تاریخ : دوشنبه 11 آذر 1398
کد 45031
منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع

اصفهان| هیچ گله صنعتی مرغ تخم‌گذار درگیر آنفلوآنزای پرندگان نیست؛ بیماری تحت کنترل است

مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی مرغ تخم‌گذار و مادر استان اصفهان گفت: تاکنون هیچ‌گونه گله صنعتی در بخش تخم‌گذار در کشور درگیر آنفلوآنزا نشده است.

سید شهاب‌الدین افضل در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان، شیوع آنفلوآنزا را در نوسانات نرخ تخم‌مرغ حائز اهمیت دانست و اظهار داشت: امسال در اصفهان واحدهای مرغ تخم‌گذار درگیر آنفلوآنزای پرندگان نشده‌اند و فقط در واحد مرغ مادر صنعتی یک مورد در آذربایجان و 3 تا 4 کانون بومی در کشور درگیر این نوع بیماری هستند.

وی با تاکید بر اینکه به هیچ‌وجه تاکنون در واحدهای صنعتی تخم‌گذار در استان اصفهان گردش ویروس آنفلوآنزا مشاهده نشده است، افزود: از نیمه سال گذشته برای کنترل بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان که تلفات زیادی در سال‌های گذشته گرفت، برنامه داشتیم و همانند پارسال معتقدیم که این بیماری هم‌اکنون تحت کنترل است.

مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی مرغ تخم‌گذار و مادر استان اصفهان در پاسخ به این سئوال که با شیوع احتمالی بیماری آنفلوآنزای پرندگان در واحدها همانند سال‌های گذشته وضعیت بازار تخم‌مرغ را چگونه پیش‌بینی می‌کنید، بیان کرد: شرایط قرنطینه و امنیت زیستی واحدهای تخم‌مرغ در استان‌های درگیر طی اقدامات سازمان جهادکشاورزی، دامپزشکی و واحد صنفی در جهت پیشگیری قابل مقایسه با سال‌های گذشته نیست.

وی با اشاره به خسارت‌های سنگین مالکان طی درگیری واحدها با بیماری آنفلوآنزا و واحدهایی که از دور شاهد آسیب‌ها بودند، گفت: در حال حاضر واحدهای تخم‌گذار استان اصفهان برای امنیت زیستی و ایجاد شرایط فیزیکی واحد خودشان 50 تا 100 میلیون هزینه کرده‌اند و حتی واحدهای بزرگتر بیش از این میزان سرمایه‌گذاری کردند.

افضل با بیان اینکه هم اکنون مشکلی در زمینه پرورش مرغ تخم‌گذار و تولید تخم‌مرغ در استان اصفهان وجود ندارد، اظهار داشت: هم اکنون ورود و خروج تمام واحد‌ها کاملا کنترل می‌شود و آنها به دوش‌های مجزا، اتاق‌های گاز ورودی، جدایی انبار خوراک و دان از محیط تولید، کارتن‌های مجهز به درب‌های جداگانه هستند.

وی یکی دیگر از اقدامات اساسی سه ارگان مرتبط به واحدهای مرغ تخم‌گذار را واکسیناسیون آنفلوآنزای فوق حاد طیور دانست و افزود: هم اکنون در تمام استان اصفهان واکسیناسیون اجباری طیور اجرایی می‌شود و 9 استان پرخطر دیگر که سال گذشته بیشترین درگیری را با این نوع بیماری داشته‌اند در حال حاضر با چنین اقداماتی ضریب ریسک آنها پایین آمده است.

انتهای پیام/171/ز

  • تایید شده
  • در 1398/09/11
  • ساعت 12:28