تاریخ : شنبه 9 بهمن 1395
کد 4547
منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع

سرپرست دامپزشکی درمیان:

نظارت‌های بهداشتی قرنطینه‌ای در واحدهای پرورش طیور درمیان تشدید می‌شود

سرپرست دامپزشکی درمیان از تشدید نظارت‌های بهداشتی قرنطینه‌ای در واحدهای پرورش طیور این شهرستان خبر داد.

مهدی مدرسی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در درمیان اظهار داشت: با توجه به فرارسیدن فصل سرد سال و مهاجرت پرندگان آبزی و کنارآبزی به کشور و اینکه این پرندگان به عنوان ناقلان و مخزن بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان هستند نظارت‌های بهداشتی و قرنطینه‌ای در واحدهای پرورش طیور شهرستان درمیان تشدید شده است.

وی با اشاره به آگاهی بخشی در برگزاری دور‌ه‌های آموزشی بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان گفت: به جهت افزایش سطح آگهی عمومی جامعه یک دوره آموزشی برای هزار و 200 دانش‌آموز با همکاری آموزش و پرورش شهرستان برگزار کردیم.

سرپرست شبکه دامپزشکی درمیان غیرقابل پیش‌بینی بودن، سرعت انتشار زیاد و قابلیت سرایت به انسان و تهدید سلامت و بهداشت عمومی جامعه را از دلایل اهمیت به این بیماری برشمرد و تصریح کرد: عواقب گسترده ضرر و زیان اقتصادی و اجتماعی، تهدید امنیت غذایی کشورهای دارای منابع کم، قطع تجارت پرندگان و محصولات و فرآورده‌های آنها و تعدد سویه ویروس و قابلیت ایجاد تغییر به ویروس‌های جدید از دیگر عوامل مهم در توجه به این بیماری است.

مدرسی تاکید کرد: عرضه غیربهداشتی مرغ زنده و کشتار و حمل و نقل غیربهداشتی مرغ زنده در سطح شهرها و روستاها یکی از فاکتورهای مهم انتقال و انتشار این بیماری محسوب می‌شود.

وی افزود: به منظور جلوگیری از ورود ویروس آنفلوآنزای فوق حاد اقدامات بهداشتی قرنطینه‌ای در شهرستان درمیان تشدید می‌شود لذا از جوجه‌ریزی بدون هماهنگی قبلی با اداره دامپزشکی و دریافت مجوز اجتناب شود.

سرپرست شبکه دامپزشکی درمیان خاطرشنان کرد: نظارت‌های مستمر بر واحدهای پرورش طیور و شناسایی مرغداران متخلف، نظارت‌های قرنطینه‌ای بر خودروهای حمل طیور، برگزاری کلاس‌های آموزشی و توزیع مواد ضدعفونی بین مرغداران از جمله اقدامات پیشگیرانه دامپزشکی برای مهار و جلوگیری از انتشار این بیماری است.

مدرسی یادآورشد: یکی دیگر از اقدامات در وضعیت بحرانی پرورش مرغ گوشتی برابر ظرفیت پروانه بهره‌برداری است که از این رو مرغداران به منظور کاهش تلفات احتمالی ناشی از این بیماری علاوه بر کاهش زمان پرورش متناسب با ابعاد سالن‌ها اقدام به جوجه‌ریزی کنند.

وی اظهار داشت: با انجام اقدامات قرنطینه‌ای، رعایت اصول بهداشتی توسط مرغداران و جدی گرفتن هشدارهای بهداشتی دامپزشکی هیچ واحد صنعتی گوشتی در شهرستان درمیان درگیر بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نشده است.

انتهای پیام/

  • تایید شده
  • در 1395/11/09
  • ساعت 2:56