تاریخ : دوشنبه 11 آذر 1398
کد 45060
منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع

رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد: استفاده از بیت‌المال له یا علیه کاندیداهای مجلس جرم است

رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد گفت: به مدیرانی که له یا علیه نامزدهای انتخاباتی تبلیغ می‌کنند هشدار داد و گفت: استفاده از بیت‌المال له یا علیه کاندیداهای مجلس جرم است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، حسن نگین‌تاجی در نشست ستاد پیشگیری و مقابله با جرائم انتخاباتی کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: دستورالعمل قوه قضائیه در مورد صیانت از آرا مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی در بند‌های 12گانه ابلاغ شده و کمیته پیشگیری با استناد به ابلاغیه رئیس قوه قضائیه در مورد مصادیق جرایم انتخاباتی اقدام می‌کند.

وی افزود: بر اساس موارد تدوین شده در بخشنامه  شرح اجرای وظایف بر عهده ریاست دادگستری است و در قانون مربوطه، عناوین مجرمانه شامل زمان شروع ثبت نام، حین انتخابات و بعد از برگزاری انتخابات است.

نگین‌تاجی افزود: پایش فرایند تبلیغ کاندیدا‌ها بر اساس این دستوالعمل یک روز پس از نام‌نویسی کاندیدا‌ها شروع و در حین و پس از انتخابات ادامه دارد.

وی با بیان اینکه وظیفه ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرائم انتخاباتی رسیدگی به مواردی است که به سلامت انتخابات پیش رو کمک می‌کند، افزود: معاونت پیشگیری، حق دخالت در تشکیل پرونده برای عناوین مجرمانه انتخاباتی را دارد و در هر جایی که خطر وقوع جرم وجود داشته باشد وظیفه معاونت پیشگیری از وقوع جرم بوده که ورود کند.

رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: البته کار ارشاد و انذار از مدت‌ها پیش برای ایجاد فضای آرام در این عرصه شروع شده و پس از نام نویسی به تخلفات برابر قانون رسیدگی و با مجرمان برخورد قاطع می‌شود.

نگین تاجی یکی از موارد لازم در شناسایی و مدیریت جرائم انتخاباتی را شناسایی آنها و اقدام به موقع و مؤثر نهاد های قضایی، سیاسی و امنیتی عنوان کرد و تصریح کرد:  بعد از هر انتخاباتی، آسیب‌شناسی لازم شکل نمی‌گیرد و برخی مواقع با وجود شناسایی آسیب‌ها، به دنبال برطرف شدن آنها نبودیم در حالی که این آسیب‌ها زمینه ارتکاب جرم را فراهم می‌کنند.

رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه برای صیانت از آراء مردم، نهادهای دخیل در امر انتخابات در اسرع وقت و بدون فوت زمان وارد شوند و پیشگیری کنند، خاطرنشان کرد: مدیرانی که از بیت المال له یا علیه کاندیدای خاص استفاده کنند باید منتظر عواقب آن باشند.

وی با اشاره به اینکه برگزاری یک انتخابات شایسته و در شأن نظام اسلامی طبق قانون انتخابات وظیفه مسئولان اجرایی است، تاکید کرد: مدیرانی که در متینگ‌های انتخاباتی شرکت می‌کنند و احساس کرده دوام و بقای مدیریت‌شان  در گرو تبلیغ برای یک کاندیدای خاص بوده مدیر نیستند.

سرپرست معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست خاطرنشان کرد: از زمان تشکیل نخستین جلسه پیشگیری و رسیدگی به جرائم انتخاباتی، تمام اقدامات نامزدها و مدیران دولتی موجود است.

سید عیسی حسنی با بیان اینکه ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی در همه شهرهای استان تشکیل می‌شود، ادامه داد: مدیران نسبت به موضوع انتخابات توجیه و آموزش‌های حقوقی در مورد جرائم انتخاباتی ارائه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه خودروهای اداری فاقد مجوز تردد توقیف می‌شوند افزود: برخی مدیران از خودروهای پلاک سفید و استیجاری اداره مربوطه بدین منظور استفاده می‌کنند که در رصد اطلاعاتی ما قرار دارند.

حسنی با بیان اینکه جرائم انتخاباتی در شعب ویژه و خارج از نوبت و با نظارت رؤسا و دادستان‌ها رسیدگی می‌شوند، افزود: هر گونه نظرسنجی در مورد نتیجه انتخابات جرم تلقی می‌شود.

سرپرست معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: انجام نظرسنجی در سایت‌ها و وبلاگ‌ها یکی از آسیب‌های انتخاباتی بوده در حالی که این رسانه‌ها اگر فاقد مجوز از فرهنگ و ارشاد باشند، جرم محسوب می‌شود.
 
انتهای پیام/541/ح

  • تایید شده
  • در 1398/09/11
  • ساعت 15:59