تاریخ : دوشنبه 11 آذر 1398
کد 45033
منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع

پروانه شکار پرندگان در استان گلستان ممنوع است

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان با بیان اینکه صدور پروانه شکار در استان همچنین ممنوع است، گفت: تا کنون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان مشاهده نشده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، محمدرضا کنعانی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهارداشت: طبق مصوبه شورای سلامت استان تا اطلاع بعدی صدور پروانه شکار پرندگان در استان ممنوع است تا از بررسی‌های جامع‌تری از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه مصوبه شورای سلامت استان دارای ضمانت اجرایی است، گفت: دستورالعمل‌ جدید برای شکار پرندگان تهیه شده اما هنوز از سوی سامان حفاظت محیط زیست تأیید و ابلاغ نشده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با اشاره به رصد کانون‌های حضور پرندگان مهاجر در استان بیان داشت: همه ساله شاهد برخی کانون‌های آلوده در استان‌های مختلف هستیم با اینحال دامپزشکی و محیط زیست استان در حال پایش‌های مستمر هستند که تاکنون هیچ گزارشی از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان نداشتیم.

وی ادامه داد: با شکار غیرمجاز و خرید و فروش پرندگان مهاجر که صید و شکار آنها ممنوع است، برخورد خواهیم کرد.

عبدالوند، معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان نیز در این باره بیان داشت: بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از طریق پرندگان مهاجر و بیمار که در تالاب‌ها پخش می‌شوند، قابلیت سرایت دارد.

وی افزود: تاکنون 50 هزار نمونه‌برداری سرم در استان تهیه شده که 15 هزار مورد آن مربوط به بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان بوده که خوشبختانه مورد مثبتی گزارش نشده است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان با بیان اینکه گلستان بعد از استان‌های گیلان و مازندران جزو استان‌های پرخطر است، گفت: یکی از چالش‌ها ما در استان فروش مرغ زنده است که از مردم می‌خواهیم به هیچ وجه از مراکز عرضه مرغ زنده، خرید نکنند.

انتهای پیام/582/ ت

  • تایید شده
  • در 1398/09/11
  • ساعت 12:43