تاریخ : چهارشنبه 7 فروردين 1398
کد 44948
منبع : پایگاه خبری آفتاب مشاهده خبر در سایت منبع

کمبود خون در کشور وجود ندارد

مدیرعامل سازمان انتقال خون با اشاره به استقبال خوب مردم از اهدای خون و فراورده های خونی در کشور گفت: در حال حاضر ذخیره خون و فراورده های خونی در کشور کافی است و هیچگونه کمبودی از نظر تامین خون در سراسر کشور اعم از مناطق سیل زده و ... نداریم.
آفتاب‌‌نیوز :
دکتر علی اکبر پورفتح الله در گفت و گو با ایسنا، درباره وضعیت ذخایر خون و فزراورده های خونی در کشور طی تعطیلات نوروزی، گفت: با توجه به اینکه سازمان انتقال خون از قبل از اغاز تعطیلات نوروزی تمهیداتی را برای این ایام پیش بینی و از مردم برای مراجعه به مراکز اهدای خون دعوت کرده بود، با ذخیره خونی مناسبی وارد سال ۱۳۹۸، شدیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر میزان ذخایر خونی شش برابر مصرف روزانه خون و فراورده های خونی در سراسر کشور است، افزود: بنابراین ذخیره اطمینان بخشی از نظر خون و فراورده های خونی در کشور داریم. در عین حال مراکز اهدای خون نیز در کشور فعالیت دارند و در پنج نقطه از استان تهران هم مراکز اهدای خون در تعطیلات نوروز به جز سیزدهم فروردین ماه به فعالیتشان ادامه می دهند.

پورفتح الله با اشاره به مراجعه خوب مردم به مراکز اهدای خون در تعطیلات نوروزی، ادامه داد: این میزان مراجعه نوید خوبی است که حتی اگر با بحران هم مواجه شویم، کمبودی از نظر تامین خون و فراورده های خونی نخواهیم داشت. بنابراین میزان مراجعات در نوروز بسیار خوب بوده است. به طوریکه روز گذشته در تهران ۷۰۰ نفر به مراکز اهدای خون مراجعه کرده اند و امروز هم در سطح شهر تهران جمعیت اهداکنندگان خون حجم بالایی داشت.

مدیرعامل سازمان انتقال خون در ادامه صحبت هایش با بیان اینکه در مراکز استان ها و در تهران امکان اهدای پلاکت و پلاسما به صورت مستقیم وجود دارد، گفت: باید توجه کرد که بیماران مبتلا به سرطان به حجم بالایی از پلاکت نیاز دارند. حال با اهدای مستقیم پلاکت که برابر با شش واحد اهدای معمولی است، می توان پلاکت مورد نیاز مبتلایان به سرطان را تامین کرد.

پورفتح الله تاکید کرد: در حال حاضر ذخیره خون و فراورده های خونی در کشور کافی است و با این میزان به ۱۰۰ درصد نیازهای بیمارستانی پاسخ می دهیم و هیچگونه کمبودی از نظر تامین خون و فراورده‌های خونی در سراسر کشور اعم از مناطق سیل‌زده و ... نداریم.

  • تایید شده
  • در 1398/01/07
  • ساعت 23:55