیئت علمی گروه قلب کودکان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: البته این نشانه در بیماری‌های دیگر نیز می تواند به عنوان یک علامت باشد و تنها مختص به  بیماری‌های قلبی نیست. اما اگر در موقعی که  کودک شیر می‌خورد  خسته شود و مرتب سینه مادر را از دهانش خارج کند تا نفس بگیرد و به جای اینکه همانند یک کودک نرمال در عرض ۱۰ دقیقه شیر بخورد  ۴۰ طول می کشد تا شیر بخوردند می تواند از علایم دیگر  ابتلا به بیماری های قلبی باشد.

 

وی تصریح کرد:  از دیگر علایم ابتلا به بیماری‌های قلبی نفس زدن است. البته نوزادان به طور طبیعی نفس‌شان تند است اما در صورتی که تعداد تنفس‌شان بیشتر از ۵۰ تا ۶۰ بار در دقیقه است و قبلشان تندتر می‌زند نشان دهنده بیماری قلبی در کودک است. البته به این معنا نیست که تنها با تندی نفس کودک به بیماری قلبی مبتلا شده است بلکه ممکن است این علایم علت بیماری‌های دیگری نیز باشد.

 

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه عرق کردن از دیگر علایم است و البته کودکان به طور طبیعی زیاد عرق می‌کنند، افزود: این نشانه نیز به تنهایی گویای ابتلای کودک به بیماری‌های قلبی نیست اما اگر با همه علائم مطرح شده بروز کند نشان دهنده بیماری قلبی و نارسایی قلبی در کودک است زیرا به تنهایی یک نشانه نمی تواند نشان دهنده بیماری‌های قلبی باشند.

 

وی با بیان اینکه یکی دیگر از نشانه‌های ابتلا به بیماری‌های قلبی عفونت‌های مکرر ریوی است، گفت: هم چنین بزرگی کبد در بیماری‌هایی که منجر به نارسایی قلب می‌شوند نیز از علایم ابتلا به بیماری‌های قلبی است. 

 

صبری با بیان اینکه در کودکان بزرگ‌تر علایم ابتلا به بیماری‌های قلبی متفاوت است، افزود: برای نمونه در زمان بازی با هم سن و سالان زود خسته می‌شود که این نشانه می‌تواند یک علامت بیماری قلبی باشد.

 

ایسنا

2025

  • تایید شده
  • در 1397/06/05
  • ساعت 12:7