تاریخ : سه شنبه 12 آذر 1398
کد 45083
منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع

معضلی به نام «شپش» برای خانواده‌های تبریزی؛ شیوع در مدارس ‌«حاد» نیست

امروزه با این همه امکانات و بهداشت، خیلی از خانواده‌ها درگیر این معضل شده‌اند. شپش موجودی است که کاری ندارد شخص بهداشت فردی را رعایت می‌کند یا نمی‌کند فقیر هست یا ثروتمند، موی هر کس که برای تغذیه و زندگی مناسب باشد برای زندگی انتخاب می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، شپش؛ اسم این موجود موذی بیشتر مادربزرگ‌ها آشناست که در گذشته به علت عدم وجود بهداشت و کمبود امکانات از جمله آب و شوینده‌ها و... درگیر این موجودات بودند.

بله شپش؛ شاید شما وقتی اسم این موجود موذی چندش آور را می‌شنوید اولین کاری که انجام می‌دهید این است که لبخندی می‌زنید و می‌گویید با این همه پیشرفت بهداشت و علم مگر می‌شود الان شپش وجود داشته باشد؟

اگر شما درگیر این موجود نشده باشید باید بگوییم که امروزه با این همه امکانات و بهداشت، خیلی از خانواده‌ها درگیر این معضل شده‌اند. شپش موجودی است که کاری ندارد شخص بهداشت فردی را رعایت می‌کند یا نمی‌کند فقیر هست یا ثروتمند، موی هر کس که برای تغذیه و زندگی مناسب باشد برای زندگی انتخاب می‌کند.

امروزه با توجه به تغییراتی که در فرهنگ خانواده‌ها ایجاد شده است و برخی خانواده‌ها تمایلی به نگهداری حیوانات خانگی دارند با اینکار احتمال ابتلا به شپش در موی افراد نزدیک آن افزایش پیدا می‌کند اما خانواده‌های بدون حیوانات خانگی هم دچار این معضل شده‌اند که مهدکودک‌ها و مدارس مستعدترین مکان برای انتقال بین دانش آموزان است.

زمان شیوع شپش، فصل پاییز است و همزمان است با آغاز سال تحصیلی که این خود علتی برای افزایش تعداد مبتلایان به شپش و به ویژه موی دختر بچه‌هاست که محلی دنج و امن برای شپش‌هاست. پسرها کمتر از دخترها درگیر این موجود هستند اما در کل پسرها هم از این موجود موذی در امان نیستند.

شیوع شپش در مدارس موردی بوده و «حاد» نیست؛ شیوع نسبت به سال قبل روند رو به کاهش دارد

اما داریوش حکیمی، رئیس اداره سلامت و تندرستی اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با بیان اینکه موضوع شپش بیش از اندازه بولد شده، چراکه بیماری نیست و ناشی از عدم رعایت بهداشت فردی است افزود: شپش ممکن است در مدارس، جامعه مدرن و سنتی از بالاشهر تا پایین شهر مبتلابه است. تا دنیا هست، شپش هم وجود دارد و این حشره ریشه کن نمی‌شود اما ممکن است سرعت شیوع آن کم یا زیاد شود.

وی ادامه داد: شپش، بیشتر از سمت خانواده‌ها به مدرسه منتقل می‌شود تا از مدرسه به خانواده‌ها اما با این وجود، با غربالگری به موقع، شناسایی و درمان می‌شود.

حکیمی با بیان اینکه با رعایت بهداشت و آموزش‌های لازم، روند شیوع شپش در مدارس رو به کاهش است، گفت: معمولاً شپش در ایام سرد سال شایع می‌شود که با غربالگری افراد شناسایی شده برای پیشگیری و درمان به مراکز بهداشتی معرفی می‌شوند.

رئیس اداره سلامت و تندرستی اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه مورد «حاد» شیوع شپش در استان نداریم، ابراز داشت: برخی شانتاژهایی در این زمینه به وجود می‌آورند و تصویری از حاد بودن اوضاع ارائه می‌دهند اما واقعیت آنگونه که می گویند نیست. ما ادعا نداریم شیوع شپش نداریم ولی شیوع شپش موردی است و بلافاصله پس از غربالگری و شناسایی به مراکز بهداشتی معرفی می‌شوند.

