تاریخ : دوشنبه 11 آذر 1398
کد 45045
منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع

«جاده سلامت» همدان تیر خلاصی بر پیکره الوند؛ طرح‌های گردشگری شورای‌شهر پیوست زیست محیطی ندارند

طرح‌های گردشگری که به تصویب شورای اسلامی شهر همدان رسیده است و یا در کمیسیون سرمایه‌گذاری و گردشگری شورا بررسی می‌شوند از جمله طرح احداث بوستان در سد اکباتان و جاده سلامت در دامنه الوند پیوست زیست محیطی ندارند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، توسعه و پیشرفت صنعت در ابعاد مختلف، از عوامل مهم در عدم تعادل محیط زیست، تغییر آب و هوا و تغییر  زندگی جانوران و گیاهان است که بی‌تردید صنعت گردشگری نیز به عنوان یکی از 3 صنعت پولساز جهان از این قاعده مستثنی نیست.

با این شرایط ضرورت توسعه پایدار با در نظر گرفتن حفظ محیط زیست در پروسه توسعه صنایع از جمله صنعت گردشگری امری ضروری و حیاتی می‌نماید.

اما از قرار معلوم شورای اسلامی شهر همدان به ویژه کمیسیون سرمایه‌گذاری و گردشگری شورا چندان اعتقادی به توسعه پایدار در امر گردشگری ندارد؛ چنان که طرح‌هایی که از طریق این کمیسیون به صحن شورا ارائه شده و به تصویب رسیده و یا در دست بررسی است هیچ‌یک پیوست و مطالعات زیست محیطی ندارند و حتی از محیط زیست همدان نیز در رابطه با این طرح‌ها استعلامی گرفته نشده است.

طرح بوستان 250 هکتاری در بالادست سد اکباتان بدون مطالعه و پیوست زیست محیطی

طرح ایجاد بوستان 250 هکتاری در بالا دست سد اکباتان یک نمونه از طرح‌هایی است که به تصویب شورای اسلامی شهر همدان رسیده و کمیسیون سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای شهر برای عملیاتی کردن این طرح به دنبال سرمایه‌گذار است، اما این طرح نه پیوست محیط زیستی دارد نه مجوز و استعلامی در رابطه با آن از محیط زیست همدان اخذ شده است.

چندی پیش خبرگزاری تسنیم در گزارشی با عنوان "احداث پارک 250 هکتاری در  همدان؛ توسعه گردشگری یا تهدیدی برای محیط زیست" به صورت مفصل به آسیب‌های زیست محیطی این طرح پرداخت. ضمن آن که رئیس کمیسیون فنی و عمرانی شورای اسلامی شهر همدان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رابطه با این طرح اظهار داشت: آنچه در احداث 250 هکتار پارک در بالا دست سد اکباتان باید مورد توجه قرار بگیرد و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است مباحث زیست محیطی طرح است که متاسفانه توجهی به آن نشده است.

علی رحیمی‌فر با بیان این که چنین طرح‌هایی باید کارشناسی شده باشد و در مورد مباحث محیط زیستی و مشکلات زیست محیطی ناشی از آن مطالعات کافی صورت گرفته باشد اظهار داشت: سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی از جمله در حوزه گردشگری در هر منطقه اگر بدون در نظر گرفتن ملاحظات محیط زیستی انجام شود، توسعه در آن منطقه توسعه پایدار نیست و منجر به شکست و ایجاد مشکلات محیط زیستی و حتی مشکلات اجتماعی می‌شود.

طرح جاده سلامت، تیر خلاص بر پیکره الوند

هنوز اعتراضات کارشناسان وفعالان محیط زیست در رابطه با این طرح به پایان نرسیده است که خبر می‌رسد مدیران شرکت تله‌کابین گنجنامه در کمیسیون سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای شهر طرحی را تحت عنوان جاده سلامت ارائه کرده‌اند که مورد توجه برخی از اعضای کمیسیون قرار گرفته است.

این طرح شامل دو بخش است که دربخش اول جاده‌ای از میانه جاده گنجنامه کوه‌ها را می‌شکافد تا به مجموعه اقامتی دهکده گنجنامه برسد.

در بخش دوم این طرح هم قرار است جاده‌ای آسفالته به عرض 8 متر از دامنه گنجنامه تامیدان میشان  کشیده شود. 
 در حالی که هنوز زخم‌هایی که احداث تله‌کابین بر تن الوند ایجاد کرده التیام نیافته است، مدیران شرکت تله کابین گنجنامه با ارائه این طرح و به بهانه توسعه گردشگری و با حمایت کمیسیون گردشگری شورا قصد دارند تیر خلاصی بر الوند با شکوه و محیط زیست همدان بزنند.

