تاریخ : شنبه 10 فروردين 1398
کد 44966
منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع

پیوندی: خطر ریزش خانه‌ها در آق‌قلا وجود دارد/ ایجاد مسیر ارتباطی زمینی در گمیشان تا ظهر امروز

رییس جمعیت هلال احمر گفت: ماندگاری آب در آق‌قلا خطر جدی است و خطر ریزش خانه‌ها وجود دارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، علی‌اصغر پیوندی صبح امروز جمعه در بدو حضور خود در استان گلستان برای بازدید از نحوه امدادرسانی به سیل‌زدگان این استان در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: امسال نوروز زیاد خوبی نداشتیم زیرا مردم در بسیاری از استان‌های کشور درگیر برف و کولاک و سیل شدند؛ به جز جزیره کیش تقریبا تمام مناطق کشور متاثر از بارندگی‌های شدید بود. 

رییس جمعیت هلال احمر با اشاره به جان‌باختن 45 نفر از هموطنان بر اثر حوادث جوی اخیر گفت: تلاش کردیم رقم تلفات را کم کنیم اما سیل و سیلاب چیزی نیست که به سرعت بشود با آن مقابله کرد؛ البته در گلستان تلفات ما بسیار بسیار کم بود و هر چند نجات جان یک انسان هم بسیتر مهم است اما 8 نفر بر اثر سیل در این استان جان باختند.

وی افزود: هلال احمر از لحظات اولیه در همه استان ها با تمام وجود با پتانسیل خود استان‌ها و استان‌های معین در خدمت مردم بود و چهار وظیفه عمده امداد و نجات، اسکان اضطراری، تغذیه اضطراری و درمان اضطراری را در دستور کار قرار داده است. 

پیوندی اضافه کرد: در  حوادث جوی اخیر، 161 هزار نفر امدادرسانی شدند که 57 هزار نفر مربوط به استان گلستان بوده است. همچنین در این حوادث 55 هزار نفر اسکان یافتند که 13 هزار نفر مربوط به سیل‌زدگان گلستان است. 

رییس جمعیت هلال احمر به توزیع 66 هزار بسته غذایی یک ماهه و 72 ساعته بین سیل‌زدگان و آسیب‌زدگان حوادث جی اخیر در کشور اشاره کرد و گفت: فقط در استان گلستان 40 هزار بسته غذایی بین سیل‌زدگان توزیع شده است و روزانه 8 هزار و 500 امدادگر در بحث امدادرسانی به سیل‌زدگان درگیر بودند.

وی با بیان اینکه مردم همیشه به هلال احمر کمک کردند گفت: تا کنون بالغ بر 14 میلبارد تومان پول نقدی به حساب هلال احمر واریز شده که بعد از عملیات گزارش هزینه‌کرد آن را به طور شفاف می‌دهیم. البته تا الان 25 میلیارد در بحث امدادرسانی به آسیب‌‌دیدگان حوادث جوی از بودجه هلال احمر هزینه کردیم. 

پیوندی تاکید کرد: در گلستان یک مقدار زمان در حال گذر است و باید فکر جدی‌تر بکنیم. در همان روزهای نخست حادثه، سیل از گنبد رد شد و به آق‌قلا رسید و به سمت گمیشان رفت و اکنون گمیشان در محاصره آب است و تا ظهر قرار است یک راه ارتباطی زمینی برقرار شود؛ در حال حاضر فقط از طریق هوایی امکان رساندن اقلام امدادی و غذایی وجود دارد و امیدواریم این آب نهایتا مسیر خود را به سمت دریا پیدا کند. 

رییس جمعیت هلال احمر توضیح داد: یکی از مشکلات این است که آق‌قلا و گمیشان، ارتفاع زیادی از سطح دریا ندارند و همین باعث شده آب به راحتی تخلیه نشود. 

پیوندی درباره ماندگاری آب در آق‌قلا اظهار کرد: خیلی مسئولیتی برای تصمیم‌گیری در ماندگاری آب نداریم اما در آق‌قلا به خاطر ماندگاری آب خطر ریزش ساختمان‌ها وجود دارد کما اینکه برخی ساختمان‌ها ریزش کردند. 

وی ادامه داد: سیل خسارات زیادی را وارد کرده است. بعضی مواقع آسیب سیل در برخی قسمت‌ها از زلزله هم بیشتر است و کشاورزان و کارگران خسارات زیادی دیدند که باید هر چه سریعتر جبران شود. 

رییس جمعیت هلتل احمر درباره برخی خبرها مبنی بر سرقت منازل و احشام سیل‌زدگان توسط افرادی که لباس هلال احمر به تن دارند گفت: در بحران و حادثه اتفاقات عجیب و غریب زیاد می افتد و کم و کیف آن را نیروی انتظامی باید گزارش دهد ولی ممکن است برخی افراد سودجو با استفاده از کاورهای هلال احمر، چنین اعمالی را انجام دهند که موجب کاهش اعتماد مردم به هلال احمر می‌شود و حتما باید برخورد جدی شود. 

 پیوندی درباره دستور دادستانی مبنی بر دریافت مجوز از هلال احمر برای کمک به سیل‌زدگان نیز گفت: سابقه این قضیه که قوه‌قضاییه وارد شد به زلزله کرمانشاه باز می‌گردد. در جمع‌‌آوری کمک‌های مردمی توسط برخی اشخاص و چهره‌ها در زلزله کرمانشاه بحث ها و داستان‌هایی رخ داد که خود قوه قضاییه تصمیم گرفت مسیری را در نظر بگیرد و ما هم تابع سیستم قضایی هستیم و به نظر هم می‌رسد مسیری منطقی است. 

پیوندی در پاسخ به این سوال که آیا تخریب بخشی از جاده برای تخلیه آب موثر بوده یا خیر گفت: به عنوان ارگان امدادی نمی‌توانیم نظر بدهیم و موضعی نداریم و هشدارها و چالش‌ها را مطرح می‌کنیم و امدادرسانی انجام می‌دهیم. ماندگاری آب در آق‌قلا خطر جدی است و خطر ریزش خانه‌ها وجود دارد.

انتهای پیام/

  • تایید شده
  • در 1398/01/10
  • ساعت 10:0