تاریخ : دوشنبه 16 مهر 1397
کد 44655
منبع : پایگاه اطلاع رسانی و فرهنگی شهریار مشاهده خبر در سایت منبع

کانون های تولید گرد و غبار پیرامون دریاچه ارومیه شناسایی شد

معاون محیط طبیعی مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌ شرقی از شناسایی کانون های ایجاد و تولید گرد و غبار در حوضه دریاچه ارومیه خبر داد.

به گزارش شهریارنیوزبه نقل از ایرنا،میر محسن قمی ، افزود: حفاظت محیط زیست استان در قالب ستاد استانی احیای دریاچه ارومیه با شناسایی و اولویت بندی کانون‌های ایجاد گرد و بار در بستر و حریم دریاچه وارد عمل شده و در 2 مرحله شامل کانون‌های با اولویت یک به وسعت 82 هزار هکتار و کانون‌های با اولویت 2 به وسعت 35 هزار هکتار عملیات شناسایی را انجام داد.
وی اظهار داشت: سازمان حفاظت از محیط زیست به عنوان نهاد حاکمیتی در تلاش است مطالعات، تحقیقات و روش های علمی برای احیای دریاچه ارومیه در بخش های آب، کشاورزی، سد سازی و طرح های عمرانی را بررسی و نتایج آن را برای عملیاتی کردن به ستاد احیا و دستگاه های مسوول ارایه کند.
قمی ادامه داد: مطالعه بررسی اثرات جاده میان گذر بر اکوسیستم دریاچه و ارایه طرح اجرایی برای راهکارهای اصلاحی از جمله طرح ‌های تحقیقاتی است که نتایج آن با چهار پیشنهاد اولویت بندی و تهیه و تدوین شده است.
وی، اولویت اول راهکارهای اصلاحی فوق را دوبازشدگی به طول 500 متر به فاصله های 2.5 و پنج کیلومتر از محل بازشدگی فعلی، اولویت دوم را دوبازشدگی اولی به طول 500 متر به فاصله 1.5 کیلومتر از بازشدگی فعلی و دومی به طول یکهزار متر به فاصله سه کیلومتر از بازشدگی کنونی عنوان کرد.
قمی اضافه کرد: اولویت سوم طرح راهکارهای اصلاحی شامل بازشدگی به طول یکهزار متر به فاصله سه کیلومتر از بازشدگی کنونی است و اولویت چهارم نیز بازشدگی به طول سه کیلومتر از محل بازشدگی فعلی است.
وی، اجرای طرح قرق، افزایش حفاظت فیزیکی جهت جلوگیری از تخریب و شخم غیرمجاز در رودخانه های منتهی به دریاچه، تهیه اطلس تالاب های استان، فعال سازی گیرنده ماهواره‌ای دانشگاه تبریز جهت پایش تغییرات دریاچه و کانون‌های ریزگرد و اتصال به مرکز پایش و آینده پژوهی، مطالعات تعیین مرز و حریم اکولوژیک تالاب قره قشلاق را از دیگر اقدامات حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی برای احیای دریاچه ارومیه اعلام کرد.

  • تایید شده
  • در 1397/07/16
  • ساعت 13:27