تاریخ : دوشنبه 11 آذر 1398
کد 45023
منبع : پایگاه اطلاع رسانی آناج مشاهده خبر در سایت منبع

چه کنیم آنفلوآنزا نگیریم؛

10 توصیه جدی برای پیشگیری از یک بیماری کشنده!

امسال خطر آنفلوآنزا بسیار جدی‌تر از سال‌های قبل است و اگر مواظب نباشیم، ممکن است به این بیماری دچار شویم و ظرف تنها سه روز از دنیا برویم!

به گزارش آناج، چند روزی است که ویروس جدیدی از گروه آنفلوآنزا در استان و کشور موجب بیماری و مرگ برخی از هم‌وطنان شده است و لازم است که این بیماری را بیشتر از همیشه جدی گرفت. هر چند مسئولان، خبرهای زیادی در این باره نمی‌دهند اما شنیده‌ها از برخی نقاط کشور حاکی از آن است که شیوع این بیماری و میزان تلفات آن، احتمالاً بیشتر از آن چیزی است که به طور رسمی اعلام می شود.

امسال خطر آنفلوآنزا بسیار جدی تر از سال‌های قبل است و اگر مواظب نباشیم، ممکن است به این بیماری دچار شویم و ظرف تنها سه روز نیز از دنیا برویم! اما سوال این جاست که چه کنیم تا آنفلوآنزا نگیریم؟

1- در اولین فرصت خود و همه اعضای خانواده‌تان از کوچک تا بزرگ  واکسن آنفلوآنزا بزنید. واکسن آنفلوآنزا را از داروخانه ها بخرید. قیمت این واکسن چندان گران هم نیست.

2- به داروخانه رفته و مایع ضدعفونی کننده دست بگیرید و در طول روز مدام دست‌هایتان را ضد عفونی کنید. شست و شوی مکرر دست و صورت با آب و صابون در طول روز نیز فراموش نشود.

3- ویروس آنفلوآنزا معمولا از راه مخاط و غشاء چشم، بینی و دهان وارد بدن می‌شود به همین خاطر از مالیدن دست به صورت و چشم‌هایتان بپزهیزید.

4- از کسانی که مبتلا به سرماخوردگی یا آنفلوآنزا هستند، چه در محل کار، حین عبادت و... حداقل یک متر فاصله بگیرید.

5- تا چند هفته آینده، تا جایی که می‌توانید در خانه بمانید و مخصوصاً به جاهای پرجمعیت مانند بازار، سینما، مترو و... نروید و اگر هم رفتید، حتماً ماسک بزنید.

6- بهتر است تا مهار کامل آنفلوآنزا، کودک تان را به مهد کودک نبرید.

7- از مسوولان مدرسه فرزندتان بخواهید از ورود دانش آموزان سرما خورده به مدرسه جلوگیری کنند و اگر فرزندتان کوچکترین اثری از سرماخوردگی دارد، فوراً او را نزد پزشک برده و به مدرسه نفرستید.

8- مایعات فراوان بنوشید.

9- از ویتامین های A و C و زینک غافل نشوید. سبزیجات و مرکبات به ویژه گریپ فروت و بادام سرشار از این‌ها هستند. اگر گریپ فوت فشارتان را پایین می‌آورد، می‌توانید در کنارش کمی عسل بخورید.

10- از داروخانه، قرص‌ها و شربت‌هایی که مخصوص افزایش سطح ایمنی بدن هستند، بخرید و مرتب بخورید و خوب استراحت کنید.

نشانه های آنفلوآنزا

آنفلوآنزا تقریباً همان نشانه های سرماخوردگی دارد که با شدت بیشتری ظاهر می‌شوند به علاوه تب طولانی، مشکلات معده، گوارش و بعضاً تنفس نیز به همراه دارد. اگر کوچکترین نشانه ای از سرماخوردگی در خود دیدید فوراً به پزشک مراجعه کنید و فکر نکنید که مثل همه سرما خوردگی‌های دیگر با چند تا قرص و جوشانده قضیه تمام می‌شود چون ممکن است در مراحل اولیه آنفلوآنزا باشید و خیلی زود دیر شود.

انتهای پیام/

  • تایید شده
  • در 1398/09/11
  • ساعت 3:30