مدیرکل محیط زیست: استعلامی از ما نگرفتند

مدیرکل محیط زیست همدان در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در همدان با بیان این که طرح‌های احداث بوستان 250 هکتاری در بالا دست سد اکباتان و احداث جاده سلامت در دامنه الوند تا به حال به ما ارائه نشده و از اداره کل محیط زیست استان استعلامی گرفته نشده است اظهار داشت: طرح‌های گردشگری ضوابط و دستورالعمل‌های خاص خود را دارند و برای عملیاتی شدن برخی طرح‌ها باید از محیط زیست استعلام و مجوزهای لازم را اخذ کنند.

محسن جعفری‌نژاد بسطامی تاکید کرد: به کمسیون گردشگری شورا پیشنهاد می‌کنیم برای طرح‌های گردشگری از محیط زیست استعلام بگیرند.

مخالفت فعالان محیط زیست با هرگونه ساخت و ساز در دامنه الوند

یک فعال محیط زیست نیز در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در همدان با بیان این که فعالان محیط زیست استان با هرگونه ساخت و ساز، ایجاد زیرساخت و جاده‌سازی در دامنه الوند مخالفند اظهار داشت:  تاکنون هر اقدامی در جهت توسعه گردشگری در این منطقه صورت گرفته به ضرر شهر و محیط زیست همدان بوده است.

حسین زندی افزود: برخی از مدیران در توسعه گردشگری یا به دنبال منافع شخصی هستند و یا توانایی ایجاد یک جاذبه گردشگری که به محیط زیست آسیب نزند را، ندارند.

وی با بیان این که به غیر از دامنه الوند نقاط دیگری از شهر همدان از جمله شمال جغرافیایی شهر ظرفیت ایجاد جاذبه‌های گردشگری را دارد گفت: اگر دوستان به فکر توسعه گردشگری هستند زیرساخت‌ها را در نقاط دیگر شهر هم توزیع کنند.

این خبرنگار حوزه محیط زیست و گردشگری تاکید کرد: دود چنین اقداماتی نه تنها به چشم شهروندان امروز شهر همدان می‌رود، بلکه آیندگان نیز از آسیب‌های آن در امان نخواهند بود.

آسیب‌های محیط زیستی یک شرکت زیانده

زندی با اشاره به این که احداث تله‌کابین در گنجنامه به خودی خود به محیط زیست این منطقه آسیب زده است عنوان کرد: شرکت تله‌کابین گنجنامه یک شرکت زیانده است و مدیران این مجموعه بارها به این موضوع اذعان کرده‌اند.

وی تصریح کرد: بارها از منابع این شهر که متعلق به شهروندان همدانی است به این شرکت تزریق شده است اما همچنان این شرکت به سوددهی نرسیده.

این فعال محیط زیست با اشاره به این که شرکت تله‌کابین گنجنامه نه تنها سود مالی برای شهر همدان نداشت، بلکه به محیط زیست هم خسارات جبران‌ناپذیری زد تاکید کرد: با تمام این اتفاقات مدیران این مجموعه به دنبال راه‌سازی و جاده‌سازی در دامنه الوند هستند تا برای جبران زیان خود خسارت بیشتری به محیط زیست بزنند.

ضرورت استفاده از مشاوران آگاه 

وی با تاکید بر این که هر پروژه‌ای که مطرح می‌شود باید پیوست و مطالعات فرهنگی و محیط زیستی داشته باشد گفت: قرار نیست هر طرحی که به شورا یا کمیسیون گردشگری پیشنهاد شد تایید و عملیاتی شود.

زندی با اشاره به این که اعضای شورا و کمیسیون گردشگری باید از مشاورانی آگاه به گردشگری پایدار و محیط زیست بهره ببرند اظهار داشت: طرح ایجاد بوستان 250 هکتاری در بالا دست سد اکباتان نیز از جمله طرح‌هایی است که پیوست محیط زیست ندارد.
این فعال محیط زیست عنوان کرد: در گذشته منابع طبیعی در بالا دست سد درختکاری انجام داده است و در حال حاضر این منطقه یک تنفسگاه برای شهر همدان به شمار می‌آید.

زندی تصریح کرد: اگر بخواهند طرح جدید گردشگری در این منطقه ایجاد کنند نیاز به سازه‌های جدید و جاده است که بی‌تردید صدمات جبران‌ناپذیری به محیط زیست این منطقه می‌زند.

وی افزود: در رابطه با احداث پارک ولایت در فخرآباد نیز به فعالان محیط زیست وعده دادند که سازه جدیدی در این منطقه ایجاد نمی‌شود اما به وعده خود عمل نکردند.

انتهای پیام/ 743/ ت

  • تایید شده
  • در 1398/09/11
  • ساعت 13:50