تاریخ : دوشنبه 11 آذر 1398
کد 45068
منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع

واکسن آنفولانزا در زنجان نایاب شد

بیماری آنفولانزا موجی از نگرانی را بر مردم زنجان وارد کرده و در پی دریافت و تزریق واکسن به داروخانه‌ها کشانده است اما واکسن این بیماری در داروخانه‌های استان زنجان همانند یک کالای نایاب کمیاب شده است و موجود نیست.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، بیماری آنفولانزا یکی از شایع‌ترین بیماری‌های فصل سرما با منشا ویروسی است که بیش‌تر دستگاه تنفسی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و با عفونت شدید مواجه می‌کند که البته در صورت مراجعه به موقع به پزشک و تکمیل کردن طول درمان بیماری بهبود می‌یابد.

با این وجود این بیماری به شدت واگیر‌دار است و ویروس آن از طریق هوا انتقال می‌یابد و سرفه و عطسه افراد ناقل نیز موجب نشر این ویروس در محیط و آلوده کردن سایر افراد می‌شود.

واکسن آنفولانزا می‌تواند بسیار موثر در پیشگیری از ابتلا به این بیماری باشد و باید هر ساله به بدن تزریق شود زیرا ویروس این بیماری سریعا تغییر شکل می‌دهد و برای پیشگیری از آن باید از واکسنی استفاده کرد که با ویروس شایع سال هم‌خوانی دارد، همین عامل موجب کوتاهی عمر و اثر واکسن آنفولانزا و نیاز به تجدید سالانه دارد.

 اما واکسن آنفولانزا برای همگان توصیه نمی‌شود و قشر خاصی از افراد همچون بیماران با مشکلات تنفسی، قلبی عروقی، بیماران سرطانی و تحت درمان، کوکان زیر شش سال، افراد کهن‌سال و زنان باردار حتما باید این واکسن را دریافت کند تا به بیماری و ‌عواقب آن که گاهی جبران‌ناپذیر خواهد بود دچار نشوند.

با این که بیماری آنفولانزا موج عظیمی از نگرانی از ابتلا شدن به این بیماری را در مردمی که هیچ‌گونه بیماری زمینه‌ای ندارند، وارد کرده است و آن‌ها را در جهت دریافت و تزریق واکسن به داروخانه‌های سطح شهر زنجان کشانده است، اما در حال حاضر دارو همانند یک کالای کم‌یاب، نایاب شده است و در داروخانه‌های شهر موجود نیست.

با این وجود مسئولان دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان طی روزهای اخیر گفته بودند مشکلی از لحاظ تامین واکسن آنفولانزا در استان نداریم، ولی پیگیری‌ها و بررسی‌های میدانی خبرنگار خبرگزاری تسنیم از اکثر داروخانه‌های شهر زنجان نشان می‌دهد واکسن آنفولانزا در داروخانه‌های سطح شهر زنجان موجود نیست.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی زنجان در گفت و گو با خبرنگار تسنیم از زنجان با اشاره به این که طی ماه‌های مهر و شهریور واکسن به اندازه کافی در اختیار استان قرار گرفته و توزیع شده است، اظهار داشت: آن چه که نیاز استان بود و افراد دارای بیماری زمینه‌ای باید این واکسن را دریافت می‌کردند دارو تامین شد و مورد استفاده کنندگان قرار گرفت.

وی با بیان این موضوع که علت نبود واکسن در داروخانه‌های زنجان استفاده مردم عادی بدون بیماری زمینه‌ای از این دارو در جهت عدم ابتلا شدن به بیماری آنفولانزا است، گفت: در حال حاضر زمان تزریق واکسن آنفولانزا گذشته است به همین دلیل واکسن در داروخانه ها موجود نیست از طرفی قرار بر این نیست تا واکسن 80 میلیون نفر ایرانی توسط وزرات بهداشت تامین شود.

جواد تاج‌کی با تاکید بر این که افراد دارای بیماری زمینه‌ای حتما باید واکسن آنفولانزا را تزریق می‌کردند، افزود: در شرایطی که بیماری نیاز به واکسن آنفولانزا داشته باشد همچون بیمارانی که نیازمند جراحی‌اند، بیمارستان‌ها این دارو را دارند و در اختیار بیمار قرار می‌دهند.

مسئول فنی یکی از داروخانه‌های استان زنجان در رابطه با تزریق واکسن در شرایط کنونی، گفت: با دریافت واکسن، مقاومت بدن برای چند روز کاهش می‌یابد و تزریق این واکسن در شرایط کنونی که افراد زیادی از جامعه را درگیر کرده است، توصیه نمی‌شود زیرا احتمال مبتلا شدن فرد دریافت کننده واکسن به بیماری بالا تر می‌رود.

گفتنی است طبق اعلام دانشگاه علوم پزشکی زنجان با شیوع بیماری آنفلوانزا سه نفر بر اثر ابتلا به این بیماری در استان زنجان جان خود را از دست دادند که  یک نفر دارای کهولت سن و مبتلا به بیماری ریوی و دیگری فردی معتاد بوده و وضعیت نفر سوم نیز به صورت قطعی اعلام نشده است.

انتهای پیام/1011

  • تایید شده
  • در 1398/09/11
  • ساعت 18:14