تاریخ : دوشنبه 11 آذر 1398
کد 44984
منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع

همدان| مصرف خودسرانه دارو برای درمان آنفلوانزا بسیار خطرناک است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان گفت: با توجه به اینکه بیماری آنفلوانزا به شدت مسری است بنابراین از دانش آموزان میخواهیم در صورت ابتلا، چند روزی در منزل استراحت کرده و به مدرسه نروند.

رشید حیدری مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان، اظهار داشت: آنفلوانزا یک بیماری ویروسی است که اپیدمی آن در هر 5 تا 10 سال یک بار در کل دنیا اتفاق می‌افتد. در حال حاضر نیز اپیدمی ویروس اچ وان_ ان وان، کل آسیا و اروپا را در برگرفته و تنها شامل حال کشور ما نیست.

وی با بیان اینکه امسال اپیدمی آنفلوانزا چند هفته زودتر از موعد شروع شد، ابراز کرد: اما ما انتظار آن را داشتیم در حالت آماده باش بودیم. سازمان بهداشت جهانی جلسه ای را در تونس برگزار کرد و هشدار داد که شیوع آنفلوانزا زودتر از موعد خواهد بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان با تاکید بر اینکه 98 درصد از مبتلایان به این بیماری با استراحت در منزل و مصرف مایعات بهبود می‌یابند، اظهار داشت: نگرانی ما مربوط به مبتلای گروه‌های حساس جامعه مانند مادران باردار، بیماران دیابتی کنترل نشده، بیماران سرطانی تحت درمان شیمی درمانی، بیماران کلیوی، سالمندان و کودکان است.

15 شهریور تا 15 مهر بهترین زمان تزریق واکسن است

حیدری مقدم با تاکید بر اینکه بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوانزا برای گروه های خطر جامعه و در امان ماندن از این بیماری، 15 شهریور تا 15 مهر ماه هر سال است، گفت: پس از تزریق این واکسن، دو هفته زمان لازم است تا تاثیرات پیشگیرانه آن عمل کند.

وی با بیان اینکه مهم ترین بخش کنترل و پیشگیری از آنفلوانزا مربوط به آموزش است، گفت: مردم باید در این مدت از روبوسی و دست دادن با یکدیگر بپرهیزند و در صورت ابتلا به این بیماری از حضور در اماکن عمومی و مدرسه خودداری کنند.

امکانات بهداشتی و درمانی برای بیماران آنفلوانزا مهیا است

حیدری مقدم با بیان اینکه امکانات بهداشتی و درمانی استان برای مداوای بیماران مبتلا به آنفلوانزا مهیا است، گفت: در بیمارستان بعثت سه بخش برای بستری این بیماران اختصاص داده شده و در بیمارستان سینا نیز 30 تخت برای بستری و مراقبت از این بیماران اضافه کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه موارد بستری آنفلوانزا کاهش یافته و بار مراجعات بیماران تنفسی نیز نسبت به هفته گذشته کمتر شده است، تصریح کرد: موارد بستری از 150 نفر به 112 نفر کاهش یافته که البته بستری همه این افراد بخاطر آنفلوانزا نبوده و برخی بخاطر علائم تنفسی ناشی از دیگر بیماری‌ها بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان با گلایه از اینکه متاسفانه بسیاری از بیماران با کوچکترین علامت سرماخوردگی یا آنفلوانزا اقدام به مصرف خود سرانه آنتی بیوتیک و دگزامتاون می‌کنند، ابراز کرد: این داروها گزینه مناسبی برای درمان آنفلوانزا نیست و عوارض خطرناکی را برای بیمار به دنبال دارد.

حیدری مقدم افزود: مصرف بی رویه کورتون و آنتی بیوتیک یکی ازمشکلات جدی ما در آینده خواهد بود، اظهار داشت: مصرف خودسرانه این داروها سبب مقاومت آنتی‌بیوتیکی می‌شود.

وی تاکید کرد: به هیچ عنوان در موارد سر درد، شکم درد و درد قفسه سینه اقدام به مصرف خودسرانه مسکن‌ها نکنید.

انتهای پیام/ 743/ ت

  • تایید شده
  • در 1398/09/11
  • ساعت 11:8