تاریخ : دوشنبه 11 آذر 1398
کد 45051
منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع

۱۴ بیمار مبتلا به آنفلوانزا در بیمارستان‌های لرستان بستری شدند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: تاکنون ۱۴ بیمار مبتلا به آنفلوانزا در بیمارستان‌های لرستان بستری شدند.

محمدرضا نیکبخت در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد با اشاره به اینکه 14 بیمار مبتلا به آنفلوانزا در بیمارستان‌های استان بستری شدند اظهار داشت: در سطح استان 187 نفر مشکوک به آنفلوانزا بستری شدند که از این تعداد 14 مورد ثبت شد.

وی با بیان اینکه بیماران مذکور هم اکنون تحت درمان کامل هستند و مشکل خاصی ندارند افزود: خوشبختانه آمار آنفلوانزا در استان لرستان نسبت به سایر نقاط کشور وضعیت قابل قبولی دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان عنوان کرد: هفته گذشته در سطح کشور سه هزار و 915 نفر انواع مختلف بیماری تنفسی گزارش شد که 342 نفر آنها مبتلا به آنفلوانزا بودند و از این تعداد 15 نفر فوت کردند که بیشترین تعداد فوتی از استان‌های تهران، مازندران و آذربایجان شرقی گزارش شد.

وی بیان کرد: مصرف آنتی‌بیوتیک روی آنفلوانزا تأثیری ندارد از این رو از مردم انتظار داریم در موارد مشکوک از خود درمانی خودداری کرده و به پزشک مراجعه کنند.

نیکبخت استراحت کامل و مصرف مایعات گرم در زمان ابتلا به آنفلوانزا  را بهترین راه درمان دانست و گفت: تزریق واکسن برای افرادی که هنوز مبتلا نشده‌اند و جلوگیری از شیوع بیماری بسیار تأثیرگذار است.

وی تصریح کرد: در استان همزمان با فصل شیوع بیماری ضمن تقویت پایگاه‌های دیده‌ور و برگزاری جلسات آموزشی و اطلاع‌رسانی به مردم با تاکید بر پیشگیری و کنترل بیماری نسبت به تامین و توزیع  واکسن و دارو به شهرستان‌ها اقدام شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان اینکه روزانه تمام موارد مشکوک به بیماری تحت بررسی توسط پزشکان قرار می‌گیرند گفت:  در صورت شرایط بستری بر اساس نظر متخصصان علمی نسبت به نمونه گیری و درمان دارویی آنان اقدام می‌شود.

وی اظهار داشت: مراقبت برای  برخی از افراد ضروری‌تر است به طوری که سالمندان، مادران باردار، بیماران نقص سیستم ایمنی و سرطانی، بیماران دیابتی، قلبی عروقی، تالاسمی و بیمارانی که به هر دلیل داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می‌کنند باید با نظر پزشک اقدام به تزریق واکسن کنند.

نیکبخت یکی از راه‌های پیشگیری از این بیماری را شست‌وشوی دست‌ها با آب و صابون در زمان ورود به منزل و استفاده از ماسک در افراد بیمار دانست.

انتهای پیام/642/ح

  • تایید شده
  • در 1398/09/11
  • ساعت 14:59