تاریخ : دوشنبه 11 آذر 1398
کد 45040
منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع

آمار مرگ‌‌ومیر در بخش مراقبت‌‌های ویژه بیمارستان‌ها چقدر است؟

رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه ایران با اشاره به اینکه بدهی‌های سنگین تامین اجتماعی، بیش از تحریم‌ها سبب آسیب به مراکز درمانی شده است، گفت: آمار مرگ و میر در بخش‌ آی‌سی‌یو بیمارستان‌ها در ایران، حدود ۱۸ تا ۲۴ درصد است.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم؛ دکتر علی امیر سوادکوهی در آستانه برگزاری هفتمین کنگره بین‌‌المللی مراقبت‌های ویژه ایران، درباره وضعیت آی سی‌یو در کشور با توجه به شرایط اقتصادی اظهار کرد: شرایط تحریم بر روی وضعیت دارو و تجهیزات پزشکی تاثیر گذاشته اما تلاش شده که در این زمینه آسیبی به بیماران وارد نشود؛ در کنار مسئله تحریم‌ها، مشکل دیگری نیز وجود دارد که بیشتر از تحریم‌‌ها بیمارستان‌ها و مراکز درمانی را با چالش مواجه کرده و آن هم بدهی‌های انباشته شده سازمان بیمه‌گر تامین اجتماعی است.

وی افزود: بزرگترین سازمان بیمه‌گر پایه تعهدات خود را در قبال بیمارستان‌ها و مراکز درمانی رعایت نمی‌کند و دولت باید نگاه ویژه‌ای بر این مسئله داشته باشد البته بیمه‌های تکمیلی و بیمه ارتش در حال حاضر خدمات مناسبی را ارائه می‌دهند و بیمارستان‌ها مشکلی با این بیمه‌ها ندارند ولی اگر بدهی‌های سازمان تامین اجتماعی رفع نشود، قطعاً طی ماه‌های آینده بسیاری از بیمارستان‌های کشور تعهدات خود را با سازمان تامین اجتماعی قطع خواهند کرد.

وی متذکر شد: اگر نقدینگی به بیمارستان‌های دولتی و خصوصی تزریق نشود یا دچار ورشکستگی می‌شوند یا باید سطح پاسخ‌‌‌های درمانی را کاهش دهند که در هر دو حالت مردم و پزشکان متضرر خواهند شد.

سوادکوهی با بیان اینکه در حال حاضر 130 فوق تخصص مراقبت‌های ویژه در بیمارستان‌های مختلف کشور مشغول فعالیت هستند، تصریح کرد: هرچند که تحریم‌ها سبب بروز مشکلاتی در تامین تجهیزات و داروها شده است و شرایط را از حالت ایده‌آل خارج کرده اما بخش‌های ویژه بیمارستان‌ها به خوبی اداره می‌شوند و میزان مرگ و میر در حد جهانی و حدود 18 تا 24 درصد است که این میزان قابل قبول بوده و کشور نمره مناسبی در این زمینه دارد.

وی درباره هفتمین کنگره بین‌‌المللی مراقبت‌های ویژه ایران تشریح کرد: این کنگره، از 18 تا 22 دی ماه سال‌ جاری در سالن همایش‌های رازی تهران با حضور اساتید و صاحب‌‌نظران برجسته از داخل و خارج کشور برگزار می‌شود و جدیدترین دستاوردهای علمی در حوزه مراقبت‌های ویژه به شرکت کنندگان ارائه خواهد شد.

وی افزود: مباحثی همچون سفیکس (عفونت حاد و مزمن در آی‌سی‌یو)، تغذیه در آی‌سی‌یو، روش‌های درمانی مکانیکال و روش‌های نوین آنتی بیوتیک تراپی در آی‌سی‌یو از جمله موضوعات علمی است که در این کنگره با حضور اساتید و صاحبنظران مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرد.

رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه ایران با اشاره به حضور اساتیدی از کشورهای آلمان، هلند، ترکیه و آمریکا در این کنگره اظهار کرد: در هفتمین کنگره مراقبت‌‌های ویژه، 110 سخنران، تجارب و دانش خود را به شرکت‌‌کنندگان ارائه می‌‌کنند و برگزاری این کنگره در ارتقای حوزه مراقبت‌های ویژه نتایج موثری به همراه خواهد داشت.

انتهای پیام/

  • تایید شده
  • در 1398/09/11
  • ساعت 13:55