تاریخ : پنجشنبه 16 دي 1395
کد 446
منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع

معاون وزیر بهداشت در اصفهان:

بدهی سنگین بیمه‌ها، نظام سلامت را دچار اختلال کرده است

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تعدادی از شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات پزشکی به دلیل معوقات و مطالبات مالی خود در آستانه ورشکستگی و یا در حال تعدیل نیرو هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، به نقل از واحد رسانه شرکت نمایشگاه‌های بین المللی استان اصفهان، رسول دیناروند در بیست و چهارمین همایش مسئولان تجهیزات پزشکی سراسر کشور در دانشگاه اصفهان که همزمان با دوازدهمین نمایشگاه بین المللی تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی و آزمایشگاهی اصفهان برگزار شد، اظهار داشت: بخش عمده‌ای از موفقیت طرح تحول سلامت، مدیون تولیدکنندگان داخلی تجهیزات پزشکی است و زمانی که آمار و ارقام این طرح را بررسی می‌کنیم، این موفقیت‌ها بیشتر به چشم می آید.

وی با اشاره به اینکه در سه سال گذشته، دسترسی مردم به لوازم پزشکی به خصوص در حوزه بستری، بهتر و راحت‌تر شده و هزینه‌های سنگین و دردسر بیماران و مراجعان را کاهش داده است، گفت: برخی لوازم و تجهیزات پزشکی، از حساس‌ترین داروها حساس‌تر و همچنین حیاتی‌تر هستند.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به واگذاری امر نظارت بر تجهیزات به دانشگاه‌های علوم پزشکی استان‌ها اشاره کرد و افزود: در حال حاضر 400 واحد تولیدی تجهیزات پزشکی در کشور وجود دارد بنابراین اینکه نظارت‌ها به صورت متمرکز و در اداره کل تجهیزات پزشکی کشور انجام شود، به هیچ وجه منطقی نیست. از این رو واگذاری نظارت‌ها به دانشگاه‌ها اقدامی بسیار لازم و ضروری بود که این اقدام از دانشگاه‌های قطب آغاز شده است.

وی بدهی سنگین بیمه‌ها به بیمارستان‌ها و بدهی بیمارستان‌ها به شرکت‌های تأمین کننده تجهیزات را معضلی بزرگ دانست و گفت: تعدادی از شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات پزشکی به دلیل معوقات و مطالبات مالی خود در آستانه ورشکستگی و یا در حال تعدیل نیرو هستند که وزارت بهداشت به صورت جدی پیگیر این موضوع است.

دیناروند گفت: دلسوزی وزارت بهداشت در این زمینه از دلسوزی خود بیمه‌ها بیشتر است. در سال 95، بیمه‌ها فراموش کرده بودند که بیش از 10 هزار میلیارد تومان بدهی به شبکه بهداشت و سلامت دارند و این بدهی، نظام خدمت رسانی به مردم و سلامت آنان را دچار مشکل کرده است در حالی که متأسفانه سازمان‌های بیمه گر نگران آسیب‌هایی که به مردم وارد می کنند، نیستند.

همچنین رئیس اداره تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از تشکیل کارگروه‌های تخصصی در زمینه تجهیزات پزشکی سرمایه‌ای خبر داد.

اصغر بکرانی از تشکیل 110 ساعت کلاس آموزشی برای کارشناسان مراکز درمانی و نصب و راه اندازی نرم افزار مدیریت تجهیزات پزشکی در بیش از 90 درصد مراکز درمانی زیرپوشش دانشگاه به عنوان دیگر اقدامات انجام شده در زمینه بهبود نظارت‌ها یاد کرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر 33 مرکز آموزشی درمانی و بیمارستانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی در استان وجود دارد که در سال جاری صدها مورد بازرسی از کلیه مراکز تابعه همراه با بررسی کامل فاکتورهای آنان انجام گرفته است.

انتهای پیام/

  • تایید شده
  • در 1395/10/16
  • ساعت 17:7