وی درباره آمار غربالگری در زمینه شیوع شپش، گفت: جمع بندی فرم‌های غربالگری در آخر سال ارسال می‌شود اما بر اساس برآوردهای اولیه، میزان شیوع نسبت به سال قبل روند رو به کاهش دارد و نگران کننده نیست.

حکیمی کاهش استرس اولیا در مورد شیوع شپش را مورد اشاره قرارداد و افزود: بروشورهای آموزشی و آگاهسازی والدین صورت گرفته است و همه این اقدامات باعث کاهش شدید و مدیریت شیوع آن شده است.

مرور روش‌های سرایت تا روش‌های درمان سپس با متخصص پوست و مو

دکتر کیوان جاویدنیا، متخصص پوست و مو در گفت‌وگو با تسنیم ما را کمی علمی‌تر با شپش آشنا می‌کنند و راه‌های مقابله و درمان شپش را به ما ارائه می‌دهد.

وی در این باره گفت: شپش از دوره انسان‌های نخستین وجود دارد ولی بسته به شرایط موجود بیشتر و کمتر می‌شود. شپش هیچگاه از بین نرفته بلکه سرعت انتشار آن کاهش یا افزایش می‌یابد.

دکتر جاویدنیا افزود: شپش حشره‌ای است که مثل سایر حشرات از قبیل پشه، مگس و مورچه و... فقط با انسان یک رابطه انگلی ایجاد می‌کند چرا که برای زنده ماندن باید وابسته به یک موجود زنده دیگر باشد. شپش از خون موجودی که روی بدن آن زندگی می‌کند تغذیه می‌کند، در واقع خود شپش بیماری نیست ولی چون وقتی پوست سر را نیش می‌زند ایجاد خارش می‌کند، این خارش زیاد سبب ایجاد بیماری شده که ایجاد عفونت‌ و زخم زرد در سر افراد مبتلا به شپش از جمله اذیت و آزارهای شپش است.

این متخصص پوست و مو، با بیان اینکه محیط‌هایی که به صورت دسته جمعی هستند مثل مدارس، سربازخانه‌ها و... احتمال وجود شپش بیشتر است ابراز داشت: سرایت شپش به صورت تماس مستقیم سر به سر است و وسایلی مانند برس مو، کلاه، مقنعه، بالش، ملحفه و...است که به صورت مشترک استفاده می‌شود.

وی یکی از علت‌های افزایش شپش را اهمال و سستی خانواده‌ها و مربی‌های بهداشت مدارس دانست و گفت: وقتی کودکی مبتلا شده است و در حال درمان است با کاهش علائم، دیگر پیگیر موضوع نمی‌شوند و در ریشه کن کردن آن تلاش نمی‌کنند.

لزوم قرنطینه لوازم مورد استفاده فرد مبتلا به شپش

به گزارش تسنیم، از روش‌های درمان شپش می‌توان به شامپوهای شپش کش و انواع لوسیون‌ها اشاره کرد اما باید به این مسئله هم توجه کرد که شپش‌ها با دارو کشته می‌شوند ولی تخم شپش‌ها که «رشک» نام دارند نسبتاً در برابر شامپو و لوسیون مقاوم هستند که در این مسئله خانواده‌ها باید نهایت حوصله را داشته باشند و تخم‌ها را یکی یکی با بررسی سر کودکان از سر خارج کرده و از بین ببرند.

در ایام درمان خارش‌ها که به واسطه خوش نشینی شپش به وجود آمده، باید وسایل شخصی و سایر وسایل مانند شانه، گیره مو، روسری، کلاه، عروسک‌هایی که کودک با آن بازی می‌کرد و در روزهای ابتلا در دسترس بود باید دریک پلاستیک تیره و محکم دربسته بگذارید و در محیط تاریک به صورت قرنطینه به مدت دو هفته نگه داری شود تا در صورت وجود از بین بروند.

گزارش از سیده مریم زعفرانچیلر

انتهای پیام/111/ش

  • تایید شده
  • در 1398/09/12
  • ساعت 6:0